Vanhaan (40v.)100 m3 taloon maalämpö ?

seur. 30 vuotta asua

Välillä luovuin maalämpö-ajatuksesta kokonaan, mutta sähkön hinta ei ainakaan laske, joten palasin siihen uudestaan.

Jos uusii koko lämpöjärjestelmän (puukattila vanha varaaja pois, varaava takka on) niin miten tuon nyt laskisi... apuja tarvitaan. Tähän asti koko sähkönkulutus on ollut n. 6000 kwh 10-20 m3 puuta (lähes ilmaista n. 200€/vuosi)

- sähköpatterit ILP vesivaraaja = 4500 €
- VILP (sis. vesivaraaja) lattialämmitys (myös kai uudet laminaatit ?) / patteriverkoston uusinta = about 10000 €
- maalämpö "pinta-asennuksena" savipeltoon (tarvinko myös varaajan ?) patteriverkon uusinta = about 13000 -15000 €

Kaippa kaikki lämpöjärjestelmät tuottaa tuon varaavan takan kanssa ihan riittävästi lämpöä sisälle ja veden lämmitykseen, olettaisin.

Maalämpö alkoi taas kiinnostamaan, mutta olisiko se kannattavin kuitenkaan ?. Sähkön hinta tuskin laskee, mutta tuolla hinnalla saisi vaikka Jäspin Ecowatin ja aurinkopaneeleja monta...

Olen avoimin mielin, mutta yhtälö ei ole yksinkertainen.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 45yy555

      Jos veikkaat, että sähköhinta ei ainakaan laske, ei ole järkeä edes funtsia toimivan puulämmityksen vaihtoa mihinkään. Todella halvalla selvitä nyttekin, vuosikulut total 800 eur lämmitykseen.

      Veikkaan, että sähköverot postuvat jossain vaiheessa, kamelin eli jukisen sektorin selkä katkeaa aivan kohta. Verojjen nosto lisää vain konkursseja, työttömyyttä ja köyhyttä, ei niin voi jatkua kovinkaan pitkään, loppu kommunisteilta verotulot.

      • 35v ja sairastunut

        monikaan ei ajattele sitä että jonain päivänä et pysty lämmittämään
        puulla ( sairauksia,liikuntakyvyttömyyttä tai toimintakyvyn puutetta).
        kannattaa valita hyvissä ajoin hyvä HELPPOHOITOINEN järjestelmä
        pahan päivän varalle.


      • 453344
        35v ja sairastunut kirjoitti:

        monikaan ei ajattele sitä että jonain päivänä et pysty lämmittämään
        puulla ( sairauksia,liikuntakyvyttömyyttä tai toimintakyvyn puutetta).
        kannattaa valita hyvissä ajoin hyvä HELPPOHOITOINEN järjestelmä
        pahan päivän varalle.

        Jos ei pysty laittamaan klapia pesään ,ei kyllä sitten psyty asumaan ok-talossakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe