Sanokaapas nerot kun konnkka syö akun tyhjäksi

Lelu mikä lelu

14

3348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      Eihän se tuo konkka ole mikä syö akkusi vaan joku toinen laite. Lainaa jostain pihtiamppeeri mittari ja rupeat tukkailemaan paljonko akulta virtaa liikkuu ja minnekkin päin. Esim väärin kytketty soitin kuluttaa kokoajan virtaa vaikkei päällä olisikaan.

    • 9+16

      en sanoisi että se on se konkka joka akun tyhjentää. vaan joku muu laite. joko soitin tai vahvari on väärin kytketty. tai joku muu laite

    • kurttushow

      Ota konkka pois. Samalla tavalla toimii soittimet ilmankin. Jos jää 0,5dB maksimiäänenpaineesta pois niin voi että.

    • jarmutin

      Minulla itsellä on 10 faradin konkka, ja ei se tyhjennä akkua yhtään!

    • Aloittaja...........

      Soittimessa ei ole mitään vikaa ja toiseks mitenkä voi väärin kytkeä konkan taikka vahvistimen? Konkka räjähtää aika helposti ja vahvistin päästä savut pihalle samantien.
      Ei tarvii kummonen sähkömies olla että tietää et minne suuntaan virrat menee. Sulake kiinni ja yks-kaks vuorokautta ajamatta niin ei lähe mihinkään. Sulake irti ni lähtee viikonkin seisokin jälkeen käyntiin kun palmun alta. Ja toiseks kun sulakkeen lyö paikalleen niin räpsäyttää aika nätisti jota sen ei pitäs tehdä jos mikään ei ole päällä.
      Konkkahan ei tarvitse käytännössä mitään herätettä kun vilkkuvaloille niin voiko olla et joku vahvistin syö virtaa vaikka ei ole päällä ja tämän takia akku tyhjenee?

    • minä vaan

      Tuo sulakkeen kiinni laitto ja siitä aiheutuva kipinöinti ei merkkaa sitä että vika on varmasti musiikkivehkeissä. Sieltä konkalta tulee virta myös toistepäin. Pihtimittari käyttöön ja tarkastelemaan millaisia virtoja missäkin päin autoa kulkee. Ensimmäisenä mieleen tulee huonoksi mennyt akku.

    • KlausPoskiParta

      Mulla olis halvat poppi peltoorit myynnissä, paristot muistat vaan välillä vaihtaa nii kyllä paukkuu

    • Asentaja

      Jostain se pääsee purkaan runkoon virtaa. Kannattaa katella kaikki virtajohdotkin läpi ettei ole murtumia tms. Jostain toi kuinteki oikosia ottaa ja purkaa akkua.

      • Anonyymi

        Sun pitää laittaa ne lamppuun kiinni jotta se ei kuluta akkua muutakuin virrat päällä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sun pitää laittaa ne lamppuun kiinni jotta se ei kuluta akkua muutakuin virrat päällä

        Kyseinen teiniritsa on jo paalattu.


    • Anonyymi

      Kyllä konkka syö virtaa akusta vaikka täällä muuta väitetään. Itellä muutamakin konkka ollut, niin kun otti konkan pois välistä, niin auto sai seistä vaikka kuukauden parkissa, niin ei mitään ongelmaa. Viimesessä autossa tein sellasen relevirityksen, että konkan läpi ei mennyt virtaa ennen kun soitin lähti päälle, niin eipä ollut ongelmaa.

      • Anonyymi

        Miksi konkka söisi virtaa kun siinähän on se herätejohto. Konkka lähtee käyntiin ja valot ja jännitenäyttö syttyy vasta kun herätevirta tulee päälle avaimesta kääntämällä virtalukkoa.


      • Anonyymi00013

        Ehjä ja laadukas kondensaattori ei tosiaankaan kuluta energiaa.

        Mutta ehkä joku tekee (ja toinen jälleenmyy) huonolaatuisia kondensaattoreita, jossa eristekerros on heikkolaatuinen ja/tai vaurioitunut niin, että sen eristekerroksen läpi alkaa vuotaa sähköä, ja tyhjentäähän tuo sitten akun, kun virtaa hukkuu lämmöksi.

        googleta myös: bad caps

        2000 -luvun alkupuolella syntyi skandaali, kun firma A teki elektrolyyttikondensaattoreita ja saivat vihiä, että joku kilpailija pyrkii vakoilemaan heidän tuotteensa teknisiä yksityiskohtia (kuten mitä täsmälleen käyttävät elektrolyyttinesteenä).

        Jättivät tahallaa kilpailijan vakoilijan löydettäväksi reseptin sellaiseen elektrolyyttinesteeseen, joka "jotenkuten" toimii, mutta aiheuttaa kaikenlaisia ongelmia eikä todellakaan ole laadukas ratkaisu.

        No, kilpailijan vakoilija kopioi tuon reseptin, ja sitten kilpailija alkoi käyttää tuota reseptiä omien elektrolyyttikondensaattoreidensa tuotannossa.

        Pian markkinoilla tuli ongelmia: asiakkaat alkoivat valittaa, kun esim. tietokoneen emolevyt alkoivat hajoilla varsin pian oston jälkeen - niissä oli käytetty tuon reseptin kopioineen kilpailijan elektrolyyttikondensaattoreita, jossa siis heikkolaatuinen elektrolyyttineste!

        Jos oma kondensaattorisi on noita ongelmatapauksia, niin on hyvinkin mahdollista, että tuo väärä elektrolyyttineste aiheuttaa vuotovirtaa, joka tyhjentää akun.

        Ehkä jostain päin nettiä voisi jopa löytyä lista, minkämerkkiset elektrolyyttikondensaattorit ivat hyviä ja mitkä huonoja.

        Tietty, kun joku alkaa tehdä niitä huonoja ja laittomasti laittaa niihin sen hyvää laatua tekevän firman tuotemerkin (eli tuoteväärennös kyseessä = luvaton tavaramerkin käyttö).
        Tällöin tuotemerkkiinkään ei aina voi luottaa, jos tuotemerkkiä luvattomasti käyttää aivan muu taho kuin ko. merkin laillinen omistaja.


    • Anonyymi00014

      Hyvä peli tämä: XS Power SB500-65

      Virossa joku firma tekee myös hyviä.
      En kyllä ole nähnyt Suomessa myynnissä niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe