Merikilpikonnia sukellusretkillä?

---nannnaa--

Moi!
Onko Phuketissa mahdollista nähdä sukelluskohteissa merikilpikonnia?
Itse olen menossa suorittamaan sukelluskurssia ja suuri haave olisi nähdä luonnossa eläviä merikilpikonnia. Osaako kukaan kertoa onko siihen mahdollisuutta, jos on niin missä?
Olemme menossa myös krabille ja suunnittelin siellä myös sukellusretkelle lähtöä, olisiko siellä vastaavanlaista paikkaa?

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaaja3

      Similanilla oli kun kävin siellä vuosi sitten. Suosittelen, upea paikka.

      • 4587

        Yhdyn edelliseen ja siellä bongasin meressä kilpparin. Oli hauska näky, ihan kuin olisi lentänyt ilmassa :D eli siis vesi on aika kirkasta. Olin tosin itse snorklaamassa, en sukeltamassa.


    • kexiskexis.

      Katsoin juuri tuosta sukelluslogistani missä Thaimaassa olen nähnyt merikilppareita ja..
      Paikat ovat:
      -Koh Larn Pattayan lähellä
      -jollain Similanin saarista #4 - #7, ehkä West of Edenissä 7:lla
      -PhiPhi Lein Maya Bay tai Bida Nailla

      sulle tuolta Phuketista Ao Nangiin mennessä osuisi kohdalleen käydä Phi Phi Donille pysähdys ja sieltä etsiä mikä tahansa sukellusliike, siellä on paljon niitä ja katsoa sukellusretki Bida saarille (Bida Nai ja Bida Nok). Tekevät 2en sukelluksen retkiä pienillä porukoillakin, käy monelta kysymässä. Tuuristahan se lopulta on kuitenkin kysymys. Bida saarilla näkee myös usein leopardihaita, täysin vaarattomia, upean näköisiä otuksia.

    • 2viikkoajaphukettiin

      paljoko noi sukellusreissut yleensä maksaa?

      • kx kx kx

        Semmoset 2000 patiarallaa 2 dyykkii PhiPhillä, ehkä rippasen päälle, noin.
        Senverran tehdään yhdellä reissulla yleensä veneestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4716
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1204
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe