Mikä teidän määritelmä on rakkaudelle?
Itse en ole elämäni aikana rakastanut muita kuin ystäviäni, perhettä ja läheistä sukua. Ekankin poikaystävänkin kanssa tuli oltua 5 kk eikä "minä rakastan sinua" lausetta voinut sanoa missään vaiheessa. Nyt kuitenkin vasta 5 kk tuttavuuden ja 1,5 kk seurustelun jälkeen pystysin sanomaan helpommin kuin koskaan, että rakastan. En kuitenkaan luota tähän tunteeseen, onhan kulunut vasta 1,5 kuukautta.
Jotenkin mulla on sellainen käsitys et rakkaus tulee vasta ensimmäisen kerran kuukausien jälkeen. En siis voinut sanoa rakastavani, kun toinen sanoi. Halusin kovasti sanoa mutta.. niin.. en luota itseeni vissiin ja luotan liikaa yhteiskuntaan ja televisioon ja mitä ne sanovat.
Voiko omiin tuntemuksiin luottaa asiassa, jota ei olla koettu ennen?
Olen 21 vuotias nainen.
Milloin voi sanoa olevansa rakastunut?
Plantago major
2
474
Vastaukset
- mjauksis
Voi luottaa, tietysti! Ei sitä kukaan paremmin tiedä kuin sinä koska kyseessä ovat sinun tunteesi. Oman kokemukseni mukaan kun rakastuu, niin sen vain tuntee ja tietää että rakastaa varmasti ja ilman epäröintiä. Sano se vasta kun se tuntuu mielestäsi oikealta.
- Plantago major
Kiitos.
Olen saanutkin enemmän varmuutta tunteistani. Ainon ilmaista tunteeni ystävänpäivän kunniaksi. :)
Haluaisin huutaa koko maailmalle, mutta tällä hetkellä vain se yksi riittää tietämään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861