Olen kohtuukäyttäjä?

Tupajumi

Testin mukaan mä oon vaiks roikun netiss about 15 tuntii joka päivä...
Notkun himass, en ulkoile just ollenkaa, ei oo duunii ei oo harrastuksii jne.
Mä vastailin silti toho testii nii rehellisesti ko mä pystyin ja hokasin siinä sivussa et toi testi ei oikeen oo ajantasall koska se rakentuu sen kaavan varaa et ihmisell joka käyttää nettii et sill on myäs oikee elämä..
mulla ei oo..
sen takii moon kohtuukäyttäjä koska mulla ei oo ollu sosiaalista elämää just lainkaan ENNEN laajakaista duunaamist eikä uunii eikä harrastuksii eikä just yhtää mitää.
Jote mun todelline elämäni ON netissä.. :)
Siis netin kautta mä vast oon yleensä alkanu saamaa jotai sisältöö mun laiffii jote tähä viäl lopuiks et en oo omasta mielestänikää mikää nettiriippuvaine vaa juttu menee nii et sitte sitä vasta o nettiriippuvaine, jos talous, työ, terveys ja ihmissuhteet on balanssis ja silti roikottaa netissä 15 tuntii päiväs.. :)

http://www.paihdelinkki.fi/testit/testi3.htm

5

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nelli

      Ei mullakaan OLIS mitään jossei olis laajakaistaa. Kattelisin telkkua taas.

      Mielenterveysongelmat jotka on estäny säännöllisen päivätyön, helpottaa vähän kun saa edes jotain kontaktia laiffiin netin kautta.

      Ainoo mikä mua häiritsee on että joskus yhteydet menee poikki. Sillon on todella karsea fiilis, varsinkin jos on viikonloppu tulossa. Ja pelko että jos kone menee paskaksi niin ei ole varaa ostaa uutta.

      • Exxa

        Minulla oli mielessä niin samat asiat kuin Nellillä että sopisi minunkin allekirjoittamaksi.

        Laajakaista oli minunkin valintani, muuta tekemistä ei juuri ole kuin.

        Minua huolestuttaa myös se että minulla ei ole varakonetta niin kuin monilla sellaisilla joilla ei muuta mielekästä tekemistä ole. Minulla ei ole myöskään teknistä osaamista mahdollisissa ongelmatilanteissa.

        Muunkinlaiset ongelmat ovat teoriassa mahdollisia. Tällainen voisi olla esimerkiksi kalliiksi tuleva sairaus. Siis, jos tulee niin kallis sairaus että on oikeutettu toimeentulotukeen, niin niissä laskelmissa ei otettaisi ollenkaan huomioon atk-menoja. Luonnollisesti tällöin olisi vaarassa myös säästöt, jotka on tarkoitettu laitteiden mahdollista uusimista varten.

        Ilman tietokonetta ja nettiyhteyksiä mahdollisesti tulisi mieleen itsetuhoiset ajatukset tai juopottelu.


    • Kamalaa

      Jos roikkuu netissä 15 tuntii päivässä, ei todellakaan ole enää mikään kohtuukäyttäjä! Toihan on jo hälyyttävää, sano testit mitä tahansa... oma järkihän sen jo pitäisi sanoa.
      Eikö teillä todellakaan ole mitään elämää netin ulkopuolella? Netti on koko elämä? "Notkun himass, en ulkoile just ollenkaa, ei oo duunii ei oo harrastuksii jne." Nii-in...

      Koulukiusattuja yksinäisiä aknenuoria, joilla oli hankala lapsuus yms? Teette itsellenne karhunpalveluksen. Miten kuvittelette tulevanne toimeen ns. normaaliyhteiskunnassa tulevaisuudessa? Oletteko ajatelleet kuka teidän huvisurffailut maksaa? Muut työssäkäyvät ihmiset?!Törkeää.

      "mulla ei oo..oikeeta elämää " Eikö olisi korkea aika jo hommata sellainen? Ylös, ulos ja ihmisten pariin! Ystäviä saa varmasti, jokainen, töitäkin löytyy, jossei silmänräpäyksessä, niin kuitenkin kuhan vaan tekee töitä sen eteen.

      "Jote mun todelline elämäni ON netissä.. :)
      Siis netin kautta mä vast oon yleensä alkanu saamaa jotai sisältöö mun laiffii jote tähä viäl lopuiks et en oo omasta mielestänikää mikää nettiriippuvaine vaa juttu menee nii et sitte sitä vasta o nettiriippuvaine, jos talous, työ, terveys ja ihmissuhteet on balanssis ja silti roikottaa netissä 15 tuntii päiväs.. :)"
      Huomaan että todellisuudentajusi on jo hämärtynyt pahasti. Kukaan ei pysty hoitamaan noita yllämainittuja tavalliseen, normaaliin elämään kuuluvia asioita ja sitten vielä päälle surffaamaan 15 tuntia päivässä. Se IDEA onkin katos juuri siinä, että sinulta puuttuu kaikki nuo edellämainitut omien sanojesi mukaan netin ulkopuolella, joten OLET riippuvainen netistä.

      "Mä en tiedä mitä mulle kay jos kone hajoaa, ei ooo varaa uuteen" EI se elämä siihen lopu herranen aika!!!! Rakenna sitä elämääs netin ulkopuolelle... hakeutukaa hoitoon, uskon että tallaisillekin tapauksille on jotain vieroitusklinikoita, kun teillä itellänne ei näytä sitä tervettä järkeä ja tahdonvoimaa riittävän. Ei kukaan läheinenkään ole huommatuttanut teille ettei kaikki ole ihan kohdallaan? Kai teillä nyt sentään sukulaisia on? Niin ja niitä nettikavereita ei lasketa, koska nekin voivat olla samassa tilanteesssa kun te, joten heillä ei ole subjektiivista kuvaa asiasta.

      Kyllä käy sääliksi teitä, sitten vielä ihmetellään et no joo olenhan ihan kohtuukäyttäjä... hankkikaa elämä, ihan oman itsenne tähden, tulette huomaamaan sen sitten joskus.

      • jfdkslfff

        "Niin ja niitä nettikavereita ei lasketa, koska nekin voivat olla samassa tilanteesssa kun te, joten heillä ei ole subjektiivista kuvaa asiasta. "

        Eiköhän se ole objektiivinen kuva joka puuttuu


    • ei ahdista

      Jos sua ei netin käyttösi ahdista/huoleta nii ei sillä ole mitään merkitystä jos joku muu väittää, että olet riippuvainen...Harrastus siinä missä muutkin. Riippuvuudeks lasketaan vasta kun haluais lopettaa mut ei pysty...Netti on pelastanu monta yksinäistä ihmistä!

      Itse käytän nettiä paljon (useemman tunnin per pv), mut se on mun tapani rentoutua päivän kiireiden jälkeen...Kone päällä 24/7 koska ylläpidän pienimuotoista serveriä lähiverkkoa varten...Päivän mittaan silloin tällöin kipaisen kattomassa uutiset yms...kätevä laite...EIKÄ AHDISTA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1639
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1391
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1100
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      894
    Aihe