Kytkinpaneeli

K.Ytkijä

Tarve olisi kytkinpaneelille jossa olisi n. 15-20 kytkintä sekä voltti- ja ampeerimittarit. Näillä ominaisuuksilla kun olen etsiskellyt paneeleita, niin hinnat tahtovat olla 500 euron paremmalla puolella aina 1000 euroon saakka.
Joten olenkin ajatellut että jos paneelin tekisi itse. Oletteko tehneet paneeleita itse ja mistä komponentteja kannattaa hommata. Oletteko käyttäneet automaattisulakkeita?

14

1546

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minor700

      Tilaa Biltemasta, löytyy eri kytkinrima-malli ja kytkimiä. Automaattisulakkeet ovat halvat sieltä, en tiedä laatua mutta minä olen ostanut nämä sulakerimat joissa käytetään lattasulakkeita.Volttimittari on myös edullinen, en tiedä amperimittarin tarpeellisuutta.

    • Piuhaaja

      Jos teet itse niin pääset puolet halvemmalla.Automaatti sulakkeet on parempia.Ns lattasulakkeitakin on automatteja.Katso Aditan sivuilta.?Jos teet sähköt "uusiksi" niin kandee laittaa amppeerimittari ja sille shuntti.Oisko ollut Saari nimeltään heppu jolla on hyvät nettisivut ko aiheesta.

      • K.Ytkijä

        Yritin etsiä herra Saaren nettisivuja, mutta tuloksetta. Mitä aiheita sivuilla käsiteltiin, tietäisi laittaa eri hakusanoja?


      • sähäkkä
        K.Ytkijä kirjoitti:

        Yritin etsiä herra Saaren nettisivuja, mutta tuloksetta. Mitä aiheita sivuilla käsiteltiin, tietäisi laittaa eri hakusanoja?

        Piuhaaja tarkoittanee Saaren tekemää pdf:ää joka löytyy alla olevasta linkistä:
        www.imps.fi/arkisto/Kotisatama/Venesahkt.pdf

        Tuo pdf:ä on ihan ok suppea johdatus venesähköihin. Venesähköihin lisäksi liittyy muutamia ISO standardeja (tärkeimpänä tässä kohtaa ehkä ISO 10133 Small craft. Electrical system. Extra low-voltage d.c installations) joita ei löydy ilmaiseksi netistä.


    • 10+2

      Unohda tavallinen ampeerimittari, se on vai yksi turha vikakohde. Akkumonitori on asia erikseen, mutta sekin on tavalliselle tallaajalle turhake. Ampeerimittarin lukemia on kieltämättä kiva katsella, mutta ei sillä tiedolla oikeastaan mitään tee. Sähkön kulutuksen kykenee paremmin arvioimaan laitteiden manuaaleista löytyvistä ampeeriarvoista kerrottuna käytetyllä ajalla. Jos löytyy pelkät watit, niin 12 W vastaa n. 1A. Kompressorijääkaappi kuluttaa täyttä virtaa vain käydessään. Keskikulutuksen saa mittaamalla käyntiajan ja lepoajan suhteen. Volttimittarista kykenee paremmin päättelemään missä jamassa akut ovat, eikä tarvitse jatkuvasti kytätä ampeerimittarin näyttöä. Hupi- ja käynnistysakun pitää tietenkin olla erilliset.

      • Mariela2011

        Tästä olen kyllä hieman eri mieltä.
        Manuualeista kaivamalla voit saada aika harhaanjohtavan kuvan kulutuksesta, manuaalien arvot yleensä aika "optimistisia".
        Ja toisaalta on hyvä tietää eri laitteiden todellinen kulutus.


      • hepo hei
        Mariela2011 kirjoitti:

        Tästä olen kyllä hieman eri mieltä.
        Manuualeista kaivamalla voit saada aika harhaanjohtavan kuvan kulutuksesta, manuaalien arvot yleensä aika "optimistisia".
        Ja toisaalta on hyvä tietää eri laitteiden todellinen kulutus.

        Ampeerimittari on potentiaalinen oikosulun kohde.


    • joku jaskanen

      Voltage mittari tarpeen, ei mikään biliteeman, vaan tarkka, analoginen näyttö n. 10-15V jos sinulla 12 V järjestelmä.
      Releiden asennus myös keino hallita kuormitusta kytkinpaneelin kautta, eli paneelin kytkimellä ohjataan rele kiinni/auki. Tällöin paneelin kautta kulkee vain pieni ohjausvirta, kun laitteen imemä virta kulkee releen kautta.
      Ei noita kytkentöjä kannata itse lähteä kuitenkaan tekemään, jos ei ole tuntemusta sähköistä.

    • sähäkkä

      Automaatti sulakkeet ovat hyviä ja niitä käytetään nykyisin myös uusissa veneissä. Erillisiä katkaisimia saat esim. motonetistä edullisesti
      http://www.motonet.fi/web/guest/muut
      Katkaisinpaneelissa voikin sitten käyttää omaa mielikusitusta rajattomasti. Yksinkertaisin tapa on liimata vain nimitarrat jokaisen katkaisimen kohdalle. Tyylikkäämpi toteutus saattaisi olla kaivertamalla nimet alumiini- tai puulevyyn ja asentamalla levyn taakse vielä valaistuksen ledien kanssa niin että tekstit näkyy pimeässäkin. Jokainen tavallaan.

      Jos tarvitset voltti- ja ampeerimittareita, voit löytää ihan vastaavia autopuolelta, mutta tietenkin paljon venemittareita edullisemmin. Niitäkin saattaa löytyä motonetistä edullisesti.

    • kapu14

      olen itse tehnyt paneelin , mutta jos me tätä kautta aletaan siitämään tietoutta , niin menee pitkään , ennenkuin päästään siihen ,että voi alkaa itse rakennuspuuhaan,.
      Suunnittelun lähtökohdaksi lähden siitä ,että sinulla on tieto, millaiseen paikkaan ko. paneeli tulee. Sitten luettelet ne kohteet , joihin tarvitset sähköä katkaisijoiden kautta.

      Alla joku jo kertoi ,että käytä releitä , niin se vähentään katkaisijan kuormitusta. Se on myös minun ajatukseni. Näin voit suojata sekä katkaisijan , että toimilaitteen oikein.

      Laita yhteystietosi , niin voin jelpata.

      • K.Ytkijä

        Kiitos asiallisista vastauksista. Eiköhän tämä tästä pikkuhiljaa.
        Jos joku haluaa lähettää enempi tietoa tai kuvia tai muuta vastaavaa, niin voi ottaa yhteyttä alla olevaan sähköpostiin. Vastaan sitten toisesta sähköpostista jonne voi lähettää isompiakin tiedostoja.
        msinetti(at)luukku.com


    • rane_

      Ylempänä linkattu venesähkö -dokumentti oli ihan hyvä. Sähkönkulutus -lukemat eivät tänä päivänä ehkä ole ihan niin kovat kun siinä sanotaan.

      Johdoista sanottiin sen verran, että saisivat olla monisäikeisiä. Mielestäni saisi lisäksi olla tinattua kuparia, niin kestää hieman paremmin kosteassa ympäristössä. Tinattua kytkentäjohtoa saa jopa Biltemasta. Kytkentäjohtoja on monen laatuisia. Paskimmat ovat kovakuorisia ja parhaat "ihanan notkeita", ihan niinkuin sähkötyökaluissakin. Materiaaleinakin löytyy perus PVC:n lisäksi silikoonia ja teflonia.

      Puristusliittimet ovat varmaan hyviä, mutta minä en millään saa niitä luotettaviksi. Yritetty on vuosien mittaan jos minkälaisilla pihdeillä ja liittimillä. Ainoa luotettava liitos minulla syntyy kolvilla ja kutistesukalla.

      Tein omaan veneeseen pari vuotta sitten valaistuksen käyttämällä impulssireleitä. Niissä on se hyvä puoli, että jokaiselle valaisinpisteelle saa vaikka kuinka monta kytkintä. Esimerkiksi kajuutan valon saa päälle ja pois ulkoa ja kahdesta paikasta sisältä. Huono puoli käyttämissäni (edullisisssa) impulssireleissä on se että relepaketti kuluttaa itsessään vatin pari, joten sähköt pitää sammuttaa pääkytkimestä veneeltä pois lähtiessä.

    • minä moi moi

      Muutama ajatus tuli vielä;

      -Sähkökaappi/kytkinpaneeli: olisi syytä olla riittävän tilava jotta korjaukset onnistuvat. Monesti törmää sellaisiin missä on kilometri johtoa sykeröllä, kymmenen erilaista sulakepesää roikkuu johdoissa ja kaikki vaan sullotaan sisään.

      -Relesysteemi on siitä hyvä että ne voi sulakkeiden kanssa sijoittaa sinne missä on tilaa. Kunnon sulaketaulu! Esim itsellä on jopa 4:ää erimallista sulaketta; kauhea kasa pitää olla varalla jotta löytyy sopiva varasulake joka pesään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe