Ei tule hajaannuksia!

Martimus.

Valtakunnan mediassa on paljon kirjoiteltu vanhoillislestadiolaisesta liikkeestä skandaalin käryisin otsikoin. Milloin vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä muhii muutos, milloin uudismieliset ryhtyvät uudistaa liikettä, milloin ryhdytään pitämään hoitokokouksia mistäkin asiasta jne.
Todellisuudessa vanhoillislestadiolaisella liikkeellä menee hyvin.
Seuroissa ja Jumalan lasten keskisessä talostelussa en ole havainnut mitään riitoja, ja erimielisyyksiä.
Tiedämme, että me voimme ajatella joistain asioista eri tavoin. Jos joku ei kaikilta osin noudata ns. liikkeen normeja, niin se ei tarkoita, etteikö ne olisi uskovaisia ja ettei heitä hyväksyttäis liikkeemme jäseniksi.
On lähinnä absurdia kuvitella, että 100 000 henkinen lauma voisi olla täysin yksimielinen kaikissa asioissa.
Tärkeintä on, että käsityksemme siitä, miten tullaan autuaaksi, on sama.
Meille Jumalan lapsille on annettu taivasten valtakunnan avaimet. Me voimme julistaa armosta osattomille syntejä anteeksi. Syntejä ei voi sopia suoraan taivaasta. Siihen tarvitaan aina toinen uskovainen. Toinen, mikä yhdistää kaikkia vanhoillislestadiolaisia, on käsitys siitä, että lapsi on taivaasen kelpaava jo ennen kastetta. Silti kaste ei ole turha, vaan säilyttääkseen uskon lapsessa, hänet on kastettava.
Liikkeemme tuskin hajaantuu siihen, että jotku meistä hyväksyy naispappeuden, tai kuuntelee vaikkapa vähän erilaista musiikkia, mitä yleisesti uskovaiset kuuntelee. Uskon, että liike tulee kestää ajan murrokset.

40

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +1

      Hyvä kirjoitus. Vanhoillislestadiolaisuus on liike, joka ei jätä kylmäksi. Siitä puhutaan niin hyvässä kuin pahassa, aina äärilaidasta toiseen. Tämä pilkkahan on jumalan valtakunnan yksi tuntomerkki.

      • Lasten valtakunta

        Niin, erityisesti lastenpuolustajat ovat viime aikoina nousseet jumalanvaltakuntaa vastaan. Lasten vaan pitäisi alisua kantamaan ristinsä, mikä se milloinkin on eikä valittaa vaan kunnioittaa vanhempiaan eikä häpäistä isäänsä.


      • Melperi1

        "Tämä pilkkahan on jumalan valtakunnan yksi tuntomerkki."

        Miten "epäuskoiset" kehtaavat pilkata "maailman ainoita oikeita uskovaisia" (= vanhoillislestadiolaisia) viemällä jopa vl-lastensa raiskaajia peräperää käräjille ja sieltä vankilaan.
        Lappeenrannan vl-mies sai 8 v. vankeutta, SRK:n tilintarkastaja Seppo Tervo sai 4 v. vankeutta jne.

        Voi tuota pilkan määrää!!


      • mellepelleri
        Melperi1 kirjoitti:

        "Tämä pilkkahan on jumalan valtakunnan yksi tuntomerkki."

        Miten "epäuskoiset" kehtaavat pilkata "maailman ainoita oikeita uskovaisia" (= vanhoillislestadiolaisia) viemällä jopa vl-lastensa raiskaajia peräperää käräjille ja sieltä vankilaan.
        Lappeenrannan vl-mies sai 8 v. vankeutta, SRK:n tilintarkastaja Seppo Tervo sai 4 v. vankeutta jne.

        Voi tuota pilkan määrää!!

        Kyllä sinä melperi tiedät, tiedätpä hyvinkin! ..että vl tuomitsevat KAIKEN rikollisuuden. Tahallaan yrität kytkeä tämän AINOASTAAN vl:iin. Kunnon provolatiivi oot.


      • Lastenraiskaajat!
        mellepelleri kirjoitti:

        Kyllä sinä melperi tiedät, tiedätpä hyvinkin! ..että vl tuomitsevat KAIKEN rikollisuuden. Tahallaan yrität kytkeä tämän AINOASTAAN vl:iin. Kunnon provolatiivi oot.

        Olette näennäisesti tuominneetkin rikollisuuden, mutta toimintanne on täysin päinvastaista;

        Salaatte rikoksia ja suojetelle rikollisia oikeustoimilta -tätä tekee jopa korkein johtonne SRK:n johtokunta Olavi Voittosen johdolla.

        Vaiennatte uhrinne laajennetulla rippisalailupakolla ja jätätte heidät ilman välttämätöntä ammattiapua.

        Nimittelette jopa korkeimman johtonne taholta pedofiilista rikosilmoituksen tehnyttä uhria "isänsä häpäisseeksi tyttäreksi".

        Olette julistaneet johtonne toimesta kahden tyttären kahdeksan vuoden mittaisen raiskaamisen niin pieneksi synnikti, että siihen on jokainen vl sydämessään valmis.

        Yritätte kaikin keinoin vaientaa yhteisönne lastenpuolustajat, ettei yhteisössänne valtoimenaan rehottava lastenraiskaaminen tulisi ilmi.

        Olette pedofiliarikollisuutta suosiva yhteisö!


      • Huh huh
        mellepelleri kirjoitti:

        Kyllä sinä melperi tiedät, tiedätpä hyvinkin! ..että vl tuomitsevat KAIKEN rikollisuuden. Tahallaan yrität kytkeä tämän AINOASTAAN vl:iin. Kunnon provolatiivi oot.

        “Vaikka me olemme kauhuissamme siitä, että uskovainen perheenisä on syyllistynyt omien lastensa hyväksikäyttöön, se ei ole sen pahempi synti , mihin me jokainen olemme omassa sydämessämme valmiita."

        SRK:n pääsihteeri Tuomas Hänninen lausui julkisessa tilaisuudessa Lahdessa v. 2009 yllä olevalla tavalla.

        Lausumasta voidaan päätellä, että Tuomas Hännisen mukaan jokainen vl-mies on sydämessään valmis raiskaamaan omat lapsensa.


      • Kyllä pilkkaa riittä

        >pilkkahan on jumalan valtakunnan yksi tuntomerkki.

        Vähän liioittelet. Toki saamme liinapöydän takaa kuulla melkoisen usein ivallisia kommentteja mm. hellareiden touhuista.


    • ei ymmärrä

      "Me voimme julistaa armosta osattomille syntejä anteeksi."

      Jaaaaa,tarkoittaako tämä sitä että voitte julistaa syntejä anteeksi ei-uskovaisille.Jos nääin,niin ettekö itse asetu Jumalan asemaan ja korotatte itsenne ylemmäs.

      Ja eikös se mennyt niin että" se joka itsensä ylentää,hänet alennettakoot"

    • omapää

      Herätysliikkeistä suurin, on kai ne puhvelit ja muutkin johtajat osanneet/osaavat aivopesun ainakin, kaikki uskonliikkeet sen periaatteessa osaavat.

    • Tärkein unohtui!

      Pedofiliarikosten salaaminen, rikollisen suojeleminen ja uhrien vaientaminen unohtuivat vl-uskonnon tunnusmerkistöistäsi!

    • Melperi1

      "Tärkeintä on, että käsityksemme siitä, miten tullaan autuaaksi, on sama.
      Meille Jumalan lapsille on annettu taivasten valtakunnan avaimet."

      SAASTAISTA vl-VALHETTA!

      Sielunvihollinen on uinut avaajan liiveihin. Kuten kaikkien muidenkin "vain me" -vl-KÖNSIKKÄIDEN liiveihin.

    • 49+03

      "Tiedämme, että me voimme ajatella joistain asioista eri tavoin. Jos joku ei kaikilta osin noudata ns. liikkeen normeja, niin se ei tarkoita, etteikö ne olisi uskovaisia ja ettei heitä hyväksyttäis liikkeemme jäseniksi."

      Tässä wehalle tiedotetta.

    • entierä
      • Ei mitään

        Mitäpä tuolla saatanaa palvovalla herätysliikkeellä tehtäisiin?!


      • Ajan sävelet.

        Lopun ajat käsillä, kun tapahtuu paljon luopumusta. Voi olla, että kultainen kynttilänjalka voidaan viedä länsimaista kokonaan pois, jos olemme uskottomia Jumalan Sanalle. Oikea usko voi hyvinkin lähteä Suomesta pois, kuten viikonloppuna seuroissa saimme kuulla. Se voidaan viedä mm. Afrikkaan.
        Se on kuitenkin totta, että sukupuuttoon Jeesuksen päälle uskovat eivät koskaan lopu, sillä Kristus on luvannut pitää omistaan huolen maaillman loppuun saakka!


      • Tervemenoa!
        Ajan sävelet. kirjoitti:

        Lopun ajat käsillä, kun tapahtuu paljon luopumusta. Voi olla, että kultainen kynttilänjalka voidaan viedä länsimaista kokonaan pois, jos olemme uskottomia Jumalan Sanalle. Oikea usko voi hyvinkin lähteä Suomesta pois, kuten viikonloppuna seuroissa saimme kuulla. Se voidaan viedä mm. Afrikkaan.
        Se on kuitenkin totta, että sukupuuttoon Jeesuksen päälle uskovat eivät koskaan lopu, sillä Kristus on luvannut pitää omistaan huolen maaillman loppuun saakka!

        Muuttaako kultainen vasikka Oulusta Afrikkaan?

        Lähtekää kaikin mokomin palvomaan sitä sinne ja jättäkää meidät rauhaan...

        Kenties tämä oli taas puhujan vihjaus siitä, että joissain maissa pedofilia ei ole edes rangaistavaa, kuten tapaatte nykyään vihjailla?


    • ennen vl:nä

      "Meille Jumalan lapsille on annettu taivasten valtakunnan avaimet".

      Opetuslapsi ei ole sama kuin Jumalan lapsi. Jeesus sanoo Saadukeuksille, jotka myös kutsuivat Jeesusta opettajaksi: "te eksytte, koska ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa.. ..olette pahasti eksyksissä".

      Esimerkiksi seuraavassa Raamatun kohdassa "ylösnousemuksella" ei tarkoiteta mitään tuonpuoleiseen viittaavaa, kuten eräs vl-puhuja selitti. Siinä tarkoitetaan "ensimmäisestä ylösnousmuksesta osallisuutta" tässä Uuden liiton maailmanajassa(Ilm.20:6). He ovat Jumalan lapsia, koska ovat tulleet eläviksi Kristuksessa Aatamissa kuolemisen jälkeen(1.Kor.15:19).

      Luuk.20:27 Niin astui esiin muutamia saddukeuksia, jotka väittävät, ettei ylösnousemusta ole, ja he kysyivät häneltä
      20:28 sanoen: "Opettaja, Mooses on säätänyt meille: 'Jos joltakin kuolee veli, jolla on vaimo, mutta ei ole lapsia, niin ottakoon hän veljensä vaimon ja herättäköön siemenen veljelleen.'
      20:29 Nyt oli seitsemän veljestä. Ensimmäinen otti vaimon ja kuoli lapsetonna.
      20:30 Niin toinen otti sen vaimon,
      20:31 ja sitten kolmas, ja samoin kaikki seitsemän; ja he kuolivat jättämättä lapsia.
      20:32 Viimeiseksi vaimokin kuoli.
      20:33 Kenelle heistä siis tämä vaimo ylösnousemuksessa joutuu vaimoksi? Sillä kaikkien seitsemän vaimona hän oli ollut."

      20:34 Niin Jeesus sanoi heille: "Tämän maailmanajan lapset naivat ja menevät miehelle.
      20:35 Mutta ne, jotka on arvollisiksi nähty pääsemään toiseen maailmaan ja ylösnousemukseen kuolleista, eivät nai eivätkä mene miehelle.
      20:36 Sillä he eivät enää voi kuolla, kun ovat enkelien kaltaisia; ja he ovat Jumalan lapsia, koska ovat ylösnousemuksen lapsia.

      20:37 Mutta että kuolleet nousevat ylös, sen Mooseskin on osoittanut kertomuksessa orjantappurapensaasta, kun hän sanoo Herraa Aabrahamin Jumalaksi ja Iisakin Jumalaksi ja Jaakobin Jumalaksi.
      20:38 Mutta hän ei ole kuolleitten Jumala, vaan elävien; sillä kaikki hänelle elävät."
      20:39 Niin muutamat kirjanoppineista vastasivat ja sanoivat: "Opettaja, oikein sinä sanoit."
      20:40 Ja he eivät enää rohjenneet kysyä häneltä mitään".

      • ennen vl:nä

        Jumalan lapsi on sama kuin Jumalan ainosyntyinen Poika eli Kristus, siis yksin "Isästä" syntynyt/muodostustunut. Paavalikin kirjoittaa: "Kristus elää nyt minussa". Ja: "kunnes Kristus saa muodon teissä". Evankeliumeissa Jeesuskin tähän viittaa mm: "Olkaa täydelliset niin kuin Taivaallinen Isä on täydellinen".

        Opetuslapsia opetetaan tähän inhimmillisen olemassaolon päämäärään.


    • pia reisjärveltä

      ""Meille Jumalan lapsille on annettu taivasten valtakunnan avaimet""

      Meillä raamattuluokilla opetettiin, että Jeesuksella on taivasten valtakunnan avaimet..

      • Ei säästömallin Pia

        Vl-jorinoissa unohtuu usein, että samanlaisia avaimia voi olla useita, jokaiselle halukkaalle omansa.


      • harhautit tahallas ?

        Koetahan " Pia " kehittää uutta stooria, tää ei oikein mene läpi mitä yritit.....

        Jeesushan nimenomaan valtuutti omansa saarnaamaan evankeliumia ja tarvittaessa myös sitomaan katumattomat synteihinsä, eli----- on totta, että Jeesuksella on nämä avaimet, MUTTA... hän ANTOI ne omilleen käytettäväksi

        Tässä alla vain yksi esimerkki Jeesuksen opetuksista, joka koski / koskee muitakin Jeesuksen seuraajia, kuin vain Pietaria.
        Raamatusta löytyy kyllä muitakin vast. kohtia asiaan..

        Matt. 16:19
        Ja minä annan sinulle taivaan valtakunnan avaimet: ja mitä sinä maan päällä sidot, pitää sidotun oleman taivaissa, ja mitä sinä päästät maan päällä, sen pitää oleman päästetyn taivaissa.


    • Heti hajoilemaan

      Onpa ikävää, jos ei tule. Liikkeessähän on vuosikymmenien kokemus hajaantumisesta. Se tulee voida hyödyntää!

      • Hajaannusta kehiin!

        SRK-laisuushan lähti ovet paukkuen Jällivaarasta jo vuonna 1899 ja perusti kilpailevan jumalanvaltakunnan Suomen Ouluun!


    • näileni

      Vl-liike on jo hajaantunut. Yksimielisyys, joka on tähänkin asti ollut vain näennäistä, on pötypuhetta. Liikkeellä on niin monenkirjavat kasvot, että ihan hämmästyttää. Joko porukka erkaantuu toisistaan ihan todellisesti tai sallii monenkirjavuuden ja eri tavalla ajattelevat porukkaansa.

      • kenen joukossa olet?

        Eriseurojen syntyminenhän on nimenomaan yksi Jumalan valtakunnan tuntomerkki.

        1Kor.10:
        19 Sillä teidän seassanne pitää myös eriseurat oleman, että ne, jotka koetellut ovat, teidän seassanne ilmoitettaisiin.

        Ainoastaan JV:sta voi lähteä eriseura, muistakin hengellisyyksistä lähtee myös kyllä toisinajattelijoita, mutta ne eivät ole eriseuroja.

        Lukekaa vaikka Vanhaa testamenttia, se on täynnä kuvausta siitä, kuinka aikaajoin Jumlan omaisuuskansan keskuudesta nousi pienempiä ja suurempia joukkoja vastaan elävää uskoa / vastaan Jumalaa.

        Kooran joukkokin oletti kapinoivansa vain ihmisiä ,Moosesta ja Aaronia vastaan, mutta Jumala oli asiasta aivan toista mieltä..

        4 Moos. 16:
        1 Ja Kora Jetseharin poika, joka oli Levin pojan Kahatin poika, otti kanssansa Datanin ja Abiramin Eliabin pojat, ja Onin Peletin pojan Rubenin pojista,
        2 Ja he nousivat Mosesta vastaan: niin myös Israelin lapsista kaksisataa ja viisikymmentä miestä ylimmäisistä, kansalta kutsuttua, kuuluisaa miestä,
        3 Ja he kokoontuivat Mosesta ja Aaronia vastaan, ja sanoivat heille: se on teille ylen paljo; sillä kansa on kaikki pyhä, ja Herra on heidän kanssansa, ja miksi te korotatte teitänne Herran kansan päälle?

        Jatkon voitte lukea itse, kuinka kävi ?

        Sama viesti luuluu paljolti tänäänkin , kuin kuului Kooran joukosta : Kaikki kansa on pyhaa" ja te korotatte itsenne.. jne..... jne...


      • Melperi1
        kenen joukossa olet? kirjoitti:

        Eriseurojen syntyminenhän on nimenomaan yksi Jumalan valtakunnan tuntomerkki.

        1Kor.10:
        19 Sillä teidän seassanne pitää myös eriseurat oleman, että ne, jotka koetellut ovat, teidän seassanne ilmoitettaisiin.

        Ainoastaan JV:sta voi lähteä eriseura, muistakin hengellisyyksistä lähtee myös kyllä toisinajattelijoita, mutta ne eivät ole eriseuroja.

        Lukekaa vaikka Vanhaa testamenttia, se on täynnä kuvausta siitä, kuinka aikaajoin Jumlan omaisuuskansan keskuudesta nousi pienempiä ja suurempia joukkoja vastaan elävää uskoa / vastaan Jumalaa.

        Kooran joukkokin oletti kapinoivansa vain ihmisiä ,Moosesta ja Aaronia vastaan, mutta Jumala oli asiasta aivan toista mieltä..

        4 Moos. 16:
        1 Ja Kora Jetseharin poika, joka oli Levin pojan Kahatin poika, otti kanssansa Datanin ja Abiramin Eliabin pojat, ja Onin Peletin pojan Rubenin pojista,
        2 Ja he nousivat Mosesta vastaan: niin myös Israelin lapsista kaksisataa ja viisikymmentä miestä ylimmäisistä, kansalta kutsuttua, kuuluisaa miestä,
        3 Ja he kokoontuivat Mosesta ja Aaronia vastaan, ja sanoivat heille: se on teille ylen paljo; sillä kansa on kaikki pyhä, ja Herra on heidän kanssansa, ja miksi te korotatte teitänne Herran kansan päälle?

        Jatkon voitte lukea itse, kuinka kävi ?

        Sama viesti luuluu paljolti tänäänkin , kuin kuului Kooran joukosta : Kaikki kansa on pyhaa" ja te korotatte itsenne.. jne..... jne...

        Vanhoillislestadiolainen herätysliike on pahin eriseura Suomen hengellisessä kentässä.

        Johtaako vl-VALHEOPPEIHIN uskominen oikopäätä helvettiin?


    • laahus

      Vanhoillislestadiolaisuus on valheeseen perustuva ja valheeseen kasvattava yhteisö. Sydämessä asuu valheellisuus omaa yhteisöä, ulkopuolisia ihmisiä ja erityisesti Suomen ev.lut. kirkkoa kohtaan. Mätäpaise kirkon sisällä.

      • Melperi1

        AMEN!


    • SRK pelkää

      Mitään eriseuraa ei tule, SRK ei uskalla ajaa toisinajattelijoita ulos vl-liikkeestä.

    • Surkimus Martimuksel

      "Syntejä ei voi sopia suoraan taivaasta. Siihen tarvitaan aina toinen uskovainen."

      Voisiko avaaja näyttää näille lauseille raamatusta kohdan? Kyllä raamattu sanoo syntien olevan jo annettu anteeksi Jeesuksen sovitusverellä. Tämä ansaitsemeton armo ei tarvise enään kuin sydämelleen uskoa. Taivaasta saatu valtakirja ei ole meille kuin lupa todistaa tarvittaessa. Älä milloinkaan nosta itseäsi tuomariksi, siihen Jumalan sana ei lupaa anna. Sovitus on meidän ainut pelastus, ihminen ei edes koskaan jaksa tätä uskoa, vaan sen uskon antaa Pyhä Henki. Uskoessasi väittämäsi mukaisesti, voitko olla ikinä varma, oliko tuolla toisella elävä usko? Eikö siinä ihminen laiteta tuomariksi miettiessään toisen uskoa? Ei ihminen voi vetää rajoja Jumalan seurakunnalle, kyllä ne määrätään taivaasta. Jumalan siunausta sinulle. Usko yksinkertaisesti, miten Jumalan sana opettaa. Kiitos ja kunnia Herrallemme Jeesukselle, sovitusveri on meidät kaikki lunastanut.

    • Melperi1

      " Syntejä ei voi sopia suoraan taivaasta. Siihen tarvitaan aina toinen uskovainen."

      Kaverisi saa.tana ehkä opettaa noin. Raamattu ei opeta noin.

    • pia reisjärveltä

      "Koetahan " Pia " kehittää uutta stooria, tää ei oikein mene läpi mitä yritit...."

      Mutta itsehän myös myönnät, että Jeesuksella on avaimet: "(suora lainaus kirjoituksestasi "-- on totta, että Jeesuksella on nämä avaimet, MUTTA... hän ANTOI ne omilleen käytettäväksi.")

      Antoi käytettäviksi, mutta ei meidän avaimet (jos äänellistä synteinpäästöä tarkoitat) hyödytä mitään, jos kuulija ei usko Jeesukseen Kristukseen ja Hänen sovintotyöhönsä. Pikemminkin avaimet on siten kuulijalla, koska vain usko Jeesukseen Kristukseen ja Hänen sovintotyöhönsä vanhurskauttaa ihmisen.

    • *realisti'

      Totuus on se, että lähimmän 15 vuoden aikana VL-liike on kuihtunut pieneksi lahkoksi, josta nuoriso on karkonnut. Jäljellä on enää kahdeksankymppisiä ikäihmisiä, jotka menevät hautaan ja siinäpä se sitten onkin.

      • ehditkö 5 päivässä?

        Tervetuloa lopelle suviseuroihin laskemaan lapsia, nuoria ja vanhuksia! Tukkimiehenkirjanpito on hyvä systeemi :p


      • 1,5% raiskattu!
        ehditkö 5 päivässä? kirjoitti:

        Tervetuloa lopelle suviseuroihin laskemaan lapsia, nuoria ja vanhuksia! Tukkimiehenkirjanpito on hyvä systeemi :p

        Tämänhetken tietojen mukaan vl-uskovaisista noin tuhat on joutunut lapsena raiskatuksi, joten kannattaa laskea heitä siinä samalla!


    • 9999999

      Lapset tulevat suviseuroihin vanhempien mukana. Nuoret tulevat suviseuroihin kuin festareille.

    • vl kuopiosta

      "Antoi käytettäviksi, mutta ei meidän avaimet (jos äänellistä synteinpäästöä tarkoitat) hyödytä mitään, jos kuulija ei usko Jeesukseen Kristukseen ja Hänen sovintotyöhönsä. Pikemminkin avaimet on siten kuulijalla, koska vain usko Jeesukseen Kristukseen ja Hänen sovintotyöhönsä vanhurskauttaa ihmisen. "

      Myönnän, että näinhän se käytännössä on!

      • SIIMON

        KAIKILLE RIENAAJILLE ! TOTISESTI MINÄ SANON TEILLE : KAIKKI SYNNIT ANNETAAN IHMISTEN LAPSILLE ANTEEKSI, PILKKAAMISETKIN, KUINKA PALJON PILKANNEVATKIN . MUTTA JOKA PILKKAA PYHÄÄ HENKEÄ , SE EI SAA IKINÄ ANTEEKSI , VAAN ON VIKAPÄÄ IANKAIKISEEN SYNTIIN ! ! !


    • 39+33

      Ei ole mitään rienaamista tuossa nim. "vl kuopiosta" kirjoituksessa.

    • Olette julmia!

      Eihän siitä mitään hajannuksia tulekaan kun lastenpuolustajat heitetään pihalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe