Ja koska olenkin näin dumbelo ja ensimmäistä kesää näissä puuhissa, niin Pionista kysyisin.
Pitääkö se leikata syksyllä poikki ja kuinka korkealta? Entä suojaus?
Entä köynnösruusut (älkää kysykö lajiketta, voin toki mennä pihalle katsomaan heti kun kaatosade lakkaa)
Leikataanko nekin?
Ja suojataan vaiko eikö?
Pihalle sataa noin metrin verran lunta (siis talvisin, ei just nyt sentään)
Pitääkö se leikata syksyllä poikki ja kuinka korkealta? Entä suojaus?
Entä köynnösruusut (älkää kysykö lajiketta, voin toki mennä pihalle katsomaan heti kun kaatosade lakkaa)
Leikataanko nekin?
Ja suojataan vaiko eikö?
Pihalle sataa noin metrin verran lunta (siis talvisin, ei just nyt sentään)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei Manteli ja Toivo, täällä sari.
Pionista leikataan kukkavarret kukinnan jälkeen , jos et halua ottaa siemeniä.Syksyllä sen saa leikata melkein maata myöden. En tiedä millä vyöhykkeellä olet,mutta varmuuden vuoksi voit sen peitellä havuilla.Itse en ole koskaan peittänyt ja aina se sieltä vaan tulee keväällä.
Kyllä nyt pitäisi sinun kipaista katsomassa se ruususi nimi,sillä niitäkin leikataan eritavoin.
Jos se on Flammentanz , niin sitä ei pidä mennä leikkaamaan keväällä, koska se kukkii edellisvuoden versoista.Tietysti kuolleet ja viottuneet pois.
Talveksi se pitää suojata hyvin ,peittelemällä seinälle tai kaatamalla se maahan ja siinä peitellä.
Kun kevätaurinko porottaa lämpimästi se on sille pahaksi, koska se aloittaa kasvunsa lämpimällä seinällä liian aikaisin ja kuivuu.
Omilleni on käynyt juuri niin ja sitten tulee otettua peitteet liian aikaisin pois ja ne kuivuu.Kastelua myös keväällä.Lumikerros on myös hyväksi.
Toinen köynnösruusu Pohjantähti, se on kaikista kestävin, sitä ei tarvi leikata muuta kuin kuolleet ja vioittuneet oksat pois.
Se kukkii pienin valkoisin kukin,leikkasin keväällä pitkiä päitä, kun oli pakko, ja nyt siinä on mahdottomasti nuppuja, joten ei ainakaan tykkää huonoa leikkaamisestakaan.
Sitä en ole edes suojannut mitenkään , kestää kyllä.
Joten toimin ohjeiden mukaan ja varmuuden välttämiseksi peittelen talveksi.
Kokonainen nuppu näkyy olevan, joten mahtava kukkarunsaus tiedossa. Mutta eihän sitä tiedä, vaikka Heinäkuussa tulisi kesä ja se ehtisi venyä pituutta ja nuppuja lisää.
Tästä märkyydestä enää pidä yhtikäs mikään ulos istutettu. Toivokin alkaa näyttää alakuloiselta, vaikka ei vesilammikossa istukaan. Ja orvokit on ihan rullalla.
eivät tahdo kestää. Flammentanzini kuoli viime talvena peittelyistä huolimatta. Ehkä Pohjantähti kestäisi. Mutta turha toivoa noita lehtikuvien ihania ruusuköynnöksiä täällä Pohjan perukoilla. Ne kuvat ovat peräisin Keski-Euroopasta.
Flammentanz kuoli viime talvena vaikka oli suojaisalla eteläseinustalla ja peitelty ja suojattu. Rahantuhlausta hankkia noita etelän kasveja, jotka tosiaan ovat upeita kuvissa. Käynnöksistä taidan tyytyä villiviiniin ja humalaan. Mutta tämähän oli hedelmäpuupalsta.