Olen tulossa isoäidiksi..laskettu áika on tänään..kysyisin mitä ostaisin vauvalle..kun kaikkea jo on..epätietoinen mamma..
isoäiti
mampsu44
4188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No osta vaikka soittorasia nalle tai pupu ,, ja anna aikaasi , jos tarvitsevat apua. Itse olen käynyt alkuaikoina siivoamassa ja tekemässä ruokaa , jota ovat toivonneet ja viennyt leipomuksia , vain toivottuja .
Meillä toivoivat,että kutsuvat ensi käynnille ,kun jaksavat , siten kaikki on sujunut hyvin , eikä soittakaan saanut usein ..
Anna heille aikaa totuttautua uuteen ihmiseen : )
Osta sellainen ihana lampaantalja. Olen nähnyt mm. todella kainiita vaaleanharmaita, mutta niitä on moneen makuun. Sitä voi pitää aluksi vaunuissa patjan alla, ensi talvena pulkassa.
Antikoliikki tuttipullo oli mieluinen lahja meille, vaikka tuttipulloja olikin jo. Vaatteita kuluu aina ja paljon. Löytyykö kuola kaulureita? Toimii hyvin kun lapsi puklailee, ei tarvitse joka kerta vaihtaa paitaa tai bodya. Soittorasiat on kivoja. Joku torkkupeitto, sellainen ohuempi, joka menee pieneen tilaan ja on helppo ottaa mukaan ja heittää päälle jos on viileämpi.
Jos ihan oikein tuumaat, ostat mitä vaan > se on nyt vanhemmille, lapsi ei ympäristöään vielä tajua.
Avaa pankki tili, jonka saa käyttöönsä vain lapsi itse kun on täysi ikäinen. Tilille voisit maksupalveluna siirrättää pienen summan kuukausittain kunhan ei yli 111 €/kk verotta saa lahjoittaa 3999€/ joka kolmas vuosi.
http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/omatveroasiat/lahjat/
Anna säännöllinen mummo-päivä 1-4 kertaa kuussa, jolloin pidät hoidossasi/vieraanasi lapsen lapsesi näin tutustutte ja pysyt ajantasalla hänen kehityksessään.