Onko työttömyys tieteellinen käsite, vai käytetäänkö sanaa ainoastaan poliittisten mielikuvien luomisessa?
Vastaukset 5
Ei. Työttömyys ei ole tietellinen käsite vaan kuuluu taloustieteen ja sosiologian piiriin. Ja nehän eivät ole tieteitä.
- Arrakis
Tieteellinen termi? Onko valkoinen väri tieteellinen termi? Entäs kissa tai koira?
Työttömyys on sana jolla kuvataan sitä, ettei ihmisillä ole työpaikkaa. Kielelle on ominaista viestiminen ja se että asioille on aina annettava jokin nimitys jotta asioita voidaan kuvata ja kertoa ihmisille. Yhtähyvin voisi kysyä: liittyykö sanaan 'tiede' jotain sellaisia merkityksiä jotka tekevät ko. sanasta jotenkin erityisen? Esim. tiede=totuus!Valkoinen valo, ja myös väri on fysiikan piiriin kuuluva termi. Koira ja kissa ovat kansanomaisia versioita eläintieteellisistä nimityksistä. Tämä lienee ilmeistä. Työttömyys on monimutkaisempi käsite, kuuluen myös juridiikan piiriin, jossa esim. keskustellaan jonkun henkilön oikeutuksesta työttömän statukseen ja työttömyysturvaan. Juridiikkakaan ei ole tiede.
Tieteitä ovat ne tutkimusalat, jotka käyttävät tieteellistä metodia ja jotka perustavat teoriansa toisten tieteiden teorioihin. Esim. kemia perustuu fysiikkaan, biologia kemiaan, lääketiede biologiaan. Sen sijaan esim psykologia perustuu vain omiin metodeihinsa, mutta hidas suuntaus sen piirissä on neurologisten perusteiden ja sen mukana tieteen statuksen saavuttaminen.
Jos käsite tiede yhdistetään epämääräisempään käsitteeseen totuus, ollaan väärillä jäljillä. Tieteeseen kuuluu erottamattomasti jatkuva epäily. Mikään ei ole koskaan niin lopullisesti todistettu, ettei sitä enään saisi epäillä.
Valitettavasti tiede on eri asia kuin ihmisten muodostama tiedeyhteisö, jossa vaikuttavat itsekkäät, taloudelliset, poliittiset ym. vaikuttimet. Eräänä surullisena, pikku hiljaa paljastuvana, koko ihmiskunnalle kohtalokkaana väärinkäytöksenä on selviämässä kylmäfuusiotutkimuksen valheellinen mustamaalaus ja tutkimuksen tukahduttaminen 20v sitten.Yusa kirjoitti:
Valkoinen valo, ja myös väri on fysiikan piiriin kuuluva termi. Koira ja kissa ovat kansanomaisia versioita eläintieteellisistä nimityksistä. Tämä lienee ilmeistä. Työttömyys on monimutkaisempi käsite, kuuluen myös juridiikan piiriin, jossa esim. keskustellaan jonkun henkilön oikeutuksesta työttömän statukseen ja työttömyysturvaan. Juridiikkakaan ei ole tiede.
Tieteitä ovat ne tutkimusalat, jotka käyttävät tieteellistä metodia ja jotka perustavat teoriansa toisten tieteiden teorioihin. Esim. kemia perustuu fysiikkaan, biologia kemiaan, lääketiede biologiaan. Sen sijaan esim psykologia perustuu vain omiin metodeihinsa, mutta hidas suuntaus sen piirissä on neurologisten perusteiden ja sen mukana tieteen statuksen saavuttaminen.
Jos käsite tiede yhdistetään epämääräisempään käsitteeseen totuus, ollaan väärillä jäljillä. Tieteeseen kuuluu erottamattomasti jatkuva epäily. Mikään ei ole koskaan niin lopullisesti todistettu, ettei sitä enään saisi epäillä.
Valitettavasti tiede on eri asia kuin ihmisten muodostama tiedeyhteisö, jossa vaikuttavat itsekkäät, taloudelliset, poliittiset ym. vaikuttimet. Eräänä surullisena, pikku hiljaa paljastuvana, koko ihmiskunnalle kohtalokkaana väärinkäytöksenä on selviämässä kylmäfuusiotutkimuksen valheellinen mustamaalaus ja tutkimuksen tukahduttaminen 20v sitten.Hyvä selvennys asiasta!
Minulla onkin paljon kokemusta höynäytetyksi tulemisesta.
Kansantaloustieteessä mittana on työttömyys. Mutta on sitä parempaankin pystytty: Psykologiassa mittana on ollut planeettojen asennot, vaikka voi olla etteivät kaikki ole koskaan perustaneet niin kaukaa haettuihin lukuihin.
Mutta kuitenkin kilpaurheilussakin mittana on tulos, joka aika lievästi mittaa edes yksittäistä suoritusta - puhumattakaan suorituskykyä vuositasolla, tai suorituskykyä ilman aineita. Ja sitten sanotaan, että kaikki tasaisimmat kilpailut ovat parasta viihdettä. Niissä todellinen suorituskyky jää arvoitukseksi. Ja edelleen suorituskyky ei suoranaisesti kerro mistään.
Eli pseudotiedettä voi hyvin.
http://www.iltasanomat.fi/paakirjoitus/tyoura-ei-pidenny-pakkoratkaisuilla/art-1288443090775.html
Iltasanomat: Työura ei pitene pakkoratkaisulla. EK:n Lasse Laatunen sanoo, että eläkeikää on nostettava työttömyydestä huolimatta, eikä näitä asioita saa yhdistää. SAK:n Lauri Lyly sanoo, että työttömyys lyhentää työuria enemmän kuin eläkeikärajan paikka.
Työnantajat tietävät tämän. He tietävät, että työn tuottvuuden nousu tekee yhä kasvavan osan työntekijöistä sellaisiksi, että heille ei löydy tuottavaa työtä, josta he selviäisivät ja josta heille kannattaisi maksaa palkkaa. Siksi asialle ei heidän mielestään voi tehdä mitään. He haluavat, että pakotetaan edes ne jotka kykenevät, tekemään pari vuotta kauemmin työtä.
EK pelaa aikaa. Koko hommalta putoaa joka tapauksessa pohja viimeistään 15v kuluttua, kun teknologia tekee yli puolet ihmisistä työelämässä kilpailukyvyttömiksi. Mutta sitä he, siis EK tai SAK, eivät voi kertoa suoraan. Ongelma siirretään seuraavalla johtajasukupolvelle.
Mutta meidän kaikkien etu olisi, jos ratkaisua alettaisiin etsiä jo nyt ja asiasta puhuttaisiin avoimesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481012Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17949- 82831
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80749Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21717- 59621
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203618- 102584
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188562- 90538
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html255459Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.81412Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 35391
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 26356
- 4349
- 29348