Olen tekemässä lattian eristystä maanvaraiseen lattiaan. Sain halvalle routa 300 levyjä jotkä riittäisi yhteen kerrokseen lattian alle. Voiko sitä laittaa alimmaiseksi kerrokseksi? U-arvohan on parempi kuin lattia laadulla. Kestäisi koskeutta paremmin ja olisi ainakin paljon kovempaa. Sisätäyttö on tehtynä 8-16mm sepelillä. Onko ongelmia jos sepelin tasaus ei ole 100% kiinni styroksissa (eps300) ??
EPS routa 300 lattian alle??
3
422
Vastaukset
- minävaantaas
laita muovi ennen eristeitä, jos puhdas maapohja, varmuudeksi radonputket? ei ainakaan maksa tuossavaiheessa juuri mitään???
- matuka
Radonputket on asennettuna, tietenkin ;) Eikö tuo muovi mene puhki samantien kun laitetaan styroksi siihen päällä? Styroksi painaa kivet muovin läpi...
- 10+4
Tokihan voit routaeps:ää laittaa myös lattiaan, jos sitä kerran löytyy. Ei sinne kyllä mitään muovia tarvitse laittaa. 200mm lattia eps:ää suoraan sepelin päälle. Sepelikerroksen kun on ns. tasannut ja täryttänyt sileäksi, kannattaa se karkealla piikkiharavalla raapia kevyesti se pinta" auki", tällöin styroxi asettuu paremmin pintaa vasten ja antaa anteeksi pienet epätasaisuudet, eikä katkeile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882