Kyselen kokemuksia lasitiiliseinän valonläpäisykyvystä, " valaisevuudesta".
Tarkoituksena on erottaa olohuoneesta tv-, harrastus- ja varastohuone rakentamalla seinä olohuoneen keskelle. Uudessa huoneessa ei ole ikkunaa. Olen ajatellut, että huoneeseen saa vähän valoa niin, että väliseinän yläosa on tehty lasitiilistä. Olohuoneen ikkunan koko on 120 x 200 cm, lasitiiliseinän kooksi olen ajatellut 80 x 280 cm.
Tv:n katselua varten ei tarvitse olla valoisaa. Harrastuskäytössä luonnonvalo olisi kiva. Säilytystilaa ajatellen valoa pitäisi olla sen verran, että huone ei ole pilkkopimeä, että huoneesta voisi hakea jotain ilman että aina pitää laittaa valot.
Uuteen huoneeseen tulee tietenkin oma valaistuksensa, mutta kuinka pimeä se on ilman valoja? Jos olohuoneessa on valot, näkeekö varastohuoneessa liikkua?
En ole missään kaupassa nähnyt lasitiiliseinää tuollaisessa "pimeässä" tilassa, niin on vaikea kuvitella valon määrää.
Miten muuten tuon ikkunan voisi toteuttaa? Sen pitäisi olla sellainen, että siitä ei näe läpi, siis ei tavallista ikkunalasia. Röpyläpintainen lasi näyttäisi suihkuseinälle? Värillinen kuviollinen lasi ei näytä minusta kivalle, ja valon määrä varmaankin vähenee jos lasi on värillistä.
Auttakkee!! :D
Lasitiilien "valaisevuus" ?
suunnittelussa
1
56
Vastaukset
- kertokaa kokemuksia
Minuakin kiinnostaisi tämä!
Pitäisi saada lisävaloa keittiöön toisen huoneen kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894