Hei, kysyisin neuvoa, koska tämä tilanne voi olla edessäni, enkä ole saanut kunnon vastausta ihmisiltä, joilta olen kysynyt.
Eli, olen käynyt katsomassa nyt kuukauden aikana monta vuokra-asuntoa itselleni. Olen mös moneen jättänyt hakemuksen. Mitä jos saan puhelun minun valinnastani johonkin asuntoon, jonka otan puhelimessa vastaan. Mutta seuraavana päivänä saan toisen puhelun asunnosta, joka olisi parempi ja haluaisin mieluummin sen. Voinko vielä tässä vaiheessa peruuttaa ensimmäisenä saadun asunnon.
Ymmärrän kyllä, että allekirjoitettu sopimus on sitova, mutta jos on paperit vielä tekemättä, miten saan toimia? Missä menee suullisen sopimuksen raja?
Eli, olen käynyt katsomassa nyt kuukauden aikana monta vuokra-asuntoa itselleni. Olen mös moneen jättänyt hakemuksen. Mitä jos saan puhelun minun valinnastani johonkin asuntoon, jonka otan puhelimessa vastaan. Mutta seuraavana päivänä saan toisen puhelun asunnosta, joka olisi parempi ja haluaisin mieluummin sen. Voinko vielä tässä vaiheessa peruuttaa ensimmäisenä saadun asunnon.
Ymmärrän kyllä, että allekirjoitettu sopimus on sitova, mutta jos on paperit vielä tekemättä, miten saan toimia? Missä menee suullisen sopimuksen raja?
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Missä menee suullisen sopimuksen raja?"
Raja menee siinä, että pystytäänkö se todistamaan. Puolin ja toisin.
Vaikka nauhoitteella, tai henkilötodisteella.
Olet kyllä optimistinen mikäli luulet että sinulle monta pientä asuntoa tarjotaan. Kyllä se on otettava minkä saa ja aina voi sitten vaihtaa...
liekö ollut minulla sitten ennustajan lahjat, muttä näin pääsi käymään, miten olin juuri kertonut aloituksessa. Onni potki siis kahdesti ja sain valita mieluisimman.
Itse pohdin täällä samaa asiaa, ei tässä vielä oikein tullut kunnon vastausta, eli voiko perua asunnon vastaanottamisen jos saakin paremman? Onnistuu näemmä joissain tapauksissa, mutta miten on yleinen käytäntö...
Varmasti onnistuu peruminen, kun vuokratakuuta ei vielä maksettu.
Sanot vaan ettei ookaan rahaa, ei kukaan yksityinen ehdoin tahdoin tällaista halua vaivoikseen. Jos niin kuitenkin tapahtuu, tekeydyt moniongelmaiseksi nistiksi ja puhelet täysin päättömiä, tehosteeksi voit vielä mainita kuinka sienipsykoosipäissäsi hajotit aiemman kämppäsi, jätit vuokrat maksamatta ja aiheutit vuokraisännälle kymppitonnin tappiot josta kinaatte nyt oikeudessa, joskin olet varaton joten odotteluksi menee rahojen saaminen. Eiköhän tämän jälkeen onnistu peruminen :)
Melkein samanlainen tilanne kuin aloittajalla; vuokrasopimus on sovittu allekirjoitettavaksi kolmen viikon päähän, mutta mitä jos tänä aikana tulee parempi tarjolle? Voinko perua jo sovitun allekirjoituspäivän?
mihinkää muuhun ei oo pakko kun kuolemaa
Suullinen sopimus on juridisesti yhtä pätevä kuin kirjallinen..
Käytännössä koska suurin osa ihmisistä on tällasessa tilanteessa valehtelevia lieroja, niin sopimukset tehdään kirjallisesti. Suullinen sopimus valehtelevan lieron tapauksessa on todistettava esim todistajilla. Voi olla myös että puhelu on äänitetty ja se saattaa riittää.
Jokainen voi myös itse valita elämänpolkunsa, ollakko matoakin alhaisempi liero vai kunnon ihminen..
Nämä urpot jotka täällä tällaisia ihan vakavissaan kyselee, niin mites sillon suu pantaisiin kun oltaisiin menossa suulisesti sovittuun mieluisan asunnon avainten luovutukseen ja vuokranantaja vain näyttäisi pitkää kieltä ja lälläää, löytyipä parempi vuokralainen, joten hae luukkusi muualta.
Sopimus on (myös suullinen) sopimus, johon on molemmat osapuolet sitoutuneet. Tokihan jos haluaa sopimuksesta eroon niin sitten ottaa yhteyttä ja sopii uudestaan, eikä kelaa jotain lurjuksille sopivia juttuja päässään.
Jos vuokrattavana on pieni asunto joka näinä aikoina menee vuokralle hyvinkin helposti, en usko että suullisen sopimuksen perusteella vuokranantaja lähtee käräjille. Ilman nauhoitetta tai henkilötodistelua ollaan sana sanaa vastaan, joka ei näyttöä anna.
Jos puhelusta löytyy nauha tai kaiuttimesta vaikka autonpenkillä istunut toinen osapuoli on sen kuullut, voit joutua tilanteeseen jossa maksat määräaikaisen sopimuksen arvon asumatta asunnossa päivääkään.
Minusta yleensäkin sopimusta pitää kunnioittaa, kuten sanottua vuokranantajan hyväksyessä paremman tarjouksen suullisesti sovitun ohi, huutaisit täällä kuinka ikävästi sinulle tehtiin.