Jos tullaan sanomaan, että "Haydn on paremi musiikillisesti", niin Beatles-fani loukkaantuu.
Mutta Haydn on parempi! Eli miten sen voisi saada läpi ilman vastareaktiota? :)
Ymmärrettävää
17
62
Vastaukset
- Eksoottinen lintu
Haydn parempi kuin Beatles?En tiedä mutta häviää Paul McCartneylle mennen tullen.Tämä Haydn edusti nyt jo auringonlaskua tekevää taidemuotoa,ja olisi kevyestä mielenlaadustaan johtuen ruvennut poppariksi ellei olisi kupsahtanut Napon tykkien tehdessä kunniaa jo 200 vuotta sitten.Voiko Haydnia tanssia?
- mission impossible..
Sitä ei kyllä poppipalstoilla läpi taida saada...ongelma on siinä, että Haydnin ja Beatlesin tunteville päivänselvä asia on vain Beatlesin tunteville mahdotonta ymmärtää kuten tuo edeltävä kirjoituskin miljoonannen kerran vahvistaa...
- Teisco Del Ray
Barokin aikalainen G.Reutter oli Haydnin opettaja, joten Jooseppikin tiesi jotain Barokista.Kertokaapa te herra Haydnin fani (ja koska ihailette myös The Beatlesia) onko Help nimisen Beatle--kappaleen intro silkkaa Barokkia niinkuin julkiklasarit väittävät ? Silloinhan olisitte palanneet henkiseen kotiinne ikäänkuin keittiön oven kautta.Tervetuloa !
- nb6yn6yun
Barokissa on joka tapauksessa puolet rokkia
- Pa-rokki
Miten se mitataan se paremmuus välillä Haydn Beatles?
Siis Beatles julkaisi olemassolo aikanaan Britanniassa vissiin 23 singleä, joiden A ja B puolet olivat yhtyeen omia sävellyksiä.
Näistä 23 singlestä 22 nousi Brittilistan 1. sijalle ja 1 nousi sijalle 2, vain 1 jäi alle top 10 sijoituksen.
Haydin singlet Britannian singletilastoissa? Ja varsinkin top 10:ssä? Hmm? Ei löydy mainintaa? Ei yhtäkään?
Siis singleillä mitattuna Beatles - Haydn 21 - 0.
Syntyy vaikutelma että Beatles olisi parempi kuin Haydn.- h3o
EI ymmärrä
- Jurpo C
Selvä selvä. Uskotaan. Haydn on parempi kuin Beatles. Menes nyt rockabillypalstalle käännyttämään Mr. Twist.
- gsgsg11
Erityisesti Hadynin groove on parempaa. Ei voi mitään.
- Jurpo C
Näin on. Futarit alkaa väpättää. On pakko vatkaa.
- itsestäänselvä
Kyllä, kyllä, svengi on myös Bachilla ja Händelillä aivan eri luokkaa.
Ne kaikki ovat vain niin paljon parempia kuin Beatles. Vertailussa pitäisi olla aivan eri nimet...ja oma apinataso näille rahantekovälineille listamenestyksineen - siis aivan oma "saippualiigansa".
Haydnissa on kysymys musiikista eikä muita argumentteja tarvita - toisin kuin popissa. - Betoveeni
Et roikkuisi tällä osastolla ellei Beatles kiinnostaisi sinuakin.Mitähän klasarikaverisi (onko sinulla kavereita?) sanoisivat jos tietäisivät miten aikaasi kulutat.
- Valistus ja opetus
Jos joku OIKEASTI luulee että Beatles on edes promille siitä mitä Beethoven oli, niin hankkikaan lääkitys...
Siis beethovenin sonaatit ovat... TAIVAALLISIA
Beatlesilla ei mitään vastaavaa ikinä - qbfdbdb
Valistus ja opetus kirjoitti:
Jos joku OIKEASTI luulee että Beatles on edes promille siitä mitä Beethoven oli, niin hankkikaan lääkitys...
Siis beethovenin sonaatit ovat... TAIVAALLISIA
Beatlesilla ei mitään vastaavaa ikinäharmi, kun kaikki hyvä on jo tehty. pakko soittaa 200 v vanhaa kamaa uudestaan ja uudestaan.
- 19 + 20
qbfdbdb kirjoitti:
harmi, kun kaikki hyvä on jo tehty. pakko soittaa 200 v vanhaa kamaa uudestaan ja uudestaan.
Hyvä huomio. Miksi ei klassisen puolella ole tapahtunut oikeastaan mitään viimeiseen 100 vuoteen?
No onhan siellä sentään Nino Rota, mutta onko muita?
- perspektiiviä!
Klassisen puolellako? Mistä sinä sen tiedät, oletko perehtynyt nykyklassiseen? Et todellakaan ole, et tunne edes romatiikkaa ja sitä aikaisempia taiteen tyylisuuntia.
Mitä sitten populaarimusiikissa on koskaan tapahtunut? Tässä olisi todellinen kysymys purtavaksi kaikille Beatlesfaneillekin.
Siinä on tähän asti tapahtunut lähinnä alusta alkaen yksinkertaistetun ja kaupallisen ilmaisun muuttuminen yhä vain simppelimmäksi, köyhemmäksi ja kaupallisemmaksi.
Ei kovinkaan ylpeä historia mielestäni - varsinkin kun otetaan huomioon aikaperspektiivi: tämä kaikki on tapahtunut reilussa viidessäkymmenessä vuodessa, verrattuna länsimaisen taidemusiikin aikajänteeseen (noin tuhat vuotta).- fgfhndh
Kannattaa tutustua musiikkiin laajemminkin.
Listakama on valitettavasti niin tylsää - myös klassisen musiikin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h452929Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062701Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv362419- 322014
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151529- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050