Kolmas talvi peräjälkeen kun olemme Tahkolla käyneet ja on tullut jo tutuksi valtavat hissiruuhkat. Vuodenvaihteen alla oli rinteet vallanneet jälleen rakkaat itä-vieraamme, rinteissä oli jo 10 aikaan sadoittain laskijoita. Meillä oli tapana mennä 9 ensimmäisten seassa laskemaan, ja päivällä sitten kylpemään. 3 jälkeen se ei enään olisi ollut mahdollista sillä venäläiset löytävät tiensä sinnekin, eikä huvittanutkaan enään silloin vaan lähdimme kämpille huilailemaan. Salesta tai k-tähdestä sapuskaa, jota laitoimme kaikessa rauhassa kämpillä. Ravintolahinnat on tänäpäivänä aivan ryöstöhintoja, eikä normaalilpalkkaisella ole asiaa ravintoloihin. Venäläisiä näytti siellä täällä kuluttavan ravintolapalveluja. Rinteet oli parina päivänä moukkuisia ja jäisiä, selittää suuret laskettelija massat päivässä, niin rinteethän kuluvat, muutoin ihan hyväkuntoisia varsinkin heti aamusta. Keilaamassa kävimme kerran, ja sekin maksoi 40€/h (hohto). Palvelu ihan ok. Ehkä parasta palvelua koin itse saaneeni Pehkubaarin ja Lännenlokarin rinnekahviloissa ja erityisen positiivinen vastaanotto oli myöskin Tahkovaraamossa. Ehkä paikan parhaat pizzat söimme Väinössä, palvelu siellä kiitettävää, mutta sielläkin oli todella kallista. 5 päivän aikana poissuljettuna majoitus kului hissilippujen ja ruokien sekä viihdykkeisiin rahaa reilut 700€. Ajatelkaa ihmiset, ei kyllä meidän porukka tule montaa tämmöistä reissua uusimaan vuodessa! Ulkomaille pääsee jo 2 viikoksi edullisemmin.
Tahkonnut valtavat hissijonot!
3
217
Vastaukset
- valinta kysymys
Onneksi Suomessa on paljon muitakin vaihtoehtoja.
Esim. jos olisitte menneet vaikka Kolille, olisi kustannus ollut huomattavasti pienempi jopa puolet tuosta ja rinteissä olisi ollut enemmän laskettavaa ja ennenkaikkea tilaa.- wsdaefrtg
Oliko muka 3 pv ennen uuttavuotta kolilla tarjontaa paremmin kuin tahkolla? epäilen. ja rinneprofiilit siellä paljon huonommat ja tarjonta olematonta.
- Professionaali
wsdaefrtg kirjoitti:
Oliko muka 3 pv ennen uuttavuotta kolilla tarjontaa paremmin kuin tahkolla? epäilen. ja rinneprofiilit siellä paljon huonommat ja tarjonta olematonta.
Ohhoh, etpä ole tainnut käydä Kolilla laskemassa. Sieltä löytyy kunnon jyrkkää ammattilaisellekkin toisin kuin Tahkolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622572Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999849Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537743Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956512SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515233HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1234884Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074574