Mitkä seikat puoltavat sotilasuralle ryhtymisen kannattavuutta? Enää ei kai voi puhua varmasta työpaikasta mutta entäs hyvä liksa ja monipuoliset tehtävät sekä arvostettu ammatti ja yleensä älykkää kollegat ja reipashenkinen ilmapiiri?
Kannattaako sotilasura?
10
587
Vastaukset
- you got me
"hyvä liksa ja monipuoliset tehtävät sekä arvostettu ammatti ja yleensä älykkää kollegat ja reipashenkinen ilmapiiri"
Putosin. - finski patriot
Käsittääkseni palkka ei ole hullumpi, puolustusvoimien sivuilla tai jossain lehdessä sanottiin inttiä arvostetuksi työnantajaksi. Upseereilla yliopistotasoinen koulutus sotatieteiden maisteri. Monet armeijan ukot ovat hyväkuntoisia. Itse ollessani armeijassa muistan että eivät ne pällikokeetkaan ihan helppoja olleet että täystyhmä ei johtajakoulutukseen pääsisi.
- puolustusta aina
Ainakin ennen kapiaisilla oli varma työllistyminen eikä irtisanomisista pelkoakaan. Ja kuuluuhan moni upseeri vapaamuurareihin, että kertoohan sekin jotain tasosta.
- maanpuolesta
Taitavat moni inttiä haukkuvat olevan juuri niitä pelkureita jotka eivät inttiä kestä ja ovat käyneet vain ammattikoulun ja eivätkä sen korkeammalle elämässään pääse.
- h inttijätkät
Ammattikoulun käynyt roskaväki nyt kumminkin pitää tän maan toiminnassa. Kyllä se enemmän toi innokkuus inttiin menemiseen ja muu pyssyistä ja pyssyleikeistä intoilu kertoo jostain persoonallisuushäiriöstä tai debilismistä.
- hävitty tää sota
No juuri ne amis-luokkien tyhmimmät takapenkin juntit tuntuvat hankkiutuvan alikessuiksi...
- leijonakunta
Jos mies sanoo että intti on perseestä ja siellä meinasi pää hajota niin eikö vika ole hyvin varmasti miehessä itsessään? Vain parhaimmat miehistä kestävät armeijan meininkiä ja pysyvät vauhdissa mukana ja vielä nauttivat varusmiespalveluksestaan.
- leijonaristivaakuna
Itse sanoisin, että intistä luistaminen on pelkuruutta. Ei uskalleta eikä haluta puolustaa Suomea. Kapiaiset ovat isänmaallisia ja palvelevat isänmaataan.
- kultakettunen
"Itse sanoisin, että intistä luistaminen on pelkuruutta"
Itse sanoisin, että olet ääliö.
"Mikään ei ole helpompaa, kuin laittaa tyhmät massat tappamaan toisiansa eliitin toiveesta, vedoten isänmaallisuuteen." Arvaas kuka sanoi?
- mitalirinta
Ollessani armeijassa muistan kapiaiset reippaina miehinä ja monilla myös kova ja hieno komentoääni samassa paketissa. Tuntui hienolta kun yksi luutnantti karjaisi Asento niin sata ukkoa liikahti ynnä muuta. Sitäpaitsi jos ajatellaan kaikkia taistelujuttuja ja muuta sotastrategioita ja miten johdetaan joukkoja niin kyllä siinä vähän älykkyyttä kysytään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8837J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756