Miten kauan kaukalossa kanniskelua?

Kuinka vanha vauvanne oli kun ette kantaneet enään kaukalossa? Oliko istuma ikäinen?Tekeekö kukaan niin, että kaukaloa pidetään autossa ja kun lähtdetään autolla jonnekkin, kannetaan vauva sinne kaukaloon
8375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meillä on nyt tyttö hieman päälle 9 kg ja 5 kk. Nyt alkaa kaukalo olemaan jo aika painava kannettava, joten meillä on yleensä kaukalo ratasosassa kiinni ja aina siis ratasosa mukana kun ollaan menossa. Nyt alkaa myös vyöt olemaan aika tiukilla kun vauvalla on enemmän päällä vaatetta. Edessä on varmaan siis kevään aikana tirvaistuimen osto, vaikka vielä olisi painon mukaan aikaa jäljellä kaukalonkin käyttöön. Pituus suunnassa tyttö mahtuu kyllä hyvin vielä kaukaloon.

Äänestä
  • meidän vauva saattaa olla jo 6kg ja kaukalo on 5-6 kiloa kait ja tuntuu painavalle. Ei varmaa ole olemassa kevyitä kaukaloita

    Äänestä

Meillä kaukalo kannetaan kyllä aina kotona sisälle (matkaa muutama metri), mutta muualla se jää aina autoon ja vauvan nostan kantoliinaan.

Eikai sille mitään estettä ole että kaukaloa pitäisi autossa, minä vaan haluan sen sisälle lämpimään koska meillä on siinä lämpöpussi mihin vauva laitetaan melkein sisävaatteissa (kun liinassa kulkee sitten takin alla lämpimässä).

Äänestä

Meillä kohta 4kk ikäinen neiti ja painoa n.6kg ja kaukalo kulkee aina kotiin mukaan koska viileässä ja kosteassa ei kauakaloa saisi säilyttää.

Äänestä

Meillä oli sen verran reilun kokoinen kaukalo, että muksut mahtuivat siihen jopa 1-vuotiaiksi, vaikka pitkiä ovat molemmat aina olleet. Ja autosta kotiin ja toiste päin olen aina kaukalossa heidät kantanut. Kovin painavia tosin ei lapset ole koskaan olleet, mutta helpompi oli kantaa kaukaloa lapsineen, varsinkin kun nuorempi ei vielä kävellyt, ja toista piti kädestä pitää koko ajan kiinni. Ja kaukalon pystyi turvallisesti laskemaan maahan esim ostoksien kantamisen ajaksi. Meillä autosta kotiin jokunen metri.

Mutta moneen kaukaloon ei tosin kovin vanhaksi vauva mahdu, mutta jos mahtuu, niin helpompihan (ja turvallisempi) se kaukalo on lapsineen kantaa, kuin että kantaisi lapsen erikseen.

Äänestä

Meillä poika 7,5kk, istuu huojuen ja välillä hyvinkin topakasti. Jalat ovat jo aikaa sitten ylittänyt kaukalon reunan ja kohta alkaa pääkin mennä yläreunan tasolle ja ohikin. Viikonloppuna siirrytäänkin isojen poikien turvaistuimeen. Poika painaa arviolta 9,5 -10kg tällä hetkellä ja kyllä toppavaatteet päällä on ehkä hieman ahdasta! Kaukalo kulkee aina mukana, tai siis kannan poikasta viä kaukalossa mukana kauppaan, kotiin, kerhoon... Minne ikinä mennäänkään! Varsinkin näin talvella tuntuu mukavammalta laittaa vauva lämpimään istuimeen.

Äänestä

meillä poika 1v 2kk(10kg), edelleen kaukalosta. ihan siitä syystä että on niin helpompaa kun nukahtaa aina automatkoilla niin kantaa sitten kopassa sisälle.

Äänestä

Jos auto ei ole lämpimässä autotallissa vaan ulkona/kylmässä tallissa niin en ole jättänyt enkä jättäisi kaukaloa autoon. Toki ihan kauppareissulla ollaan jätetty kaukalo autoon ja nostettu poika ostoskärryihin. Niissähän on niitä vauvaistuimia joissa voi olla "makuuasennossa", eikä tarvitse osata istua vielä. En kyllä muista minkä ikäisenä alettiin sellaiseen laittaa.

Joillakin reissulla on mukana matkarattaat. Esim. kun käyn äidilläni niin parkkikselta sisälle on aika pitkä matka ja kun poika alkoi painaan, en viitsinyt kanniskella kaukaloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


daaaaaa kirjoitti:

Kuinka vanha vauvanne oli kun ette kantaneet enään kaukalossa? Oliko istuma ikäinen?Tekeekö kukaan niin, että kaukaloa pidetään autossa ja kun lähtdetään autolla jonnekkin, kannetaan vauva sinne kaukaloon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu