Eipä taida tulla leikkausta

rillillinen..

Mietin silmäleikkausta päästäkseni laseista eroon, koska haittaavat harrastuksissa ja piilolinsseistä en pidä ollenkaan. Miinusta on toisessa hieman alle 6 ja toisessa hieman päälle 6. Pientä ikänäkökorjausta myös näin 45-v täyttäneenä on myös. En ole perehtynyt leikkausmenetelmiin juurikaan, mutta vaikuttaa vähän siltä kokemuksienne perusteella, ettei kannata lähteä säätämään tällä alueella enempää.

9

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomikäettei?

      Tottakai kannattaa harkita. Toinen silmä nollille ja toinen -1 likitaitteiseksi niin olet melko pitään eli useamman vuoden tyytyväinen.

      Riippuu siitä harrastuksesta kuinka paljon eriparisuutta tarttet, kokeile ensin vaikka jokunen päivä piilareilla (niin, et niitä pidä mutta testimielessä) toinen silmä nollilla ja toinen -1 tai jopa -2 likitaitteisena. Jos alat sietää niin toin kakkosen eriparisuus tarkoittas että jos laserin jälkeen taittovoima pysyy niin et "ikinä" tartte laseja. Toisella näet kauas ja toisella lähelle.

      Joka tapauksessa kannattaa käydä kysymässä. Joku antilasik tietty heittää tähän oman huonon kokemuksen ja jonkun helluvadisaster.com -sivuston linkin. Eihän sitä uskalla autollakaan ajaa jos worldisgonnaend.com sivuja lukee. Justhan taksikyytiläinen kuoli kun ohittavan auton 30-v kuski sai sairaskohtauksen. Eli jos menet ammattiautoilijan kyytiin niin aivan varmasti kuolet = jos menet lasikiin niin sokeudut.

    • Zeee

      Ymmärrän mietiskelysi. Itse kävin juuri saman mietiskelyn läpi. Lisäksi kävin maksuttomassa ennakkoarviossa sekä kirurgin esitutkimuksessa. Erittäin pätevänoloinen ja kokenut kirurgi olisi tehnyt leikkauksen vaikka heti, mutta onnekseni en työtilanteen vuoksi juuri silloin voinut silmiäni leikkauttaa. Varasin leikkausajan muutaman vikon päähän - ja sitten alan tutkimuksiin perusteellisesti tutustuttuani päädyin perumaan leikkausajan. Voit lukea syyt perumiseeni tuolta toisesta (aloittamastani) ketjusta. Vieläkin kyllä ajattelen, että ehkä sittenkin joskus... Eniten ehkä huolestuttaa mahdoliset hämäränäköongelmat haloilmiöineen. Monovisioniin (toinen silmä kauas, toinen lähelle) ehkä jopa saattaisin sinnikkyydellä tottua.

      Tsemppiä päätöksentekon!

      • yksityiskohta

        Leikkausta ei saa tehdä esitutkimuspäivänä. Kirurgiselle potilaalle pitää jättää aikaa rauhassa miettiä ratkaisunsa kuultuaan vaihtoehdot. Tuo "pätevänoloinen" kirurgi, pitäisi narauttaa.


      • Zeee
        yksityiskohta kirjoitti:

        Leikkausta ei saa tehdä esitutkimuspäivänä. Kirurgiselle potilaalle pitää jättää aikaa rauhassa miettiä ratkaisunsa kuultuaan vaihtoehdot. Tuo "pätevänoloinen" kirurgi, pitäisi narauttaa.

        Maksuttomassa ennakkoarvionnissa käyneet (ja leikkaukseen soveltuviksi todetut) varaavat pääsääntöisesti kirurgin esitutkimuksen ja leikkauksen samalle päivälle. Yleensä ne siis tehdään perä-perää. Poikkeuksena yleensä vain voimakkaat miinukset omaavat hlöt (joita häikäisee laserleikkuksessa esitutkimuksen jälkeen tutkimuksessa laajennettujen pupillien takia yleensä liikaa). Heillekin tosin leikkaus voidaan tehdä samantien esitutkimuksen jälkeen.

        Silmien taittovirheleikkaus on oma valinta, siksi ehkä olettamus on, että jos aikuinen ihminen ennakkoarvion jälkeen tilaa ajan esitukmukseen, hän on valmis myös leikkaukseen.


      • ups...
        Zeee kirjoitti:

        Maksuttomassa ennakkoarvionnissa käyneet (ja leikkaukseen soveltuviksi todetut) varaavat pääsääntöisesti kirurgin esitutkimuksen ja leikkauksen samalle päivälle. Yleensä ne siis tehdään perä-perää. Poikkeuksena yleensä vain voimakkaat miinukset omaavat hlöt (joita häikäisee laserleikkuksessa esitutkimuksen jälkeen tutkimuksessa laajennettujen pupillien takia yleensä liikaa). Heillekin tosin leikkaus voidaan tehdä samantien esitutkimuksen jälkeen.

        Silmien taittovirheleikkaus on oma valinta, siksi ehkä olettamus on, että jos aikuinen ihminen ennakkoarvion jälkeen tilaa ajan esitukmukseen, hän on valmis myös leikkaukseen.

        Anteeksi, ohitin jotenkin kirjoituksen maininnan että oli käyty ennakkoarviossa ja sitten vasta esitutkimuksessa. Kaikki siis kunnossa. Perutaan tuo narautussuositus.

        Aivan oikein Zeee.


    • bgsdfghs

      älä usko näitä.negatiiviset kommentit tulevat vain KÖYHILTÄ JOLLA EI OLE VARAA SILMÄLEIKKAUKSENN.

      • toi jannu tietää!

        Olipa typerä kommentti. Ja täynnä kirjoitusvirheitä. Varmasti asiansa tietävä kaveri.


    • pppppmmm

      Kaikilla on varaa silmäleikkaukseen, jos vaan luottotiedot on kunnossa.

    • Lukekaa ensin

      Totuus taittovirhekirurgiasta:

      www.antilasik.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe