Levyaseman kuori ja metalliosanen lähti irti! Mitä tehdä, kun pe

Kiitos Avusta!

lit ei toimi?! Kirjotin tonne The Sims-osioon siitä, kun mun Sims ei aukea, ja se vaan sanoo, että "Laita levy levyasemaan", tms. kuitenkin sitä, ettei levyasemassa olisi muka levyä, vaikka todellisuudessa on. AlSimhara vastasi, että miksi ihmeessä käytän rikkinäistä levyasemaa. Sanoin, että en tiennyt, että se vaikuttaa, ja nyt sitten yritän laittaa osasia paikalleen, vaikkei ne näytä menevän. Olisiko mitään toivoa yrittää laittaa osaset paikalleen täällä kotona, vai pitäisikö viedä korjaajalle? :-Q Kone on ostettu Kesäkuussa 2009, eikä takuu ole voimassa varmaankaan(ko?). Merkki Acer Aspire 5520G. Muuten kaikki toimii mallikaasti. Nyt tällä toisella koneella (Acer Aspire 9300, ei ole oma, perheen käytössä) olen yrittänyt asentaa Simssin, jotta voisin pelata tällä, mutta nyt tulikin ilmi, että kun laitan levykkeen levyasemaan, kone ei "löydä" sitä. Yritin katsoa (Oma Tietokone - Levyasema E:) eikä se löydä koko levykettä. Missäs näissä kahdessa koneessa voisi olla vikana?! (Simssit toimi vielä loppukesällä (Heinäkuu?) perheen koneessa, ja omassa koneessa joskus kesän alkupuolella). Kiitos avusta.

3

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .. ..

      takuu ei ole voimassa, jos et ostanut takuulle jatkoa (vakuutusta), ja takuu ei korvaa käyttäjästä riippuvaisia hajoamisia.

      jos sulla ei levy toimi kahdella koneella, niin sulla on levy hajonnut.

      • Kiitos Avusta!

        Huhhuh, taisi olla halpa kommentti. Onneksi levy, ettei kone! No, juuri sain joululahjaksi väärän Simssin, ja nyt myyn sitä. Taidankin mennä Sims-ostoksille heti levyn ostamisen jälkeen! Muuten, levyssä ei näyttäisi olevan mitään vikaa, ja joskus vuonna nakki ostettu Sims 1:kin toimii vielä. No, pitää kai uskoa..


      • Matin Karvahattu
        Kiitos Avusta! kirjoitti:

        Huhhuh, taisi olla halpa kommentti. Onneksi levy, ettei kone! No, juuri sain joululahjaksi väärän Simssin, ja nyt myyn sitä. Taidankin mennä Sims-ostoksille heti levyn ostamisen jälkeen! Muuten, levyssä ei näyttäisi olevan mitään vikaa, ja joskus vuonna nakki ostettu Sims 1:kin toimii vielä. No, pitää kai uskoa..

        Heh, no kuule, ei siinä koko kone mene vaihtoon jos 30 euron dvd-asema hajoaa. Putsasit kai sitä sims-asennusmediaa ennen kokeilua? Joskus niissä on mikropaskaa tai pölyä strategisesti väärässä paikassa ja tällöin aihio "ei toimi". En suosittele omaa tapaani putsata ellei halua ostaa uusia pelejä, eli kunnon rullaus t-paidan avustuksella, töhnät lähtee kyllä. Varovaisille suositellaan netissä ihan muunlaisia tapoja jotka löytyy kevyesti googlaamalla (tai bingittämällä tjsp)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      529
      2619
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2240
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      206
      2206
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1648
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1499
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1416
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1369
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1181
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      94
      1151
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1055
    Aihe