OI MINULLE SE KERTOKAA

HYVÄ ISKÄ

Olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa että millä perusteella exsä voi hakea korotusta elatus maksuun malliin jos en maksa niin oikeudessa tavataan!
Olen e-maksuni säännöllisesti maksanut sekä indeksi korotuksetkin, lisäksi olen pitänyt tytärtämme usean vuoden ajan lähes joka viikonlopun luonani plus juhla pyhät päälle eli hommani olen hoitanut.
Nyt tämmöinen PAUKKU???

1

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sossupaholainen

      Sinun ei tarvitse suostua elatusmaksun korotukseen. Exäsi voi sitten viedä asian oikeuteen, mutta jos olosuhteissasi ei ole tapahtunut oleellista muutosta (tulot nousseet tai menot pienentyneet) ei oikeus maksua muuta. Joten älä tee mitään, äläkä ainakaan allekirjoita sopimusta lastenavlvojan luona, ellet todella halua maksaa enempää. Menet sitten oikeuteen, jos exäsi sinut sinne haastaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe