En tiedä mihin alueeseen tämän lähettäisin, joten kysyn nyt täällä kun tuntuu olevan järkevin vaihtoehto.
Olen yli 20 vuotias ja asun vanhemmillani. Omistan todella huonot välit heidän kanssaan ja stressaan heidän seurassa. Luottotiedot ovat menneet ja kaiken lisäksi omaan mustan menneisyyden. Elämän korjaus on tällä hetkellä menossa ja opiskelenki juuri ensimmäistä ammattiani. Koen olevani tarpeeksi "stabiili" muuttaakseni pois tästä helvetistä sekä koen asian olevan tarpeellinen parempaan mielenterveyteeni liittyen.
Olen kirjoittanut aikoja sitten elämäntarinan sossua varten, jonka olin ajatellut laittaa tuen haun yhteydessä liitteeksi. Sen voi lukea täältä mikäli se nyt kiinostaa, tarina on pitkä: http://pastebin.com/71Ykts6T
Pieniä yksiöitä olen katsellut ja halvimmillaan asunto irtoasi 270-350e/kk vesi. Omaan kyllä perustarvikkeet asumiseen (pesukoneenkin), joten niiden hankintaan ei mene rahaa, poislukien tiskiharja, pesuaineet ym. Telkkariakaan en katso enkä edes omista. Ruokaan menee varmaan alle 100e/kk kun ostaa päiväystuotteita ja tekee suuria määriä kerralla ja pakastaa osan varalle. Lisäksi nuudelit ovat hyviä ja koulussa tulee kuitenkin syötyä maha täyteen arkisin. Puhelinlaskuun menee ~30e/kk johon sisältyy rajaton internetyhteys jota voin käyttää myös tietokoneessa. Yhteyttä tarvitsen opiskelussa (etätehtäviä ym). Linja-autolippuun menee 40e/kk - ellei asuntoa löydy keskustasta jolloin voin pyöräillä kouluun. Työpaikkaa ollaan lupailtu koulun työharjoittelun yhteydessä, asia ei kuitenkaan ole 100% varma. Kela näyttäisi laskurin mukaan antavan ~450e/kk tukia niin kauan kuin opiskelen.
Auttaako sossu asunnon hankkimisessa ja sen hankkimisen ylläpitämisen kuluissa? Entäs kun koulu loppuu ja jos en saakkaan työpaikkaa, kuinka sitten käy? Ilmeisesti nyt sossu on ensimmäinen paikka josta apua saan mahdollisesti? Jos joku jaksaa elämänkertaani lukea niin onko tietoa voiko sossu pakottaa menemään puhumaan jollekkin lääkärille/vastaavalle?
Tuet ja niiden saamisen edellytykset
4
130
Vastaukset
- Petu...
Sossu ei voi pakottaa mihinkään. Ihmisellä on oikeus saada perustoimeentulotuki omista valinnoistaan riippumatta. Tuki on noin 450€/kk, ja sitä voidaan alentaa jos henkilö kieltäytyy työstä tai koulutuksesta joka olisi hyödyllinen.
Sossu ei voi edes pakottaa asioimaan sosiaalitoimistossa vaan kaiken voi hoitaa kirjallisesti, esim. sähköpostilla.
Lue: http://www.toimeentulotuki.net - ....
Enpä tiedä, kannattaako sossuille kertoa elämäntarinaansa. Lähinnä heitä kiinnostaa numerot. Valmistaudu siihenkin, että tietoja käytetään sinua vastaan, niin ei tule pettymyksiä.
Kysy sähköpostilla, paljonko sinulla on mahdollisuus saada
- vuokratakuuta
- muuttoavustusta
Koulun päättymisen jälkeen mennään ilmoittautumaan työkkäriin ja sieltä aletaan saamaan työmarkkinatukea. Sossu ei maksa mitään, jos et ole työkkärin kirjoilla, vaikka olet työtön.
Varaudu siihen, että työkkäri haluaa sinun lupautuvan harjoittelijan töihinkin, vaikka sinulla on koulutus.- ....
Siis Kela maksaa työmarkkinatuen.
- 11+16
Juu, sossun tukiin ei vaikuta ihmisen vaikeudet, paitsi jos niistä on mustaa valkoisella. Esim. vasenkätisyys tai likinäköisyys eivät vaikuta mihinkään asiaan, tai se, ovatko sukat eri paria. En tarkoita tätä ilkeydeksi, vaan sen perusteeksi, että huonot välit vanhempiin ovat ihan luonnollista kehitystä, ei mikään syy joihinkin etuihin.
Mutta ota selvää, käy virastoissa ja viisastu. Eiköhän se sossu muitakin avuttomia auta, miksei sitten sinuakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728