Synnytyksen jälkeinen olotila

Osaako joku kertoa oikeasti, että johtuuko perheessämme äidin yliherkkä hermoistuneisuus jostain synnytyksen jälkeisestä hormooni erityksen epätasapainosta ja onko se yleistäkin.
Äiti saa aivan karmeita raivokohtauksia pienimmistäkin asioista ja nyt on jo ehdoteltu eroa.
Kauankohan moista yliherkkää hermon menetystä mahtaa kestää ?
Vauvamme on 4 kk.
8840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ihan normaalia, koita kestää, kyllä se ohi menee :)

Äänestä

luultavasti se johtuu hormooneista, jotka on menneet sekaisin synnytyksen jälkeen. oletko naisesi kanssa puhunut moisesta? se on normaalia, ei kannata huolestua. :> ohimenevä kausi on, mutta yleensä ottaen se helpottaa kun yrittää ymmärtää ja ottaa huomioon äitiä.

Äänestä

Minulle on kerrottu neuvolassa, että synnytyksen jälkeen naisen ruumis erittää edelleen samoja hormoneja kuin raskaanaoloaikana, imetyksen takia. Tilanne jatkuu todennäköisesti niin kauan kuin imetys jatkuu. Jos hermo tahtoo mennä koko ajan ja/tai masentaa tai on nukkumisvaikeuksia, kannattaa ehdottomasti käydä lääkärin juttusilla. Kyseessä on todennäköisesti ns. baby blues (kannattaa googlata), joka on äidin herkistymistä, jotta hän paremmin erottaisi lapsensa viestit ja kykenisi vastaamaan tämän tarpeisiin. Joskus se voi äityä kuitenkin synnytyksenjälkeiseksi masennukseksi, joka voi olla hoitamatta vakavaakin. Itse sain synnytyksenjälkeisen masennuksen diagnoosin, vaikken kärsinyt varsinaisesti masennuksesta vaan pelkästään univaikeuksista. En kyennyt nukkumaan vaikka mahdollisuus oli. Sain kevyen masennuslääkityksen ja niillä ollaan jaksettu.

Tapauksessa, jossa mielialat hyppii noin radikaalisti, voi tosin olla kyse myös ihan hormonien epätasapainostakin. Siihen on käsittääkseni olemassa pätevät lääkitykset, ja hormonitason voi pyytää tarkistuttamaan lääkärillä.

Äänestä

On ihan yleistä ja normaalia, mutta kannattaa silti ottaa puheeksi vaikka neuvolassa.

Äänestä

Todennäköisesti synnytyksen jälkeinen masennus/mielialavaihtelut.
Mene vaikka yksin ammattiauttajan luo, jos äiti ei suostu tulemaan mukaan.
Hae apua HETI!

Äänestä

Meillä sama homma erottiin kun lapsi oli 12kk.
Kannattaa erota ja viedä lapsi pois näkemästä niitä raivareita.
Lapsi asui minun luona kokonaan ei edes nähnyt äitiään 1-1,5 vuotiaana. Nyt äiti on kuntoutuksen ja lääkityksen jälkeen sen verran voimissaan näkee lastaan jokatoinen viikonloppu

Äänestä

Aika karua ... toivottavasti asiat ei mene tuohon pisteeseen.

Äänestä

Olin ihan samanlainen, mutta otin hormonikierukan ja nää raivarit hävisi ja seksiäkin voi turvallisesti harrastaa...En ole vuosiin ollut näin tasapainoinen, kuin nyt, kun on hormonikierukka. Ei erota kannata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen isä kirjoitti:

Osaako joku kertoa oikeasti, että johtuuko perheessämme äidin yliherkkä hermoistuneisuus jostain synnytyksen jälkeisestä hormooni erityksen epätasapainosta ja onko se yleistäkin.
Äiti saa aivan karmeita raivokohtauksia pienimmistäkin asioista ja nyt on jo ehdoteltu eroa.
Kauankohan moista yliherkkää hermon menetystä mahtaa kestää ?
Vauvamme on 4 kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu