Retkivinkkejä ja ravintolavinkkejä? olemme lähdössä 5-vuotiaan kanssa joten emme sukella mutta veneretket kiinnostaisi? Entä ostosvinkkejä? Minkäs verran (noin) euro on nyt bahteissa? Ja kaikki muutkin vinkit otetaan ilolla vastaan!!!!! KIITOS!!!
Vastaukset 4
- hauskaa matkaa
Viisi vuotiaalle löytyykin jo kaikkea kivaa tekemistä. :)
Monet ovat kehuneet Phuketin uutta vesipuistoa http://www.splashjunglewaterpark.com/ josta varmasti löytyy teillekin sopivia liukumäkiä.
Löytyy myös aquarium joka oli ainakin meidän nassikalle ihmeellinen paikka, kun siellä oli iso allas jonka "sisältä" meni lasikäytävä, josta saattoi ihailla valtavia kaloja ja mm haita ja rauskuja. Aikuiseen silmään paikka oli hieman vaisu, mutta muksuilla kyllä riitti ihmeteltävää.
Karonilla on dinogolf tms. minigolf rata josta on täälläkin ollut hyvää palautetta lapsiperheiltä.
Jos lapsenne malttaa matkustaa, niin kannattaa varta retki Phang Ngalle, siellä on apina temppeli, jossa pääsee syöttämään apinoita (ja sivussa tulee pikkuisen myös sitä kulttuuria temppelikierroksen muodossa), sillä reissulla käytte myös ns. James Bond-saarta ihailemassa ja mahdollisesti ruokailemassa muslimikylässä, joka on paalukylä, eli rakennettu mereen.
Pyöreästi sanottuna 100baht= 2,5€. - mökin ukko
Phuket Zoo voisi olla juniorille kova juttu. Erilaisia eläinshowta.
- PR
Jättäisin kyllä eläintarhan väliin,eläimiä pidetään todella huonosti.
Tiikerit huumattuja,krokotiilit makaa haisevissa altaissa ja apinat vetää häkeissä rinkiä kun heikkopäiset,ellei ole sitten muuten vaan seonneet.
Suurin osa eläimistä näkee nälkää!
- No Phuket Zoo
Phuket Zoo on WWF:n eli maailman luonnonsäätiön mustalla listalla. Se ei täytä minkäänlaisia vähimmäisvaatimuksiakaan mitä tulee eläinten olosuhteisiin. Eläimet ovat lähinnä valjastettu temppuilemaan ihmisille ja tavalla, joka ei ole niille lajityypillinen. Häkit ovat epäsiistejä ja ahtaita. Tiikerin kanssa pääsee samaan häkkiin kuvauttamaan itsensä: Tiikeri on muutaman kymmenen sentin ketjussa ja se huumataan ennen kuvausta, jonka jälkeen eläimen hoitaja härnää sitä sen verran, että tiikeri ärsyyntyy ja alkaa karjumaan. Eli tehdään hieman showta turistien iloksi.
Norsujen ja apinoiden koulutus perustuu väkivaltaiseen kouluttamiseen. Esim. norsut vieroitetaan emoistaan jo pieninä, jonka jälkeen niiltä koulitaan oma tahto pois väkivaltaisesti.
Phuketin eläintarhassa saa myös syöttää tiikerinpentuja tuttipullolla. Myös nämä pennut huumataan ennen kuin ne annetaan turistikakaran syliin. Emon imetys häiriytyy ja poikanen joutuu tyytymään epäsäännölliseen ruokintaan, jotta turistien tarpeet saadaan tyydytetyiksi.
En suosittele käyntiä tuossa eläintarhassa. Toki on sitten niitäkin, jotka suorastaan nauttivat eläinten kaltoinkohtelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791672
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.107859En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207634- 133608
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo89595- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37536
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510