Harkitsen erillisten erityisopettajan opintojen suorittamista tulevaisuudessa Itä-Suomen yliopistossa (Joensuu). Onko kenelläkään kokemusta siitä millaisesta kokonaisuudesta on kysymys? Mitä opinnot sisältää? Kuinka pitkiä päivät ovat (klo 8-16?) yms.?
Minulla on luokanopettajan pätevyys
erilliset erityisopettajan opinnot
2
2172
Vastaukset
- A.H
Tutkinnon voi suorittaa myös työn ohella. Jos olet käynyt jo opettajan pedagogiset opinnot. Tämän jälkeen on luonnollinen pohjajo erityisopettajan opinnoille.
Itse opiskellen Haaga-Heliassa erityisopettajaksi ja olen 10 vuotta opettajana.
Opinnot suoritan etä-monimuotoopiskeluna joten työllekin jää aikaa.
Kirjoja on paljon luettavaa olen lukenut kaikki kirjat jotka opintosuunnitelmassa on olluy kurssien aikana. Nyt on kova tilanne kun on opetustunteja 31 ja pitää valmistella opetusta nuorille ain aseuraavaa päivää varten.
Opintojen pedagoginen osa suoritetaan HY:n alaisuudessa 25 op. ja 35 op. suoritetaan Haaga-Helian opettajankoulutuksessa erinomaiseten opettajiena ja käyntien aikana alan eri oppilaitoksissa. Varsinkin opetusharjoittelu antoi erittäin paljon. Nimikkeenä tullee olemaan Laaja-alainen erityisopettaja.
Jos haluat lisätietoja niin katso Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, opettjankorkeakoulu, AOKK, (www.haaga-Helia.fi) ja erityisopettajan koulutus. Muita jotka järjestävät koulutusta on mm. HAMK, Oulussa ja Jyväskylässä. - asdf________________
Voiko erityisopettajaksi lähtee opiskelemaan suoraan lukion jälkeen, ja kuinka monta vuotta erityisopeksi opiskelu kestää? Eikö luokanopettajaksi opiskelu kestä viisi vuotta, onko se sama aika myös erityisopella? Sori tyhmät kysymykset, mut oon yhdeksännellä luokalla, ja mietin jo mitä lukion jälkeen. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3155585- 745119
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484186- 523861
- 433524
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1063187Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv793051- 422207
- 492148
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272098