Rakkaudella teille

Kolmetoistatuntinen työpäivä on takana. Aamuviideltä alkaneeseen päivään mahtui lypsyjen lisäksi kirjanpitoa, siemennystä ja yhden lehmän poikiminen. En kerro tätä valittaakseni. Rakastan työtäni ja nyt kun kävin äsken vielä navetassa hoitamassa uuden asukkaan ja tarkastamassa, että kaikki muutkin eläimeni ovat asettuneet onnellisesti levolle, minulle tuli taas tosi rauhallinen olo. Aamulla taas herään viideltä lypsämään maitoa rakkaudella teille suomalaisille. Hyvää yötä!
384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

KIITOS :-)

Äänestä

Oma valinta. Jokaisen pitäisi kantaa v a s t u u
omista valinnoistaan ja pyrkiä elämään ilman
yhteiskunnan tukea. Myös järjen käyttö on sallittua.

Äänestä
  • Piti päästä taas kommentoimaan, vaikkei mitään oikeaa asiaa olekkaan. Mitenkähän tämäkin liittyy aloitukseen. Minä en ainakaan näe alotuksessa mitään vastuutonta tai järjetöntä. Tässä sinun kommentissasi puolestaan on kummallista tuo, että jokaisen pitäisi pyrkiä elämään ilman yhteiskunnan tukea. Mitenkäs se olisi mahdollista kun yhteiskunta tukee meidän kaikkien elämää joka elämänvaiheessa tässä hyvinvointi valtiossa nimeltä Suomi? On terveydenhuoltoa ja neuvolapalveluja, äitiysavustusta, kotihoidontukea, äitiys-ja isyysrahoja, on ilmainen peruskoulutus ruokineen, on työttömyystukea ja palkkatukea, on yritystukea, vammaistukea, omaishoidontukea, armeija ja poliisilaitos tukemassa turvallisuutta yhteiskunnan rahoituksella, on palokunta, on kulttuuri- ja urheilutukia, aikuiskoulutustukea ja opintotukea asumislisineen jne... Oletko muka itse elänyt ilman yhteiskunnan tukea? Tuskinpa. Mutta katkera olet maanviljelijöille, se on kyllä huomattu.

    Minä kiitän myös aloittajaa hyvästä maidosta ja lämpimästä kirjoituksesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


<3 kirjoitti:

Kolmetoistatuntinen työpäivä on takana. Aamuviideltä alkaneeseen päivään mahtui lypsyjen lisäksi kirjanpitoa, siemennystä ja yhden lehmän poikiminen. En kerro tätä valittaakseni. Rakastan työtäni ja nyt kun kävin äsken vielä navetassa hoitamassa uuden asukkaan ja tarkastamassa, että kaikki muutkin eläimeni ovat asettuneet onnellisesti levolle, minulle tuli taas tosi rauhallinen olo. Aamulla taas herään viideltä lypsämään maitoa rakkaudella teille suomalaisille. Hyvää yötä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu