http://www.turkulainen.fi/artikkeli/87754-lahjoittaa-voi-maksutta-mutta-kuljetus-maksaa
Turun Ekotorin touhuja
20
951
Vastaukset
- suoraan kohteeseen
Olen kuullut että Ekotorille viedyistä tavaroista on peritty kierrätysmaksua ja sitten ne ovat kuitenkin olleet myöhemmin siellä myynnissä.
Minusta tuo 17e hakumaksu olisi jätettävä perinämättä jos lajoitetusta sohvasta saa myynnissä selvästi paremman hinnan, se olisi vähintäänkin kohtuullista.
Parempi on lahjoittaa suoraan avun tarvitsijoille. Yleensä tuttavapiiristä löytyy tutun tuttuja joille hyväkuntoinen tavara kelpaa kun saa ilmaiseksi.- jätemaksu sentään
17 euron hakumaksu on halpa millä mittarilla tahansa. Naurettavaa viisastella, että joku tuttu tulisi ilmaseks hakemaan vanhoja pölypunkkisia patjoja, kymmeneen kertaan liimattuja keittiötuoleja ja kissanpissaamia sohvia.
Kaatopaikalla otetaan sekajätteestä, viimeksi kun tsekkasin 170 euroa tonni.
tilaappa puhelimella kuljetusfirmasta pari ukkoa ja pakettiauto hakemaan soffa ja kerro meille sitten mitä maksoi (vinkki: 60 - 90 euroa kaatopaikkamaksu 10 euroa)
- jaloilla äänest.
Voot myös antaa jätteesi yksityisyrittäjän kaatopaikalle kuljetettavaksi. Kuljetushinta on silloin selkeästi erilainen.
- pimmiäbisnis
hakumaksu? onko niillä ammattimainen kuljetuslupa??
- käyttäny
On on
- kierrrätystäkö
eihän Turun Ekotorilla ole muuta tekemistä kierrätyksen kanssa, kuin että kierrätys sanaa käytetään markkinoinnissa, Turun Ekotorin toiminta on ihan ammattimaista käytetyn tavaran kauppaa, eikä mitään muuta.
- Pparoni
Miten sillä ei ole tekemistä kierrätyksen kanssa?
Ainakin tuottajavastuunalaiset romut otetaan vastaan, osaa koitetaan korjata, ottaa toimivia osia talteen.. Heikkokuntoiset huonekalut viedään Topinojalle.
Vai tarkoitatko, ettei Ekotori kierrätäkään, vaan dumppaa nämä jätteet johonkin takapihalleen? Ihmeen riittävä se pieni takapiha siinä tapauksessa onkin =)
Mutta länkyttäkää mitä kakkaa tykkäätte. Mitään että näköjään tiedä, eikä ymmärryskään paikkaa vaillinaista tietoa. Miksi viette sinne yhtään mitään, jos noin nyrppii? Jokainen saa viedä muut kuin kotitalousjätteensä ihan minne huvittaa, vaikka omalla autolla suoraan Tampereen kaatopaikalle!
Saattaa kyllä tulla yllätyksenä, että sinne kaatopaikalle ei saakkaan sitä rakasta sohvaa ilmaiseksi lahjoittaa, ja kuljetuksestakin joutuu maksamaan oman auton tankin täytön muodossa. No, eiköhän siitäkin joku lehtijuttu synny =)
- Mitähän porukkaa
ne työntekijät ovat, jotain tukityöllistettyjäkö? Viimeksikin parikymmentä seisoskeli tyhjänpanttina ja vain muutama asiakas. Luulisi riittävän jotain korjaushommaa ja sohvien putsausta tms.
Ainakin itse mieluummin tekisinkin jotain, kuin menisin kuluttamaan aikaa kahvitaukoja odotellessa.- tavallisia ihmisiä
Ompa negatiivinen asenne tukityöllistettyjä kohtaan. Joka sekunti pitäisi tehdä niin kuin joku robotti, ei sellaista ole missään normaalillakaan työpaikalla.
- Pilattu systeemi
Osa työntekijöistä on väkisin laitettu sinne töihin ja ne jotka ovat halusta menneet niin heitä käytetään härskisti hyväksi halpana työvoimana.Ekotorihan on nykyään liikelaitos ja sen huomaa hinnoistakin.Se pitempään ollut porukka joka käsittää joitain "johtotehtäviä"pitäisi laittaa pihalle ja kokonaan uudet ihmiset tilalle!
- Joskus tekee
pieniä löytöjä ja ihan ystävällisiä, paitsi...jääköön sanomatta.
Ei taida voittoa tuottaa ellei työvoima ole ilmaista. - 12+8
Piti tuossa joku aika sitten viedä kulahtanut toimistotuoli ekotorille. Ajattelin ennen paikan päälle pääsemistä, että ne saa tuosta hyvän vaikka johonkin kahvinurkkaan tai muuhun. Vaan ei, olisi pitänyt maksaa siitä, että he ottavat sen. Eipä jäänyt tuoli sinne.
- Kerro ihmeessä.
Ihan uteliaisuuttani kysyn mihin veit tuolin ? Kaatopaikalle maksoiko ? Metsään tuliko voittaja olo ? Tai kenties veit kotiisi takaisin " johonkin kahvi nurkkaan " ?
- Toimi näin
Kun aikoinaan muutin ulkomaille asumaan vein sinne Kirkkotien Ekotorille paljon tavaraa, pari toimivaa tietoketta ja todella paljon tietokonesälää, joitain huonekaluja ym. Ei maksanut mitään. Tosin vein ne illalla sulkemisajan jälkeen ja jätin siihen lastauslaiturille....
- dfdf1
Eli dumppasit ne sinne laittomasti.
- Turha laitos
Tietääkö kukaan, mitä Ekotori maksaa meille veronmaksajille? - Sen tiedän, että se maksaa paljon.
- halpaa on
Sinäkö veronmaksaja? Olet kuitenkin etuuksien varassa eläjä?
- sinä maksat paljon?
Mikäs viha sinulla on Ekotoria kohtaan? Nyky-yhteiskunnissa kierrätystä arvostetaan, valveutuneet ja tiedostavat kansalaiset käyttäytyvät ympäristövastuullisesti.
Jos sinne Turun kirjastoon tänään menet niin luepa päivän Hesarista juttu siitä, miten örvelö käyttäytyy luonnossa. Lauantai-osio, sivu 4, Viikon väite: Suomalainen törttöilee metsässä.
Voi tietysti olla luettavissa myös nettilehdessä.
Tässä yksi lainaus ko. jutusta:
"Mutta jotkut etsivät seudun kauneimman paikan, johon asettuvat örveltämään. Juhlan jälkeen tienoo on kuin sotatanner, mättäillä lojuu kaljatölkkejä ja muuta roskaa."
- Tyytyväinen
Ostanut esim. elektroniikkaa ja vienyt romuja tai tarpeettomia. Kirpparilta jos ostaa niin usein epäkunnossa mutta tuolla tarkastettuja.
- 18 + 15
Kirkkotien egotori on paska paikka. Ottavat kierrätysmaksun vaikka ainoa heikkous huonekalussa olisi sormenpään kokoinen tahra joka olisi pestävissä. Paikan vetäjät samanlaisia hämärätyyppejä kuin tukityösllistetytkin siellä. Kyl menee hukkaan valtion rahat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894