Onkohan minulla hiivatulehdus...? Sellaista ei ole aikaisemmin ollut tietääkseni. Eritteet eivät haise tai ole mitenkään paakkuisia, mutta itse alapää välillä haiskahtaa lievästi. Tosin voi johtua siitäkin, että pyyhkäisen vain paperilla vessassa käydessäni, mutten joka vessakäynnillä viitsisi pestä vedellä.
Suihkussa käytän intiimialueille soveltuvaa saippuaa... Mutta mistä tuo haju voisi johtua?
Intiimihygienia
9
392
Vastaukset
- fvvfv24
Oletkin jo vastannut itsellesi: "Tosin voi johtua siitäkin, että pyyhkäisen vain paperilla vessassa käydessäni,"
Joko otat alapesun käyttöön tai kestät lievän hajun. Ei se itsessään vaarallista ole: suihkussa kuitenkin käydään päivittäin.- sytolyysi?
ei alapäätä saa pestä liikaa. kuten ei muutakaan kroppaa. eikä alapäähän varsinkaan suositella pesuaineita, ellei sit just sovellu sen pesuun. kannattaa mennä lääkärille, jos asia vaivaa. kyseessä voi hiivan sijasta olla sytolyysi. se on harmiton sinänsä, voi vaan aiheuttaa hajuja ym. siihen ei hiivalääkettä kannata ottaa! itselläni viime papatestissä löytyi tuo sytolyysi. ei kyllä mitään ohjeita tullut, miten siihen voi vaikuttaa. kenties maitohappobakteereilla.
- fvvfv24
sytolyysi? kirjoitti:
ei alapäätä saa pestä liikaa. kuten ei muutakaan kroppaa. eikä alapäähän varsinkaan suositella pesuaineita, ellei sit just sovellu sen pesuun. kannattaa mennä lääkärille, jos asia vaivaa. kyseessä voi hiivan sijasta olla sytolyysi. se on harmiton sinänsä, voi vaan aiheuttaa hajuja ym. siihen ei hiivalääkettä kannata ottaa! itselläni viime papatestissä löytyi tuo sytolyysi. ei kyllä mitään ohjeita tullut, miten siihen voi vaikuttaa. kenties maitohappobakteereilla.
Alapesu ei tarkoita pesuaineen käyttöä.
Alapesu tehdään käsisuihkulla käyttäen vain vettä.
On oikeasti noin kuten kirjoitin: joko ottaa alapesun käyttöön tai kestää lievän hajun. Kumpikaan ei ole vaarallista. Kumpikaan ei häiritse normaalia bakteeritasapainoa. Ellei ihminen ole niin tyhmä, että pesee saippualla joka kerta.
Paitsi se paperilla pyyhkiminen voi muuten aiheuttaa ihoärsytystä.
- Eikai..
kukaan pesekään alapäätä jokaisella vessakäynnillä. Oletko varma, ettei kyseessä ole vain ihan normaali alapäälle ominainen "tuoksu" vai onko kyse todella pahasta hajusta? Jos alapää todella haisee pahalle niin kannattaa käydä lääkärillä, mutta ei se alapää normaalistikaan täysin hajuton ole. Jos valkovuoto on normaalia eikä kutinaa esiinny, ei kyse ole hiivatulehduksesta.
- Onkohan näin
Minua askarruttaa sama asia... Varmaan on kyllä ominainen tuoksu, mutta mietin vain, että mikä on sitten se ''normaali tuoksu''.. Kuitenkin lähes hajuton, mutta jokin ominainen tuoksu on, kai se on sitten normaalia?
- L-a,L-b ja Bif bak-
teerien puute limakalvoilla. Käytä sekä syöden, että suoraan emättimeen. Klikkaa linkki auki:
http://maitohappobakteeri.nettisivu.org/mhb-pula-08092010-meijereiden-takia-maidon-kasittelyssa-on-vakava-terveys-uhka-maidon-homogenointi-on-lopetettava-valittomasti/mhb-naisten-vaivat-vauvan-odotus-lapsi-ja-parantavat-maitohappobakteerit-tarkea-ala-lammita-mikroaaltouunissa/
Varsinainen syyllinen hajuun saattaa löytyä yllättävältä taholta. Klikkaa linkki auki ja testaa varuilta:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/ - houkutuslintu
Kyllä ihmisen kuuluu tuoksua tai vähän haista. Olemme vain niin tottuneet peittämään deodoranteilla ja saippuoilla kaikki luontaiset tuoksut. Luontaisten tuoksujen tarkoituksena on lähettää viestejä muille ihmisille. Olet ehkä kuullut feromoneista, joita on kaikilla eläimillä ja jotka kertovat seksuaalisesta valmiudesta.
Jos muut hajut eivät haittaisi, niin alapään tuoksusta voisi varmasti tunnistaa ovulaation. Koirat ovat ainakin eteviä haistamaan kuukautiset vastaan lenkkeilevillä naisilla.
Alapäälle riittää pesu kerran vuorokaudessa ihan pelkällä haalealla vedellä. Kuukautiset ja seksielämä voivat aiheuttaa lisätarvetta.
Jos ei tiedä ongelman nimeä, eikä se itsestään katoa, niin ei kannata kokeilla mitään itsehoitolääkkeitäkään. Hiivalääkitys vain sotkee muiden tulehdusten havaitsemista lääkärissä. - Kalaliike Hätälä
Täälläkin kärsitään hajuista =(
Pesen alapään normaalisti 2kertaa päivässä, ja aina seksin jälkeen.. Pikkarit vaihdan päivittäin ja muutenkin pidän henk.koht. hygieniasta huolta. Kaikesta huolimatta alapääni haiskahtaa jotenkin kalamaiselle..
Sukupuolitauti on käynyt mielessä, ja seuraavana vapaapäivänä aionkin suunnata testeihin... =)
Muttamutta, voiko tuo kalamainen haju johtua jostain muustakin kuin SPtaudista? - ehkä tulehdus
Kalamainen haju on tyypillinen emätintulehduksen haju. Siihen saa lääkäriltä sopivan reseptin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482814Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632017- 401757
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351678Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua311393Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327949Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782