Lastenhoitajan palkka

friidajosefiina

Hei! Löysin MOL:n sivuilta ilmoituksen, jossa perhe etsii lastenhoitajaa 9kk ja 2v1kk:n ikäisille lapsille. Hoitotyötä olisi 2-3 kertaa viikossa, noin 10h kerralla.
Palkkaus oli sopimuksen mukaan.

Laitoinkin jo työhakemuksen menemään, mutta jäin miettimään tuota palkkauskysymystä. Joutuisiko perhe maksamaan palkkani itse, vai saavatko kaikki automaattisesti jotain tukea kelalta? Jos minulta kysytään, paljonko pyydän tuntipalkkana, niin mitä voisin ehdottaa? Olen aiemmin ollut kesätöissä eräässä perheessä hoitamassa kouluikäistä poikaa, ja silloin palkkani oli alle 4e/h, mikä oli minusta hirveän vähän. Perheellä ei kuulemma ollut varaa maksaa yhtään enempää, ja ainakaan he eivät tainneet saada mitään tukia palkkaukseeni.

Olen täysi-ikäinen, minulla ei ole koulutusta mutta sen sijaan kokemusta runsaasti lastenhoidosta iltaisin ja viikonloppuisin.

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Eivät saa mitään tukia (ellei nyt lapsilisiä ja mahdollisia työttömyyskorvausrahoja lasketa). Eli päätös lastenhoidon hankkimiseen on täysin heidän oma ja oma asia. Tuntipalkat tollasissa hommissa on yleensä 7-10e, mutta kannattaa pyytää lähemmäs kymppiä, kun olet jo täysi-ikäinenkin. Koulutetut ovat sitten asia erikseen ja eivät edes tee tuollasia keikkoja.

    • good luck

      moips, olen 16 vuotias tyttö ja teen toimistotyötä joka viikko. Olen tehnyt työtä jo kaksi vuotta. Tuntipalkkani on 7,5 e. Jos tästä oli jtn hyötyä, nimittäin minimi mitä saa maksaa on nuorelle 4e / h, mutta 4-7,5 on normaali ala-ikäisen taikka kouluttomattoman palkka.

      Toivottavasti saat paikan :)

    • 5.

      Tuonikäisen hoito on vaativampaa kuin kouluikäisen.
      Mielellään anna perheen itse ehdottaa mitä he ovat ajatelleet, en tiedä mistä perhe saa tukea.
      Ja riippuuhan se palkkauskin siitä, jos he pyytävät tekemään kotitöitäkin.

      http://www.mll.fi/perheille/lastenhoito/tyonantaja/

    • Lastenhoitaja 12

      Olisiko 12€/h. tuommoiseta ei kokopäiväisestä työstä ok? Perhe voinee vähentää työn verotuksessa, eli kotitalousvähennyksenä.
      Tsemppiä työnhakuun, ja muista lasten hoitaminen on ihan oikeaa työtä:)

    • katkera

      12€/h on koulutetun lastentarhanopettajan palkka, jolloin hän hoitaa niitä kouluikäisiä lapsia vaativampia lapsia neljää tai seitsemää kerrallaan lasten iästä riippuen, sekä vastaa koko yli 20 lapsisen ryhmän toiminnasta.

      Voit tietysti yrittää pyytää 12€/tunnilta, mutta tuon summan voisi haluta aika moni muukin. ;)

    • Frank_Hki

      Varmasti hommista maksetaan montaa palkkaa niin kuin on hoitajiakin. Vastuuhan on valtavan suuri tuon ikäisillä.
      Meillä oli hoitaja reilu 2v 2 ja 3v lapsille kunnes menivät tarhaan.
      Hoitaja piti kodin kunnossa ja teki ruokia perheelle.
      Maksoimme 13€ mielellämme ja maksoimme lomakorvaukset.
      Hoitaja helpotti perheemme elämää valtavasti.
      Kun suhde meillä loppui niin suosituksien perusteella hän pääsi tuttavaperheeseen ja seuraava perhe jo odottaa häntä.
      Kyseinen hoitaja teki paljon enemmän mitä pyydettiin ...
      se oli hänelle luontaista.
      Eli ei tuosta tehtävästä ole olemassa *oikeaa palkkaa*
      vaan palkka menee tason mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6087
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3636
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2761
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2239
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2185
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1679
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1292
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1246
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe