yle.fi/urheilu/lajit/hiihtolajit/makihyppy/2012/01/nykyvanhemmat_vaativat_urheiluseuroilta_laatua_3157291.html
Painiin
7
300
Vastaukset
- itsekkäät
Hiihtolajien eli maastohiihto ja mäkihyppy sekä yhdistetty on perinteiset menestyslajit Suomessa mutta nyt kun niissä ei enää ole tullut totutunlaista menestystä,on harrastajapuolella herätty vaatimaan seuroilta kovempia panostuksia valmennukseen,toki siitä ollaan myös valmiita maksamaan.Ollaanko painipuolella samassa tilanteessa,että vaaditaan,muttei olla valmiita vastaamaan kustannuksista.Painissa valmennus perustuu pääsääntöisesti vapaaehtoiseen työhön,eikä näiltä vapaaehtoisilta voida vaatia samaa sitoutumista,kuin palkatuilta valmentajilta.Muistakaa vanhemmat,että valmentaja ohjaa lastanne omasta hyvästä tahdostaan ja ajatelkaa,minkälaista palautetta te annatte valmentajalle ja mikä on teidän panoksenne ,viettekö vaan lapsenne harjoituksiin ja kisoihin valmentajan vastattavaksi,menestyksen tullessa teillä on lahjakas lapsi,mutta epäonnen päivänä valmennus on ollut huonoa.Monta kertaa herääkin kysymys,miksi tätä teen?
- Eli olet valmentaja
joka ei saa kaipaamaansa huomiota?
Eivät urheiluseurat mitään päiväkoteja ole minne tuodaan lapsi pariksi tunniksi hoitoon, eikä valmentaja ole lapsenkaitsija vaan valmentaja. - ei aina kivaa
Eli olet valmentaja kirjoitti:
joka ei saa kaipaamaansa huomiota?
Eivät urheiluseurat mitään päiväkoteja ole minne tuodaan lapsi pariksi tunniksi hoitoon, eikä valmentaja ole lapsenkaitsija vaan valmentaja.Huomiota en kaipaa,mutta palautteen toivoisin olevan joskus positiivisempaa.
- vanha valmentaja
antakaa mulle 10x enemmän rahaa niin teen sillä 7x parempia painijoita.
- Mana2
Jos olet vanha valmentaja, voit ehkä auttaa minua! Mitä tiedät 70-luvun parhaista poikapainijoista,joista yksi täyttää kohta 50!
Vaimo
- mana
Mieheni sai Himberg-mitalin joskus 1976 tai -77. Haluaisin tietoja säätiöstä yms. Tietääkö joku jotain?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889