Keksin tässä just yhden tavan helpottaa lentopelkoisten elämää. Jos kerran hammaslääkärissä voidaan potilas nukuttaa esimerkiksi kohtuuttoman voimakkaan hammaslääkäripelon takia, niin miksi lentämistä kuollakseen pelkäävää matkustajaa ei voida nukuttaa lentokentällä ja kantaa sitten baareissa koneen takaosaan? Nukutuksenkin kun saa toteutettua keyenä tästä maailmasta vähäksi aikaa pois laittamisena, esimerkiksi ilokaasunukutuksella. Armollisempaa se olisi lentopelkoisen kannalta. Täysitehoisesti nukutettu on tajuttomana vaikka täältä australiaan asti kestävällä lennolla. Tosin jonkun pitäisi osata laittaa tippaan menemään sitten herättäjä lennon loppupuolella. Ei muuten olisi ihan mahdoton toteuttaa tämä idea
helpotusta lentopelkoisten elämään tällä idealla?
olisiko ideaa?
7199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Baareissa"?
Pohditaas vähän. Minkälaisen hoitohenkilöstön ajattelit varata matkan ajaksi nukutetun viereen? Anestesialääkäri ainakin, sitten joku assistensiksi. Koko laitteisto mukaan, voihan sydän pysähtyä tai nukutettu vetää jossain vaiheessa oksennukset keuhkoihin tms. Tilaa tällainen valvottava vie vähintään 2x3 m2 eli ainakin kuuden istuvan matkustajan verran.
No, vitsihän ehdotus tietysti oli. Aivan mahdoton idea.
Voisi olla lennolla hieman hintaa. Anestesialääkäri istuisi vieressä koko matkan. Sitten hänen pitäisi vielä levätä ja palata takaisin.
Ehkä n. 20 000 €/suunta
Käytännössä yksikään lääkäri ei suostuisi nukuttamaan moisesta syystä. Nukutus on aina riski.
No miksi kaikki matkustajat eivät nukkuisi koko matkaa omissa "kapseleissaan" koko matkan aikaa, jolloin koneissa ei tarvittaisi vessoja, eikä lentoemäntiä, ja kyytiin mahtuisi enemmän väkeä, ja ennenkaikkea lento sujuisi matkustajan kannalta nopeasti, nykyisin nukutus kaasulla on yllättävän helppoa.
Lentäjien työtä tämä ei tietenkeen helpottaisi, edelleen heidän tulisi ohjata se kone maata pitkin kiitoradan päähän, kytkeä seisontajarru, ja laittaa automaattiohjaus päälle, samaten laskeuduttaessa on itse ruvettava ohjaamaan konetta maassa kun nopeus laskee 80km/h
Mutta miksi näin ei ole? no siksi kun ei näin ole ennenkään ollut
Alproxia 1 tabl 1/2-1 tunti ennen lentoa. Lääkärin ja apteekin kautta lennolle.
Miks aikuinen ihminen pelkää lentämistä? Naurettavaa! Jos kone tippuu, se tippuu, ei siinä pelkäämiset auta.
Miksi aikuinen ihminen pelkää suljettuja tiloja? Hämähäkkejä? Sosiaalisia tilanteita?
Kuinka yksinkertainen oikein olet?
No en ymmärrä sitäkään! Luulen, että heillä on päässä vikaa. Jos pelottaa niin, pysykööt kotona.