voit muistella mitä tulikaan tehtyä ja mitä menetettyä. Aika ei ole vielä kypsä siihen. Luulen että sitten kadut
Ehkä sitten vanhana ja viisana
14
284
Vastaukset
- varmat asiat
en lupaa mitään koskaan, en tarvitse katua koskaan
- motto.
Turha sitä on vielä murehtia, se tulee sitten vuosia päästä. Kun ei sitoudu mihinkään, on neutraali, ei myöskään kadu mitään
- auckland
ainoa asia mitä mä kadun on se että annoin sulle itsestäni koskaan mitään hyvää.
sä ansaitset samanlaisen ihmisiä paskasti kohtelevan ja hylkäilevän kusipään kun mitä itse olet, etkä mitään muuta. hope you find it.- ihmettelee-pi
Annoitko itsestäsi koskaan mitään hyvää vai luulitko vain antaneesi?
- Yleistä ajatusta
Itse ajattelen, että ainut mitä katuisin on elämätön elämä. Elämä jossa ei uskalla joskus laittaa itseään likoon, elämä jossa pelaa aina varman päälle, elämää ettei uskalla näyttää tunteitaan, elämää jossa kaikki olisi vain tasaisen neutraalia. On sanottava, että mitään en kadu elämässäni. Kömmähdyksiä, erehtymisiä, pettymyksiä, iloja, nauruja, ihastumisia, surua, ahdistusta. Ihanaa elämää. Pääpointti itsellä, että elä ja anna toisten elää. Tietoinen vittuiluasenne ja toisten loukkaaminen, siihen ei ole koskaan ollut tarvetta. Eikä tule. Näin tallaillen tähän päivään. Eräs jo elämää nähnyt daami miettii näin.
- fatale31
Et olisi voinut paremmin sanoa. Jos elämä on mulle mitään opettanut niin sen, että sitä ei kannata pelätä. Yksi elämä, elä se. Vaikka välillä sattuu lujaa, mieluummin elän senkin kuin jäisin miettimään mitä olisi voinut olla.
- honey bear
Se, joka sanoo, että koskaan ei ole loukannut toista, niin valehtelee silmät päästä! Monesti ovatkin niitä pahimpia loukkaajia.
- Yleistä ajatusta
honey bear kirjoitti:
Se, joka sanoo, että koskaan ei ole loukannut toista, niin valehtelee silmät päästä! Monesti ovatkin niitä pahimpia loukkaajia.
Tokihan sitä tulee joskus tietämättään, ajattelemattomuuttaan, ymmärtämättömyttään, tyhmyyttään sanoneeksi jotain mikä loukkaa. Sehän on selvääkin selvempää ja inhimillistä. Yleinen asenne kuitenkin itsellä, että yrittää olla ihminen ihmiselle. Itse olen vain nähnyt kostoa, tahallista loukkaamista, ivaa, alistamista niin henkistä kuin fyysistäkin ympärilläni, että sellaista en jaksa ymmärtää enkä itse halua osallistua.
- honey bear
Yleistä ajatusta kirjoitti:
Tokihan sitä tulee joskus tietämättään, ajattelemattomuuttaan, ymmärtämättömyttään, tyhmyyttään sanoneeksi jotain mikä loukkaa. Sehän on selvääkin selvempää ja inhimillistä. Yleinen asenne kuitenkin itsellä, että yrittää olla ihminen ihmiselle. Itse olen vain nähnyt kostoa, tahallista loukkaamista, ivaa, alistamista niin henkistä kuin fyysistäkin ympärilläni, että sellaista en jaksa ymmärtää enkä itse halua osallistua.
Juu, no noin kyllä. Pahalle ololle on aina jokin syy, mutta sitä syytä on jokaisen tutkittava itse ja huomata itse, että purkaa vihaansa muihin. Itse luot elämäsi ja valitset, mihin haluat liittyä tai olla liittymättä.
- HHHHHHHH
Minun tapa..hmm..siihen ei löydy selitystä. Sitä vain ajautuu tilanteisiin elämässä ja niihin ei löydy selitystä ja ratkaisukeinoa. Tässä yksin ajatellen asiat on helppo järjestellä, mutta joskus vain asiat jää toteuttamatta, koska joskus ihmisellä voi olla niin paljon tärkeitä asioita vaakakupissa.
Puntari , jossa on kaksi vaakakuppia...toisessa on paljon elettyä elämää ja toisessa tulevaisuus joka on myös tärkeä, mutta juuri sellainen, että kun käy suurempi tuulevire , niin se saattaa kadota kupista ja sitten sinulla ei sen jälkeen ole siinä toisessakaan kupissa kuin rippeet jäljellä ja suuren suuri suru,,kaipaus,katumus,
syyllisyys...sekavaa , mutta tänne oli oiva paikka tyhjätä sanat, jotka ulos tulivat tahtomatta. En itsekkään tiedä mitä tarkoittavat, mutta varmaan jotain lämpöisiin tunteisiin liittyvää. - saapasmäkeen
Tuskin elän ihan niin vanhaksi,että kannattaa muistella yhtään mitään.Nyt olisi kuitenkin ihan kiva saada siltä yhdeltä sitä rakkautta,kun koskaan ei voi tietää milloin lähtö tulee.
- ..
Vaikka tää tuskin oli mulle. Niin tuskin kadun.
- auckland
eilinen päänaukominen oli mun osalta vain lyhyt empiirinen tutkimus niin kirjoitinkin viestiketjun siitä mistä kerroin.
huomasin lyhyesti sanottuna että kun itse kirjoitin juuri ylläolevien tavoin negatiivisiin täällä palstalla oleviin viesteihin hyviä neuvovia viisaitakin ajatuksia toisille niin vastaukseksi sain yleensä vain vittuilua =)
sitten kun aloin itse hetkellisesti samalle vittuilu linjalle niin minulle yks kaks vastattiinkin omilla fiksujen vastausteni teksteillä vielä tyypit jotka itse aloittivat mulle pään aukomisen =)
voivoi miten hauskaa oli =))))
en ole vahingon iloinen oikeasti toisten surusta tai kärsimyksestä toisin kuin eräät eikä mieleni tee painaa ketään alaspäin toisin kuin eräillä.
sellainen on vain sairasta.
sori siittä jos loukkasin jotakuta ei ollut tarkoitus. ei tule tapahtumaan toiste.
ja te tekopyhtä jotka eilen esititte hyviä tyyppejä ja jotka normaalisti ette ole. hävetkää.- höh höhhh
v.itut mitään ei tarvii hävetä. korkeintaan yuntea muötähäpeää, kun sä oot niin stanan tyhmä ja moukka....laitas tähän nyt jotain viisasta ja ota kaltaisiltasi plussat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899