katon alaslasku tuuletus

hoomoil

Kylppärin ja saunan katto on alaslaskettu noin 35 cm. Suunnitelmassa on myös ph:n alaslaskuun merkitty höyrynsulku, vaikka välipohjassa on jo!!! Laitettiin se tai ei, niin tuuletus viereisiin huoneisiin pitää joka tapauksessa olla. Miten tämä tuuletus tehdään? Väliseinän yläpuolelle kyllä jää tyhjää koolauksen (5cm) verran. Välipohjaniskojen suuntaisesti pitäisi tosin höyrynsulkumuovia kohottaa jollain, esim puupalikoilla, mutta sekin onnistuu. Sitten varsinainen kysymys... Tehdäänkö tuuletusrako sieltä listan alta, jättämällä listan ja seinän väliin pieni rako? Kuinka pieni? Kylppärin ja saunan alaslasketun katon välitila on siis yhteinen, ja viereinen huone on kodinhoitohuone, sekä wc yhdellä sivulla. Toisella puolella olisi vielä makuuhuone, jonne päin en haluaisi välitilaa välttämättä tuulettaa. Vai pitääkö khh:n ja wc:n seinien yläosiin tehdä oikein reiät tuuletusritilöineen päivineen? Välitilan koko on siis 2m x 4m x 0,35m = 2,8 kuutiota siis.

-Eli riittääkö tuuletus listojen alta vai pitääkö tehdä isoja tuuletusreikiä seinään?
-Tuulettuuko paremmin, jos jättää kylppärin alemman höyrynsulun pois?

Lisäksi wc:ssä ja khh:ssa tulee kattoon mdf-paneeli. Onko tervettä, että mahdollinen kostea ilma kulkeutuu myös mdf-paneeleiden ohitse? Vaikka rako listan välissä olisikin, niin kyllähän teoriassa ilma pääsee koolausrakoa pitkin vaikka kuinka pitkälle, aina keittiöön saakka. Eli sillä perusteella isot reiät ritilöineen tuntuisi seinissä paremmilta, ja sittenkö jollain tukkisi varsinaiset koolausraot muihin huoneisiin? Rumiahan tuollaiset ritiläreiät on toki...

Miten on? Miten nämä yleensä tehdään? Tai yleensä varmaan tehdään huonosti ja väärin, mutta kun minä haluaisin tehdä hyvin. Ohjeita neuvoja kiitos.

9

11649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 32r3rr2r2r

      Samaa mietin minä....reilua vuotta myöhemmin. Ajatuksia?

    • ...

      Teet ne alaslakettujen kattojen (sauna kph) höyrynsulut erittäin huolellisesti. Liität huolella ja pysyvästi seinien vedeneristeeseen/höyrynsulkuun, tiivistät läpiviennit jne. Ei mitään teippivirityksiä, jotka ajanoloon karisevat irti, vaan kaikki liitokset mekaaniseen puristukseen teippauksen lisäksi.

      Kun nuo alaslaskujen höyrynsulut ovat kunnossa, niin sinne alaslaskutilaan pääsevä kosteus on lähes olematonta ja sen pois tuulettumiseen/kuivamiseen riittää vähäisetkin tuuletusraot kuivien tilojen puolelle. Siellä ei tarvitse todellakaan ilmavirran puhaltaa, kosteus tasaantuu diffuusiolla ilman ilmavirtaustakin.

      • 54y45y4y4yy4

        Ei kait höyrynsulkua voi yhdistää seinien vesieristeeseen kun silloinhan umpeutuu se yhteys niihin viereisiin tiloihin. Nyt kiviseinät nousee melkein kattoon saakka jossa on höyrynsulku koko talon alalla niin saumattomasti ja tiiviisti kuin vain on kyetty tekemään (on limitetty ja teipattu molemminpuolin mekaaninen puristus).

        Saunan alaslaskettuun kattoon tulee saunasatua, sen yläpuolelle jää tyhjätila joka on yhteydessä pesuhuoneen alaslasketun katon tyhjään tilaan, joka on taas tulee olemaan yhteydessa joko kodinhoitohuoneen alaslaskettuun kattoon tai suoraan sen ilmaan, en ole varma teenkä khh:een alaslaskettua kattoa.

        Et kait muuten tarkoittanut että nuo alaslasketut tehdään niin että siellä on kaksi höyrynsulkuamuovia...esim. kylpyhuoneen kattopaneelin takana hs-muovi-tuulettuva tila-yläpohjan höyrynsulkumuovi .


    • ...

      Kattopaneelin ( sen koolauksen) yläpuolella erillinen höyrynsulku, joka limittyy höyrytiiviisti seinille. Toteutetaan tilasta riippuen saunasatulla tai höyrynsulkumuovilla.

      Yläpohjan höyrynsulkumuovi on sitten tietysti asia erikseen. Sen ja alaslasketun katon väliin jää avoin tila, joka tuulettuu sivuille kuiviin huonetiloihin. Eli kyllä, kaksi erillistä höyrynsulkua, sitä juuri tarkoitin.

      • 3542354235423

        Ok.Tuo pitää kyllä tarkistaa ohjeista, mutta luulen ettei noin aina tehdä....


      • ...
        3542354235423 kirjoitti:

        Ok.Tuo pitää kyllä tarkistaa ohjeista, mutta luulen ettei noin aina tehdä....

        Aivan totta, ei noin aina tehdä. Usein jätetään esim. alaslasku alaspäin pesuhuonetilaan avoimeksi (pienet raot panelointien reunaan). Normaalissa pientalon kylpyhuoneessa kosteusrasitus on yleensä sen verran satunnaista ja lyhytaikaista, että on aivan se ja sama kuinka asia tehdään... Ei se alaslaskutilan ilmankosteus kuitenkaan nouse korkeaksi ja vaikka nousisikin, niin ei siellä yleensä ole mitään kylmää pintaa johon kosteus kondensoituisi vedeksi. Ja se pelkkä höyrymäinen kosteus taas puolestaan pääsee kuivumaan samaa reittiä kuin se sinne alaslaskutilaan tulikin.


    • ewgtwewewfr

      meinasi unohtua...ohjeissa on juurikin noin että laitetaan toinen höyrynsulkumuovi alaslasketun kattoon. Saunassahan tuo tulee esim. Saunasadulla tehtyä väkisin noin. Pitää miettiä miten loppujen lopuksi tuo toteutetaan....

      • 3r223r

        Näitä on tehty ja tehdään niin monelle tavalla ja mielipiteitä niiden toimivuudesta on paljon.

        a) alaslaskun tila on avoin eli ei laiteta muovia eli alaslaskun ilmatilavuus kuuluu ph: ilmatilavuuteen ja sen kosteus hoidellaan ph:poistolla. Tällöin pitää miettiä halutaanko rajoittaa alaslaskuun nousevan kosteuden (ja lämmön) leviäminen muualle taloon eli viereisiin huoneisiin.

        b)alaslaskun tila tila suljetaan omaksi tilaksi.
        b1)Suljetun tilan tuuletus hoidetaan omalla poistoilmaventtiilillä (oltava pääsy)
        b2)Suljetun tilan tuuletus hoidetaan ympärillä olevien huoneiden poistoilla eli alaslasketun katon välitila tuulettuu viereisten huoneiden ilmatilaan.

        Ja sittenhän jotkut on sitä mieltä että höyrynsululla omaksi tilakseen erotetun alaslasketun katon völitilaan pitäisi laittaa poiston lisäksi oma tulokin. Ja joidenkin mielestä riittää poistoputkeen, joka menee pesuhuoneen tilaan, pelkkä pieni reikä putken kylkeen.


      • Oikea ilmavaiva
        3r223r kirjoitti:

        Näitä on tehty ja tehdään niin monelle tavalla ja mielipiteitä niiden toimivuudesta on paljon.

        a) alaslaskun tila on avoin eli ei laiteta muovia eli alaslaskun ilmatilavuus kuuluu ph: ilmatilavuuteen ja sen kosteus hoidellaan ph:poistolla. Tällöin pitää miettiä halutaanko rajoittaa alaslaskuun nousevan kosteuden (ja lämmön) leviäminen muualle taloon eli viereisiin huoneisiin.

        b)alaslaskun tila tila suljetaan omaksi tilaksi.
        b1)Suljetun tilan tuuletus hoidetaan omalla poistoilmaventtiilillä (oltava pääsy)
        b2)Suljetun tilan tuuletus hoidetaan ympärillä olevien huoneiden poistoilla eli alaslasketun katon välitila tuulettuu viereisten huoneiden ilmatilaan.

        Ja sittenhän jotkut on sitä mieltä että höyrynsululla omaksi tilakseen erotetun alaslasketun katon völitilaan pitäisi laittaa poiston lisäksi oma tulokin. Ja joidenkin mielestä riittää poistoputkeen, joka menee pesuhuoneen tilaan, pelkkä pieni reikä putken kylkeen.

        Aivan turhaa vähtiä näette tuollaisen pikkuasian takia. Kyllä se ilma vaihtuu siinä remontin yhteydessä ihan itsestään, kun rakenne on avattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      199
      4346
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1647
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1343
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1327
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      879
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe