Mitä on kierrätysmateriaali?

keltanokka

Hain ompelijakouluun ja kerroin suunittelmistani alkaa tekemään jotain kierrätysmateriaaleista, olettaen että kierrätysmateriaali tarkoittaa esim. vanhaa puseroa, josta teen jotain uutta.

Haastattelussa opettaja kuitenkin mietti, että minun kannattaisi alkaa jo etukäteen haalia tuota "kierrätysmateriaalia", sitä kun voi olla niin hankala löytää mistään. En tohtinut siinä tilanteessa paljastaa tietämättömyyttäni ja nyökkäsin vain hämilläni...

Olen elänyt tosiaan siinä uskossa, että kierrätysmateriaali ompelussa on vanhoja vaatteita, lakanoita ym. joten eihän niitä ole vaikea löytää, menee vaan kirpputorille ja nehän ovat pullollaan "kierrätysmateriaalia".

Opettajan kommentin jälkeen olen alkanut miettiä että olenkohan nyt ihan väärillä jäljillä tämän suhteen..

Googlettamalla löytyy monia mainintoja ko. materiaalista, ei kuitenkaan sen määritelmää. Jossain oli jopa eroteltu kierrätyskangas kierrätysmateriaalista. Hmm..

Löytyykö teiltä, arvon palstalaiset, oikeaa tietoa tähän, mitä on tuo mystinen kierrätysmateriaali?

7

3388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuntuu

      kuin opettajallasi olisi kovin suppea käsitys kierrätysmateriaaleista - tai sitten hän ei itse tiedä niistä yhtään mitään!

      Vahvistusta käsityksellesi: Olet ymmärtänyt asian aivan oiken!

    • hmm.

      Luulenpa että opettaja on käsittänyt sanavalintasi niin, että aiot ommella jostain muusta materiaalista kuin kankaasta, koska muutenhan olisit sanonut että aiot ommella kierrätyskankaista. Toisekseen jos aiot suunnitella kokonaisen malliston, niin materiaalia tarvitaankin jo aika paljon.

      • jhlj

        Kyllä vaatevalmistuksessa käytetään termiä kierrätysmateriaali kuvaamaan juuri kierrätyskangasta.


    • 2-16

      Kyllähän sana kierrätysmateriaali tietysti kattaa kaiken uudelleen käytettävän materiaalin, mutta ompelussa toki ensisijaisesti kankaita ym. mistä vaatteita voi tehdä.

    • kekseliäzz

      Ja vaatteita ja varsinkin asusteita voi tehdä varsin hyvin kierrätysmateriaalista.
      Käsilaukkuja vhs-kasettien nauhoista. Kasseja /hattuja kahvipusseista.....

      Mielikuvitus on ainoastaan rajana tässä.

      Istu alas ja mieti,mitä asioita voisikin tehdä toisin? Mitä voisi tehdä vaikkapa joka kaupasta saatavalla muovikassilla?

      Kaboon ja zvitz... Uusia ideoita syntyy!

    • Olet oikeassa mutta

      Olisiko opettajan ajatus hypännyt jo sarjatutantoon. Vaikeaa voi olla hankkkia suuria määriä tasalaatuista kierrätysmateriaalia monen samanlaisen tuotteen valmistamiseen.

    • isoidea

      Olen itse tekstiiliopettaja ja tuli heti mieleen, että mm.lakanat ja muut pvl-kankaat/trikoot on jo 'vanha' juttu.
      Jos uusiokäytät solmioita, samettia tms. niin saatkin kiertää monta kirppistä että löydät tarpeeksi materiaalia...

      ideoimaan!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2441
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      62
      2374
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2270
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1532
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      32
      1510
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1422
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1220
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1176
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    Aihe