Ilmoittamisvelvollisuus?

vatsanvääntävätieto

Eli jos joku kertoo sinulle aikeista/ajatuksista tehdä rikos, pitääkö asiasta ilmoittaa poliisille, vaikka ei ole todisteita että henkilö tekisi sitä mistä on kertonu?

2

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasse-setä.

      Mistäpä niitä todisteita voisi saada? Jos puheet on syytä ottaa todesta - eli ei ole kysymys ilmiselvästä huulen heitosta - syytä on ilmoittaa asiasta joko poliisille tai sille, johon aiottu teko tulisi kohdistumaan. Rangaistavaa (sakko tai enintään 6 kk vankeutta) ilmoittamatta jättäminen on silloin, kun kysymys on laissa mainituista törkeistä rikoksista (RL 15:10) ja puheet johtavat ainakin rangaistavaan yritykseen. Lähiomaisella ilmoitusvelvollisuutta ei ole.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L15P10

      • 16

        Joo
        Meinaaminenhan ei Suomessa vielä ole rikos. Suunnitelukin vain harvojen rikosten kohdalla. Laki määrää, kuten Nasse kirjoitti,rangaistuksen uhalla ilmoittamaan törkeistä rikoksista viranomaiselle, tai sille, jota vaara uhkaa, silloin kun ne ovat hankkeilla ja rikos vielä olisi estettävissä.
        Ilmoittajan ei tarvitse murehtia siitä, onko aiottuun rikokseen riittävästi todisteita. Ilmoitusvelvollisuus koskee vain törkeitä tekoja, kuten esim. murhaa, MUTTA kait Suomessa kiukuspäissään ladellaan satoja tappouhkausia päivittäin. Jos niistä jokaisesta poliisille ilmoitettaisiin, niin eipä poliisi Suomessa muuta ehtisi tekemään, kuin niitä tarkistelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe