Tahkonnut valtavat hissijonot!

Kolumbus11

Kolmas talvi peräjälkeen kun olemme Tahkolla käyneet ja on tullut jo tutuksi valtavat hissiruuhkat. Vuodenvaihteen alla oli rinteet vallanneet jälleen rakkaat itä-vieraamme, rinteissä oli jo 10 aikaan sadoittain laskijoita. Meillä oli tapana mennä 9 ensimmäisten seassa laskemaan, ja päivällä sitten kylpemään. 3 jälkeen se ei enään olisi ollut mahdollista sillä venäläiset löytävät tiensä sinnekin, eikä huvittanutkaan enään silloin vaan lähdimme kämpille huilailemaan. Salesta tai k-tähdestä sapuskaa, jota laitoimme kaikessa rauhassa kämpillä. Ravintolahinnat on tänäpäivänä aivan ryöstöhintoja, eikä normaalilpalkkaisella ole asiaa ravintoloihin. Venäläisiä näytti siellä täällä kuluttavan ravintolapalveluja. Rinteet oli parina päivänä moukkuisia ja jäisiä, selittää suuret laskettelija massat päivässä, niin rinteethän kuluvat, muutoin ihan hyväkuntoisia varsinkin heti aamusta. Keilaamassa kävimme kerran, ja sekin maksoi 40€/h (hohto). Palvelu ihan ok. Ehkä parasta palvelua koin itse saaneeni Pehkubaarin ja Lännenlokarin rinnekahviloissa ja erityisen positiivinen vastaanotto oli myöskin Tahkovaraamossa. Ehkä paikan parhaat pizzat söimme Väinössä, palvelu siellä kiitettävää, mutta sielläkin oli todella kallista. 5 päivän aikana poissuljettuna majoitus kului hissilippujen ja ruokien sekä viihdykkeisiin rahaa reilut 700€. Ajatelkaa ihmiset, ei kyllä meidän porukka tule montaa tämmöistä reissua uusimaan vuodessa! Ulkomaille pääsee jo 2 viikoksi edullisemmin.

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valinta kysymys

      Onneksi Suomessa on paljon muitakin vaihtoehtoja.
      Esim. jos olisitte menneet vaikka Kolille, olisi kustannus ollut huomattavasti pienempi jopa puolet tuosta ja rinteissä olisi ollut enemmän laskettavaa ja ennenkaikkea tilaa.

      • wsdaefrtg

        Oliko muka 3 pv ennen uuttavuotta kolilla tarjontaa paremmin kuin tahkolla? epäilen. ja rinneprofiilit siellä paljon huonommat ja tarjonta olematonta.


      • Professionaali
        wsdaefrtg kirjoitti:

        Oliko muka 3 pv ennen uuttavuotta kolilla tarjontaa paremmin kuin tahkolla? epäilen. ja rinneprofiilit siellä paljon huonommat ja tarjonta olematonta.

        Ohhoh, etpä ole tainnut käydä Kolilla laskemassa. Sieltä löytyy kunnon jyrkkää ammattilaisellekkin toisin kuin Tahkolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe