En jaksa tätä enää..

://

Ku siis mä käytän pillifarkkuja ja ooon poika ja kaikki haukkuu mua homoks ja tytöks tätä on jatkunu monta vuotta. Oon nyt seiskalla ja ostin ku päästii kutoselta nii ostin sitten kesälomalla siniset pillifarkut, ja kaikki haukkuu nyt mua vielä enemmä homoks yksien housujen takia! ja mä luulin et ku ostaisin siniset pillifarkut nii ne ois vähä poikamaisemmat sillä sininen on poikien väri!! ja mun lempi väri on muutenki sininen joten oikeestaan kaikki mun vaatteet on joko sinisii tai mustii..

auttakaa!! mitä sanoo kiusaajille vastaa?!?!

p.s. luulin et ysiluokkalaiset on viisaita mut nehän on just niitä jotka kiusaa mua mun housujen takii, luulis niilläki olla muuta tekemistä ku kattella mun huosuja..

p.p.s ja vaikka mua haukutaa nii käytän silti just semmosii vaatteita ku mä haluun!!!

13

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmä kun on

      ja vaikka mua haukutaa nii käytän silti just semmosii vaatteita ku mä haluun!!!

      No sitten turha tulla tänne itkemään omapas on ongelmasi... eihän varmaa mikää smokkikaa oo mikään mukava ja kaikki ei haluu mut pakkohan semmonen on pistää jonnekki tiettyihin paikkoihin ja jos vaikka on ilta-puku mikä on mukava tuskin sä sitä pistät kouluun.

      PS: koikele lököttää ei oo sit nii kauheen pilli-farkut :P

    • Anonyymi

      En ole tuollaista tilannetta kokenut, mutta kiusaamista (henkistä sellaista) kylläkin. Itselläni oli ongelmana se, että itsetunto kärsi, koska sama jatkui useita vuosia ala- ja ylä-asteella. Sinulla on kuitenkin hyvä lähtötilanne, koska olet selvästi päättänyt pitää oman tyylisi ja se on tärkeää. Ainahan typerät ihmiset syrjivät erilaisia (henkisesti, fyysisesti, syntyperältään, äidinkieleltään...jne.), mutta ratkaisu oli itselläni oman kantani pitäminen (paita laitettu farkkujen vyötärön alle. Aika säälittävä syy, eikös vain?). Usein kiusaamisen "voittaa" henkisesti vahvempi ja se, että tuollaiseen "erilaisuuteen" menee edes tarttumaan kertoo erittäin paljon kiusaajien henkisestä iästä ja itsetunnon vahvuudesta. Ei varmaankaan tarvitse tarkentaa...

      Eli erilaisia ratkaisuehdotuksia:
      1. Älä sano mitään vaan katso halveksivasti/säälivästi takaisin (henkisen ylivallan osoitus).
      2. Pyydä heitä kohteliaasti lopettamaan, kun he ovat kaikki paikalla.
      - Jos valitset tämän niin tee se tasaisella, melko hiljaisella ja piinallisen rauhallisella äänellä, sillä olen nykyään parikymppinen ja tämä on ainakin toiminut lähes kymmenen vuotta erittäin tehokkaasti intti mukaan luettuna. Älä uhkaa millään suoraan vaan tuot sen esille sanavalinnoilla ja äänenpainolla. Off-topic maininta: mielenkiintoista miten saa intissäkin pidettyä kuria paljon helpommin rauhallisella ja tyynellä rivien välistä kerrotulla uhkauksella kuin huutamalla (valtavirran suosima tapa).
      3. Jos kaksi edellistä ei toimi eli esim. kakkosen kohdalla saat naurua päin naamaa niin menet puhumaan opettajille. Joskus puhuttelu auttaa. Jos kuitenkaan ei niin kokeile, vaikka kirjeen jättämistä heidän vanhemmilleen jossa selvität tilanteen (jos et halua heille suoraan puhua, koska tämä vaatii yleensä jo kanttia). Yleensä vanhemmilla on parempia sanktioita kuin koulujärjestelmällä (jos he ovat kiinnostuneet asiasta, mitä en voi tietenkään taata).
      4. Jos vieläkään ei mikään toimi niin tarkasta suomen laista kunnianloukkauksen määritelmä. En ole koskaan vilkaissut, mutta ehkä sieltä jotain hyödyllistä löytyy ainakin, jos kiusaaminen on viety todella pitkälle.

      Suosittelen siis valintaa kaksi. Ykkönen ei ole minun kohdallani toiminut kuin kiusaajien keskivertoa henkisesti kypsempien tapausten kohdalla, mutta harvat kiusaajat ovat niin fiksuja, että ymmärtävät vinkin.

      PS. Eivät kaikki ysiluokkalaiset fiksuja ole. Oma teoriani on, että olemalla esim. koulun vanhinta ikäluokkaa saa jonkinlaisen vallantunteen...ja pitäähän sitä niin sanotusti jollain tavalla hyödyntää. Toivottavasti tämä viesti auttaa edes vähän, mutta laita viestiä, jos haluat kysyä jotain. Tämä on kuitenkin vain minun neuvoni, joka auttoi minun tapauksessani, joten ehkä tähän ketjuun saataisiin asiallisia kommentteja.

      PPS. Ja nimimerkille "tyhmä kun on" sellainen pointti, että et sinällään tilannetta auta. Kyseessä ei todellakaan ole kenenkään "oma ongelma". Kyseessä on epämiellyttävä ilmiö, jota on erittäin vaikea kitkeä ja jolla on joskus pahojakin seurauksia elinikäisistä mielenterveysongelmista pitkään taisteluun oman itseluottamuksen palauttamiseksi. Sinun kaltaiset ihmiset ovat osaltaan syy siihen ettei kiusaamista ole saatua poistettua tästä "sivistyneestä" hyvinvointivaltiostamme kuluneiden sadan vuoden aikana. Kriitikko sanoisi, että koettelemukset parantavat tulevaisuudessa itsetuntoa, mutta voin kertoa ettei se ole sen arvoista, koska samalla rakentaa helposti myös muurin ympärilleen, jonka purkaminen on yksi vaikeus lisää. Yksilön ongelma on yhteisön ongelma.

    • kiusaajat kuriin

      naurahda vähän, ja katso vähän siihen malliin että lopettavat. Voit kertoa asiasta opellekkin ja vannoa, että hän ei tuo asiaa julki vaan seuraa kyseenomaisia oppilaita. Open tehtävä on saada kiusaajat aisoihin. Kiusaajille on usein huono itsetunto.

    • ://

      Kiitos "Anonyymi teekkari" ja "kiusaajat kuriin" !!!!
      Tästä oli paljon apua!!!! :-)

    • aegerg

      Älä käytä niitä pillifarkkuja ihan tyttöjen housut on pillit muutenki...

    • un6r gf

      Mun olisi pitäny tehdä niinkuin anonyymi teekkari neuvo... itse lopetin kiusaamiseni (joka oli henkisen lisäksi myös fyysistä, ja sitä oli kestänyt 2,5vuotta)9 luokalla puolessa välissä vähän radikaalilla tavalla, löin pahinta kiusaajaani sorkkaraudalla niskaan puukäsityön luokassa takaapäin kun olimme kahdestaan. Kivasti muuten kaatu maahan ja katto mua silleen järkyttyneesti ja sätki vaan maassa ryömien karkuunpäin, sanoin että ens jos nyt ei kiusaaminen lopu niin ens kerralla en lyö vain niskaan.

      No tuohonhan se kiusaaminen loppui,ja tuon kiusaajan niskaan tuli joku c4 vamma jossa jokin nikama oli liikkunut alaspäin selkään että siittäpä sai ku kiusas mua 2 vuotta. Ei muuten kukaan tuon jälkeen vittuillu mulle.

      Tuli vaan hemmetin paha olo tuosta ja vieläkin joskus mietin että ei olisi pitänyt tehdä noin.

    • DZGADRAWETGFERG4

      KIUSAAMINEN ON NIIN VÄÄRIN!!!!!!

    • jäbäts

      Niin. Kannattaisko miettii niiden typerien (tyttömäisten) pillifarkkujen vaihtamista asteen verran MIEHEKKÄÄMPIIN?! :DD Kannattaa itkee täällä jostain housuista ku kaupat on täynnä oikeita housuja. Esim. maastohousut ja maiharit vois toimii asuna, ne niskaa ni loppuu vittuilu. :D

    • meiksi

      "jäbäts" :lle , kaikilla on omanlaisensa tyyli, ja kaikki pukeutuu niin kuin haluaa, ja sitä paitsi hän luultavasti halusi vain neuvoja mita sanoa kiusaajalle, eikä halunnut mitäää tyyli vinkkeja, mutta tottakai hänen oli selitettävä kokojuttu alusta loppuun.

    • Samaapotevapoika:(((

      Muakin kiusataan omasta tyylistä. Ja no se on ... aikas persoonallinen :D Erotun muista aina.. Oon enempi kiinnostunu muodista jne.. joten huutelua tulee päivittäin, mutta nyt olen oppinut sulattamaan sen. En haluaisi sanoa että älä välitä, koska ei se auta. Tiedän. Anonyymi teekkarilla oli hyviä vinkkejä, erityisesti tuo numero 2.

      Omakohtaisista kokemuksista voin sanoa, että se toimii! Monasti kun joku on vee-ittuillu, niin olen sanonut rauhallisesti, tasaisella äänellä jotain että ''Voisitko lopettaa'' ja pieni hymyn poikanen vielä kruunuksi.

    • ://

      "'Samaapotevapoika"

      okei :)

    • wannabegootti

      Musta pillifarkut (etenkin pojilla) on aivan ihanat : ) En tajuu miks melkein kukaan ei käytä niitä, ei mun koulus niitä muutamia poikia jotka niitä käyttää haukuta homoiks, ainakaan en oo kuullu semmosta... Ite pukeudun just niin miten mieli tekee. Aika paljon tuli huuteluja ku pukeuduin kerran pvc-hameeseen (ja oon siis tyttö!), mustaan toppiin ja ihaniin saappaisiin. Käskin huutelijoiden vaan pitää turpansa ku ei kiinnosta paskan vertaa mitä sen päässä liikkuu vai liikkuuko mitään. Mut näyttäisin olevan koko koulun ainoo goottihenkinen tyttö niin oon saanu aika paljon huomiota ikävällä tavalla... Mut yritä vaik sanoo suorat sanot nille idiooteille : ))
      Mitä mieltä oot Marilyn Mansonista?

    • ://

      "wannabegootti"

      kiitos! :) jaa mitä mieltä minä olen marilynistä? En oikein tiedä ei hänessä ollu mitää pahaakaa nii.. en osaa sanoa :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe