Oikeusnotaarin ja maisterin ero?

kertokaaa

Oikeusnotaarin tutkintohan on alempi korkeakoulu tutkinto ja maisteri taas ylempi.
Maisterin tutkinnossa täytyy suorittaa lopputyö. Mitä eroa näillä on, paitsi että maisterilla taisi olla enemmän kieliopintoja. Kun jostain keskustelusta sain kuvan, että nykyään on ihan sama kumman suorittaa, ku ''sama'' lopputulos, että työllistyy yhtälailla samoihin ammatteihin. Ja kun en oikeen tuota usko, niin mikä on totuus?

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ****

      Olet ymmärtänyt hieman väärin. Ensin suoritetaan oikeusnotaarin tutkinto (alempi korkeakoulututkinto kuten itsekin sanoit) ja sen jälkeen maisterin tutkinto. Nämä kaksi yhdessä muodostavat ne oikeustieteen opintojen 300 opintopistettä (ON 180op OTM 120op) ja vasta nämä molemmat suoritettuasi olet siis juristi.

      Monessa muussa tiedekunnassahan tuo alempi tutkinto on kandidaatti, oikiksessa sen nimi vain on Oikeusnotaarin tutkinto (äläkä mene sekaisin, jos joskus satut kuulemaan oikeustieteen kandidaateista - se ei tarkoita alempaa korkeakoulututkintoa kuten useimmissa tiedekunnissa, vaan se oli oikeustieteen maisterin nimi vuoteen 2005 asti, joten sitä ennen opiskelleet ja valmistuneet yhä usein käyttävät ko. termiä ja se vastaa siis täysin oikeustieteen maisteria). "Perinteisiin" lakimiehen tehtäviin vaaditaan OTM, eikä niitä opintoja ole muutenkaan mitään järkeä jättää kesken ON-vaiheessa (ellet sitten satu saamaan vaikka elämäsi tilaisuutta politiikan parissa tai jotain muuta kutsumusta jossa tutkinnolla ei ole väliä...)

      ON-tutkinnossakin muuten suoritetaan nykyään eräänlainen lopputyö, se tosin on laajuudeltaan pienempi. Muuten ON-tutkintoon kuuluu perusopintoja, aineopintoja ja ns. yleisopintoja (sis. esim. ne kieliopinnot). OTM-tutkintoon sen jälkeen kuuluu vielä lisää aineopintoja, syventäviä opintoja (sis. seminaarit ja tutkielma).

      Toivottavasti tämä selvensi asiaa edes hieman. :)

      • 456789654323456

        Kiitos tämä selvensi todella paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe