Kissani pelkää feromonisuihketta?

Kiskiskis

Minulla on kissani kanssa hieman outo ongelma: kun kaivan kaapista feromonisuihkepullon (Feliway) ja etenkin kun alan suihkuttaa sitä asuntoon, kissa luikkii hyvin nopeasti sängyn alle.

Mietin pelkääkö kissa, että suihkin ainetta sitä päin vai yhdistääkö kissani mahdollisesti Feliwayn ikäviin tapahtumiin ja ajattelee, että nyt on taas jokin kurja tapahtuma edessä kun tartun feromonipulloon? Olen nimittäin käyttänyt Feliwaysuihketta stressaavien tapahtumien yhteydessä (automatkat, eläinlääkärikäynnit, väliaikainen poissaoloni ja kissan hoidossa oleminen). En myöskään tiedä reagoiko kissa enemmänkin siihen, että ylipäätään suihkuttelen jotain ympäriinsä vai reagoiko se Feliwayn tuoksuun.

Äsken käsittelin asunnon Feliwaylla ja kissa juoksi sängyn alle. Nopeasti se kuitenkin tuli sieltä pois ja nukkuu nyt levollisesti sängyn päällä. Edessä olisi muutto ja tämä feromoniaihe on sen vuoksi ajankohtainen kun olin ajatellut käyttäväni feromonia muuttostressin lievittämiseen. Olen kuitenkin miettinyt voiko kissani oikeasti stressaantua Feliwayn käytöstä? En oikein haluaisi kissaa enää säikytellä tällä tavalla, tarkoitus kun olisi kuitenkin helpottaa, eikä suinkaan pahentaa kissan oloa. En tiedä toimisiko pistorasiaan laitettava feromonihaihdutin sitten paremmin.

Onko kellään mielipiteitä tai kommentoitavaa? Olen hieman hämilläni asian kanssa.

12

1157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haihdutin

      Kyllä se pistorasiaan laitettava on parempi monellakin tapaa. Se toimii koko ajan tasaisesti, eikä ole tarvetta suihkutella ainetta.

      Kissa voi pelätä suihketta monestakin syystä - ääni, hajun voimakkuus, nesteen kosketus kissaan jne. Suihke toimii haihduttimen lisänä, esim. kuljetuskoppaan ennen matkaa tai johonkin tiettyyn kohteeseen suihkutettuna.

    • Kiskiskis

      Niin, kyllähän tuollainen pistorasiaan laitettava olisi varmaan hyvä vaihtoehto. Hinta vaan on sitä luokkaa, ettei meinaa köyhällä olla varaa. :( Toisaalta, jos tuo haihdutin kissan oloa helpottaisi, voin tarvittaessa karsia omista menoistani haihduttimen hinnan verran. Täytyypäs apteekista katsoa hintoja kun kohta olen sinne menossa. Tosin varmaan jostain eläinklinikalta tuollaisen saisi halvemmalla. Eläinkaupoista en viitsi edes kysyä, sillä suihkeen hintakin oli niissä todella korkea.

      Mutta riittääkös yksi haihdutin 56:n neliön kaksioon? Vai tarvittaisiko haihduttimia kaksi?

      • Karkkikisut

        Olen samaa mieltä ensimmäisen vastaajan kanssa. Kyllä yksi riittää 56 neliön kaksioon. Tällä hetkellä Zooplussalla näyttää olevan haihdutinsetti tarjouksessa hintaan 26,90. Jos se olisi eka tilauksesi, niin siitä saa vielä jonkun alennuksenkin. Kun tilaus on yhteensä 39,90 e, se tulee vieläpä rahtivapaasti. Eli Suomen apteekin tai eläinkaupan hintaan verrattuna saat vielä muuta tavaraa "kaupan päälle".
        Ja kannattaa niitä hintoja netistä katsella muualtakin.


    • Kiskiskis

      Karkkikisut, mainittakoon ensin, että tunnistin nimimerkkisi heti. Kirjoitin kesällä/syksyllä kissani ummetusongelmasta nimimerkillä "Kisun hoivaaja" ja vastailit minulle ketjuun. Vaihdoin nimimerkkiä nyt kun en pidä tuosta edellisestä. No, eipä tämä uusikaan järin fiksu ole. ;)

      Mutta sitten asiaan: kävinpä juuri Zooplussan sivuilla ja huomasin tuon tarjouksen. Tehtiin veljeni kanssa kimppatilaus ja itse tilasin tuon haihduttimen. Hyvä juttu, jos yksi riittää, niin ei tarvitse toista hankkia. :) Osaisikohan kukaan neuvoa missä vaiheessa vekotin kannattaisi tökätä seinään. Uuden kodin avaimet saadaan muutama päivä ennen muuttoa, joten haihdutin olisi mahdollista laittaa pistorasiaan jo ennen varsinaista muuttopäivää. Kuinkakohan aikaisin se siis kannattaisi laittaa?

      • pari päivää

        Yleensä 2-3 päivää ennen on hyvä aika laittaa seinään, jos etukäteen pääsee laittamaan. Yksi pullo taisi riittää n. 70 neliölle ja kestää noin 4 viikkoa, sitten ostaa vain täyttöpullon eli uuden pelkän pullon. Haihtumiseen vaikuttaa huoneen tai tilan tuuletus/ilmanvaihto, eli jos on kova ilmanvaihto niin haihtuminen on nopeampaa. Kannattaa seurata sitä pullon tyhjenemistä, on sitten aikaa ostaa uusi pullo tilalle ennen kuin edellinen loppuu.


