Paranna W7:n ulkonäköä

Windows 7 ei ole mitenkään kaunista katseltavaa, mutta ei hätää sillä siitäkin voi väkertää mielyttävämmän ja laakukaaman näköisen:
http://www.webupd8.org/2011/02/make-windows-7-look-like-ubuntu-with.html
576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan totta, oikeassa olet onpa se ruma.
En vaan ole totakaan huomannut yli kolmen vuoden käytön jälkeen.
Se tietysti johtuu siitä etten minä justkaan katsele tota alkunäkymää, vaan koneella on auki yksi tai useampi ohjelma joita käyttelen.

Äänestä

"Some elements of the original Ubuntu theme could not be implemented accurately due to Windows 7 limitations. For example the window caption buttons can't be aligned together as close as in Ubuntu."

Windowsista ei edes pysty saamaan samannäköistä. Hah.

Äänestä

Mulla on kone jossa tuli W7 mukana, jätin sen pienelle lohkolle kun asensin Ubuntun... ajattelin jos joskus jokin asian takia sitä tarvitsisi (no enpä tosin ole tarvinnut). Kokeilin äskettäin kuitenkin asentaa siihen KDE for Windows -työpöydän:
http://windows.kde.org/

No en saanut skulaamaan, on muuten yleensäkin saakelin hankalaa kustomoida Windows työpöytää.. tuo Ubuntu lookikaan ei ole Windowsiin kovin näppärästi väsättävissä.

No kuitenkin tuon KDE työpöydän poistaminen on periaatteessa helppoa, sen kun heittää kansiot roskiin sillä Windows tyhmänä kuin saapas ei ole koko KDE työpöydästä tietoinen. Mutta löydäppä nuo kansiot... kiesus että Windows on sekava!

Haku näyttää että tiedostoja on kansiossa joka löytyy C:\ProgramData, mutta kun katsoo C asemaa niin moista ProgramDataa ei löydy mistään, tai AppData... haku löytää niistä KDE kansion ja haulla pääsee kansion avaamaan mutta kun halauaisi poistaa koko kansion niin C asemalta ei sellaisia löydy? Onko tässä jokin päätön idea kuten siinä että Windows piilottaa tiedostojen tiedostopäätteet ihan kai vitttuuttaan?

Äänestä
  • Lisään vielä eräs rasittava piirre W7:ssä, miksi ohjelmat ovat sekaisin Ballmerin pää, miksi hitossa niitä ohjelmia ei voi jäsentää käyttötarkoituksen mukaan, Internet, Multimedia jne...? Aivan kuin Windowsin suunnittelussa olisi ihan lähtökohtaisesti päämääränä tehdä kaikki mahdollisimman epäkäytännölliseksi.

    Äänestä

  • Onkohan tuossa jotain samaa kuin Vistassa, suomenkielinen Vista oli oikea sekasotku. Omat tiedostot olivat muka "Omat Tiedostot" hakemistossa mutta tosiasiassa levyllä ei ollut tuon nimistä hakemistoa ollenkaan vaan levyllä kaikki hakemistonimet olivat englanninkielisiä, ne vain näytetään suomenkielisinä Vistan omilla työkaluilla. Moni muu ohjelma näyttää ne todelliset nimet ja todellisen hakemistorakenteen ja sotku on valmis. Ja kun Windowsissa ei ole kunnollisia työkaluja ohjelmistojen hallintaan niin niitä roippeita jää väkisin roikkumaan pitkin levyä kun poistat jonkun ohjelman (ja vielä joku ihmettelee miksi Windowsit turpoavat ja hidastuvat ajanmittaan).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pipa. kirjoitti:

Windows 7 ei ole mitenkään kaunista katseltavaa, mutta ei hätää sillä siitäkin voi väkertää mielyttävämmän ja laakukaaman näköisen:
http://www.webupd8.org/2011/02/make-windows-7-look-like-ubuntu-with.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu