vasurien, demarien, perussuomalaisten ja vihreiden tulisi huomattavasti piristyä
tulevana vuonna ja tehdä jokaisen aatettaan tunnetummaksi Haapavedellä.
Jokaisella on hyvä aate ja poliittinen elämä sielläkin kaipaa piristystä.
Haapaveden pienpuolueiden eli
22
69
Vastaukset
- Nyt liikkeelle
Olen kuullut, että äänestäjät kaipaavat vaihtoehtoja Haapavedelläkin.
Uskon, että näille, siellä pienpuolueille, on tulossa ääniä, jos puolueet vain tuovat itseään enemmän esille ja tarjoavat mahdollisuutta tutusta heidän puolueohjelmiinsa.- Vaalit syksyllä
Kaikki puolueet ovat mukana presidentinvaalissakin, se on niinkuin pitääkin.
Nyt äänestäjät toivovat, että Haapaveden pienpuolueet nostavat päänsä ja
lähtevät yhtä jämerästi vaalityöhön paikallistasolla.
Haapaveden poliittinen ilmapiiri kaipaa väriä, väriä ja vielä kerran :väriä ja eri puolueiden aatemaailman esillenostamista.
Vain kalastaja voi saada äänen. - ei ku vauhtia
Vaalit syksyllä kirjoitti:
Kaikki puolueet ovat mukana presidentinvaalissakin, se on niinkuin pitääkin.
Nyt äänestäjät toivovat, että Haapaveden pienpuolueet nostavat päänsä ja
lähtevät yhtä jämerästi vaalityöhön paikallistasolla.
Haapaveden poliittinen ilmapiiri kaipaa väriä, väriä ja vielä kerran :väriä ja eri puolueiden aatemaailman esillenostamista.
Vain kalastaja voi saada äänen.tässäpä on hyvä viesti paikallispolliitikoille
kyllä sekaan mahtuu uusia , suorastaan kaivataan - Tuleeko hyvät vaalit
ei ku vauhtia kirjoitti:
tässäpä on hyvä viesti paikallispolliitikoille
kyllä sekaan mahtuu uusia , suorastaan kaivataanKyllä, jos eletään demokratiassa, silloin on tarjolla useita puolueita ja kaikilla
on täydellinen vapaus tuoda julki omaa aatettaan.
Jos taas eletään näennäisdemokratiassa, kuten ........., tilanne on se, että vain yhdellä on olemassaolon oikeus.
Mutta demokratiassa eletään ja haapavetiset palavat halusta tietää, mitä demareilla, vasureilla, perussuomalaisilla ja varsinkin vihreillä olisi antaa kunnallispolitiikkaan. - ainaiset valittajat
Tuleeko hyvät vaalit kirjoitti:
Kyllä, jos eletään demokratiassa, silloin on tarjolla useita puolueita ja kaikilla
on täydellinen vapaus tuoda julki omaa aatettaan.
Jos taas eletään näennäisdemokratiassa, kuten ........., tilanne on se, että vain yhdellä on olemassaolon oikeus.
Mutta demokratiassa eletään ja haapavetiset palavat halusta tietää, mitä demareilla, vasureilla, perussuomalaisilla ja varsinkin vihreillä olisi antaa kunnallispolitiikkaan.Haapaveellä ainaki on ollu vaihtoehtoja, jos jonkinlaista kuppikuntaa, mutta ei ihmiset luota noihin valittajiin ja vaikertajiin, pitää tehdä sellaista politiikkaa jolla saa kansalaisilta luottamuksen!
- vastuullista pitäisi
ainaiset valittajat kirjoitti:
Haapaveellä ainaki on ollu vaihtoehtoja, jos jonkinlaista kuppikuntaa, mutta ei ihmiset luota noihin valittajiin ja vaikertajiin, pitää tehdä sellaista politiikkaa jolla saa kansalaisilta luottamuksen!
Just noin, muutama kymmenen vuotta sitten vasemmistoliittokin oli aika suuri vaikkuttaja ja osasi tehdä politiikkaa, nykyisin sekin puolue on painunu pienpuolueeksi, siinä on heilläkin peiliin katsomisen paikka!
- ei vasuri
vastuullista pitäisi kirjoitti:
Just noin, muutama kymmenen vuotta sitten vasemmistoliittokin oli aika suuri vaikkuttaja ja osasi tehdä politiikkaa, nykyisin sekin puolue on painunu pienpuolueeksi, siinä on heilläkin peiliin katsomisen paikka!
Vasureilla ei tosiaan ole enään kuin muutama hyvä politiikko, toi yksi tälläkin palstalla pilaa sitä kokoajan!
- entinen vasuri
ei vasuri kirjoitti:
Vasureilla ei tosiaan ole enään kuin muutama hyvä politiikko, toi yksi tälläkin palstalla pilaa sitä kokoajan!
Vahinko vain, että jotku pilaa hyvän puolueen!
- Pois korsuista
entinen vasuri kirjoitti:
Vahinko vain, että jotku pilaa hyvän puolueen!
Jokaisella puolueellahan on puolueohjelma, ei sitä voi kukaan pilata.
Nyt toivoisi jokaisen pienpuolueen Haapavedelläkin kokoavan oikein
voimansa ja tuomaan rehellisesti ja suureen ääneen omat aatteensa
julkisuuteen.
Sillee rehellisesti ja voimalla. Mitä pienempi porukka, sen tärkiämpi on
kokonaisuuden kannalta.
Aloittakaapa vaalityö ja oikein mallikkaasti sitten, sitä äänestäjät odottaa.
- Näin se menee
On noloa, jos eri puolueiden kannanottoja joutuu seuraamaan vain
valtakunnantasolla.
Kyllä puolueiden paikallistason näkyvyys on erittäin tärkeää äänestäjien kannalta,
vielä paljon tärkeämpää kuin presidentinvaalissa, sillä ne ovat aina
pelkät henkilövaalit : presidentti luopuu jäsenkirjasta ollakseen koko kansan presidentti . Tässä on vielä yli 9 kuukautta kuntavaaleihin,joten ei sitä vielä kannata korttejaan paljastaa,että vietetään tuo kevät ja kesä ensin ja syksyllä ajatellaan nuita kuntavaaleja.On vain hyvä että KEPU pelaa avoimin kortein koko ajan.
- Keväällä kylvetään
Syksyllä on myöhäistä aloittaa vaalityö, silloin vain kerätään sato.
- Jussilla ei valtaa
Jussi ei onneksi edusta mitään puoluetta, vaikka taas väittääkin olevansa entinen sitoutumaton-repolainen, nykyinen persu.
Tollainen salailumeininki ei palvele meitä rehellisiä äänestäjiä.
Ohjelmat ja päämäärät esille vaan.- Tätä toivotaan
Kyllä ja se on sellainenkin havainto, että mitä syrjäisempi paikka, sen tärkeämpää on, että kaikki puolueet esiintyvät rohkeasti.
Olen kuullut, että haapaveden ihmiset ovat niin sulkeutuneita, etteivät uskalla sanoa ääneen mielipidettään juuri mistään asiasta, se kun on heti jotakin vastaan!
Poliittiset puolueet voisivat rohkealla esiintymisellään rohkaista ja tuulettaa koko
pitäjän yleistä ilmapiiriä. Käydään kuitenkin nämä pressanvaalit ensin ja keskitytään sen jälkeen nuihin kuntavaaleihin.
- Samalla tohinalla
me persukaiset voijjaan kaikki vaalit pökätä.
- Tulevaisuus on nyt
j.jussiW-T kirjoitti:
Äläpä esitä Persua,koska ET OLE TODELLISUUDESSA PERSU.
Presidentinvaalit on jo käyty.
Nyt kaikki paukut seuraaviin vaaleihin. Tulevaisuus on nyt kirjoitti:
Presidentinvaalit on jo käyty.
Nyt kaikki paukut seuraaviin vaaleihin.Presidentinvaalit ovat parhaillaan menossa ja nyt keskitytään niihin,
eikä pistetä loikkaria päälle.- Horioppia !
j.jussiW-T kirjoitti:
Presidentinvaalit ovat parhaillaan menossa ja nyt keskitytään niihin,
eikä pistetä loikkaria päälle.Vaalit on käyty, jopa herra Borg Jr. ennusti, että toista kierrosta ei tule.
Eihän Haapaveden pienpuolueetkaan ole muuta kuin nukkuneet, vaikka
Keskusta on mahtinsa menettänyt.
Miten teillä on niin huono politiikan taju ?
Ryhdistäytykää nyt ihmeessä pienpuolueet ! - totta on
Horioppia ! kirjoitti:
Vaalit on käyty, jopa herra Borg Jr. ennusti, että toista kierrosta ei tule.
Eihän Haapaveden pienpuolueetkaan ole muuta kuin nukkuneet, vaikka
Keskusta on mahtinsa menettänyt.
Miten teillä on niin huono politiikan taju ?
Ryhdistäytykää nyt ihmeessä pienpuolueet !ABC:n kobinetti on keskeinen ja erinomainen paikka tulevana vuonna
puolueiden pitää kunnallisvaalitilaisuuksiaan ! - Pullat hyvin uunis
totta on kirjoitti:
ABC:n kobinetti on keskeinen ja erinomainen paikka tulevana vuonna
puolueiden pitää kunnallisvaalitilaisuuksiaan !Mutta onhan Haapavedellä pienpuolue kristillisdemokraattien kannatustakin.
Jopa kansanedustajaehdokas viime vaaleissa, Alice Pekkala.
Myös heidän kannattaa ehdottomasti näkyä enemmän tulevaisuudessa.
Kristillisdemokraatit ovat suuri ja arvostettu puolue Euroopassa, myös Angela Merkel on kristillisdemokraatti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864