      • Karkkikisut

        Jep - siirrä se haihdutin tosiaankin pari pv ennen muuttoa uuteen asuntoon. Vanhassahan voi sitten vaikka suihkutella sillöä sprayllä kissan oleilupaikkoja tms. sillä aikaa kun haihdutin on jo uudessa asunnossa. Kertoisitko lyhyesti, kuinka se kisun kakkaongelma hoitui ja onko nyt kyse samasta kisusta. Jää nuo jutut vaivaamaan...
        Ei järin fiksu nimimerkki mullakaan, mutta se tulee noista meidän kattien nimistä :-)


    • Kiskiskis

      Kiitos neuvoista! Laitan tosiaan haiduttimen asuntoon pari päivää ennen muuttoa. Vanhaan asuntoon ajattelin tosiaan sitä suihketta suihkutella kun ei rahatilanne anna periksi ostaa tännekin haihdutinta.

      Kyse on siis samasta kissasta, jonka ongelmasta tuli pitkä ketju. Kisun kakkaongelma ei kokonaan hoitunut, mutta helpottui. Hirveän eläinlääkärisirkuksen jälkeen löydettiin vihdoin lääkäri, joka antoi kissani sairaudelle nimen ja antoi asianmukaista hoitoa. Kissaani vaivaa siis (ilmeisesti hermovaurion aiheuttama) paksusuolen hypomotiliteetti. Suolessa ei ole siis tarpeeksi liikettä. Syksyllä suunniteltiin jo kissalle paksusuolenpoistoleikkausta kun kakka ei tullut kuin peräruiskeiden avulla ja tilanne oli oikeasti epätoivoinen. Kissa alkoi sitten kuitenkin ulostaa aivan itse parin, kolmen päivän välein. Suunnitelma leikkauksesta jäi, mutta on hyvä tietää, että sellainen on olemassa, jos tilanne jälleen huononee. Kissani on jatkuvalla lääkityksellä (Prepulsid ja Levolac).

      Hieman pelkään miten suolen toiminnan kanssa käy muuttohässäkässä. Ettei vaan oireilu pahentuisi, jos kissa stressaa. No, nähtäväksi jää kuinka tässä käy. Säälittää stressata kissaa muutolla kun se koki reppana niin kovia tuossa syksyllä. :(

      Tämä nyt ei ehkä ollut lyhyesti selitetty, mutta selitetty kuitenkin :D Toivotaan, että Feliway auttaa. Yritän muutenkin tehdä muutosta kissan kannalta mahdollisen vähän stressaavan.

    • Karkkikisut

      Kiitos!
      Jatkuva huolihan se noista karvakasoista on. Meilläkin se verikakkaongelma pulpahtaa aina silloin tällöin esiin. Siis koko ajan sitä on vähän niinkuin varpaillaan ja pelkää pahinta.
      Onneksi olette kuitenkin päässeet jonkinlaiseen tasapainoon kisun kanssa, eikä mitään dramaattisia toimenpiteitä ole tarvinnut tehdä.
      Kaikkea hyvää teille jatkossa ja onnea uuteen kotiin :-)

    • Kiskiskis

      Kiitos Karkkikisut! :) Huolihan lemmikeistä on, rakkaita kun ovat. Tiedän kokemuksesta hyvin tuon varpaillaan olon. Hyvää jatkoa sinnekin ja kisuille hyviä vointeja! :)

    • Kiskiskis

      Hei, kysyisin vielä voiko feromonihaihdutinta siirtää kesken sen käytön? Siis laitanko ensin sen vanhaan kotiin ja siirrän uuteen vai laitanko suoraan uuden kodin pistorasiaan sen? Jostain muistan lukeneeni, ettei sen siirtämistä suositella. Mitenköhän tämän asian kanssa nyt sitten on? Ehkä googlettelemalla selviäisi, mutta kysyn nyt vielä täältä tätä kuitenkin.

      • voi siirtää

        Kyllä sen voi siirtää, mutta sen pitäisi mieluiten olla siellä uudessa kodissa 2-3 päivää toiminnassa, muuten koko kodin "hajustaminen" feromonilla kestää.

        Kyllä minä ainakin olen siirrellyt haihdutinta eri pistorasioihin ja välillä ottanut kokonaan käytöstä pois ja laittanut uudestaan jos on tarvetta. Tosin aina niin, että annan mennä loppuun pullon jos pidän taukoa. Siirto toiseen kotiin muutaman tunnin viiveellä ei ole sellainen tauko, että pullon pitäisi olla loppu kokonaan.

        Haihduttimen periaatehan on se, että haihduttimessa on "putki" joka imee nestettä itseensä ja pistorasiassa ollessaan laite lämpenee, jolloin neste haihtuu putkesta huoneilmaan. Kun laite otetaan pistorasiasta pois, se lakkaa lämpenemästä ja haihtuminen hidastuu.


    • Kiskiskis

      Ok. Kiitos informaatiosta! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4274
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      75
      1233
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe