Mitä jos muutan kauas pois, onnistuuko?

Muihin maisemiin

Olen koko ikäni asunut pk-seudulla, nyt ne on nähty, alkaa nämä ympyrät kyllästyttää. Ajattelin muuttaa johonkin keskisuureen kaupunkiin jonnekin kauas. Teen vuokasopimuksen, takuut maksaa nykyinen asumiskuntani, vuokran alkaa maksamaan asuinkuntani sosiaalitoimisto? Eivät voi kieltäytyä maksamasta, samaa Suomeahan tämä on!

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuttanutmyös

      Onnistuu. Kokemusta ei tosin ole noista takuista maksaako nykyinen kunta, koska olin aluksi koditon (poste restante) ja asuin aikani teltassa aluksi. Hakemus tavalliseen tapaan liitteineen (muista viimeisin verotodistus) vain kaupungin/kunnan sosiaalitoimeen.

    • toe toemii tae ei

      Mulla ainakin maksoi lähtökunta tuon takuuvuokran, oli aika kohtuullinen. Mulla oli tosin opiskelupaikka täällä nykyisessä kunassa silloin, siis siinä johon muutin. Opiskelut loppu jo aikoja sitten mutta vai oas-aikasia pätkätöitä on ollut tarjolla, välissä pitkiäkin työttömyysjaksoja. Tuskin olis siinä lähtökunnassakaan tilanne sen parempi.

      Mutta vaihtelu virkistää ja matkailu avartaa. Vois oikeestaan tehdä saman tempun keväällä kun tää pätkätyö loppuu, on alakanu typimään nää savolaiset kun yli 10 vuotta katellu ja savolaistunut sukulaisten mielestä huolestuttavasti.

      • Muihin maisemiin

        Kuopiota olen ajatellut, eikös se ole lupsakkien immeisten kaupunki, kuitenkin tarpeeksi suuri ettei kaikki tunne toisiaan? Miten olet savossa viihtynyt, mistä päin muutit?


      • toe toemii tae ei
        Muihin maisemiin kirjoitti:

        Kuopiota olen ajatellut, eikös se ole lupsakkien immeisten kaupunki, kuitenkin tarpeeksi suuri ettei kaikki tunne toisiaan? Miten olet savossa viihtynyt, mistä päin muutit?

        "Kuopiota olen ajatellut, eikös se ole lupsakkien immeisten kaupunki, kuitenkin tarpeeksi suuri ettei kaikki tunne toisiaan?"
        No onhan tämä Kuopio ihan hyvä paikka vaikka täällä on paljon savolaisija, tai ehkä juuri siksi. En kaikkia tunne kun on yli 90 tuhatta muutakin kuopiolaista ja nuo muut "savolaistollot" (enimmäkseen siilinjärveläiset) sekottaa pakkaa. Asuu täällä myös pääkaupunkiseudulta tulleita, itsekin aikoinaan asuin siellä.

        "Miten olet savossa viihtynyt, mistä päin muutit?"
        No hyvin olen viihtynyt, enkä ole kovin vakavissani pois muuton suhteen. Tuosta olen p-karjalasta lähtösin josta tänne muutin, mutta on tullu asuttua vähän siellä sun täällä.

        Jos päätät tänne muuttaa niin tervetuloa.


    • toe toemii tae ei

      Jos kyselevät perusteluita muutolle, ainakin siinä kunnassa johon muutat saattaa näin käydä niin vastaukseski riittää: "Suomen perustuslaki 2 luku 9§ 1 momentti".

      "Suomen perustuslaki 11.6.1999/731

      Eduskunnan päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiopäiväjärjestyksen 67 §:ssä määrätyllä tavalla, säädetään:

      ----------------------------

      9 §
      Liikkumisvapaus
      Suomen kansalaisella ja maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on vapaus liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731

      • ent.etuuskäsittelijä

        Lähtökunta ei kysele syytä, on vain tyytyväinen kun pääsee kuluja aiheuttavasta henkilöstä eroon.
        Käytännössä tämän vuoksi lähtökunta antaa maksusitoumuksen vuokratakuulle lähes aina kunhan vaan se asunto on tiedossa, ja se vuokratakuun määrä menee siihen kunnan normiin. Jossain kunnassa se raja on 1:kk vuokraa vastaava takaus, jossain 2 kk vuokraa. Jossain kunnassa on määritelty euromääräinen raja.


    • toe toemii tae ei

      Niin, ja lähtökunta maksaa myös muuton kustannukset, mulla ainakin makso muuttoauton, matkaa oli n. 100 km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      77
      4573
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      154
      3556
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      50
      2022
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1249
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1014
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      862
    Aihe