On aika vaarallallinen paikka, jos joku huomaa jonkun täällä useasti olevan, niin helposti joku saattaa tehdä kiusaa ja alkaa esiintymään jonain toisena. Jotenkin tuntuu, et jotkut täälä pelleilee toisten kustannuksella. :(
Toisaalta tämä
tod.harmi
11186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se voi tosiaan olla totta. Ehkä tämä on kiva paikka satuttaa jo satutettuja sydämiä. Joillakin se mieli on niin kieroutunut, että nauttivat toisen ihmisen kärsimyksestä----sellainen on hyvin sairasta.
Tiedän, että sen se on ainakin kiero.
tunnetko SEN?
kyllä sen verran.
no miten se täällä näkyy? jos tekeytyy toiseksi niin mistä tiedät sen olevan juuri hän?
Onko sulla kokemusta vai arveletko tuota asiaa?
Mulla joskus on sattunut et oon luullut tosiaan jotain
omaks rakkaaks. Mulla meni kyl vähän harhaan.
Olen tästä aiheesta paasannut täällä aiemminkin. Ei he välttämättä toisia tietoisesti kiusaa, itse ovat yhtä "pihalla". Monet alkavat uskoa viesteihin, etsivät niistä juuri itselle suunnattuja, ehkä vieläpä "piiloviestejä", jos teksti ei muuten osu. Tämä on valitettavaa, mutta osittain myös tarkoitus, antaa ihmiselle toive, että se "oikea" siellä ikävöi.
Miksi sitten yksityiskohdatkin tuntuvat niin tutuilta? No siksi, että jokainen elää omassa todellisuudessaan, ja saadessaan palstalta jotain edes sinnepäin olevaa viestiä, muokkaa siitä omaan todellisuuteen sopivan. Illuusio on valmis.
Miksei sitten tunnistauduta? Helppo kysymys. Miksi täällä, jos ei todellisuudessakaan pystytä? Useimmat palstalaiset kaipaavat yksipuolisesti, kuka mistäkin syystä, palstan ulkopuolella yhteydenotto on joko: vaikeaa, tai: mahdotonta.(yksipuolista)
Itse uskon, vaikka täällä toistaiseksi "surenkin", että ihmiset, jotka kaipaavat toisiaan molemminpuolisesti, myös hakeutuvat ennemmin tai myöhemmin toistensa seuraan irl, ja selvittävät suhteensa.
Sehän olisi toivottavaa, onnellinen sadun loppu.
Se riippuu yksityiskohdista ei kaikille satu samanlaisia asioita, emme nyt sentään mitään klooneja ole. Mutta olen samaa mieltä ap:n kanssa jos täällä esiintyy vaikkapa samalla nimimerkillä aletaan sitä matkia. Ja muutenkin tuntuu että jotkut seuraavat työkseen tätä palstaa, ja kirjoituksia. Ovat niin hyvin perillä tästä. Mutta totta että asiat eivät täällä ikinä selviä, vaikka tänne laittaisi sotunsa ja oikea ihminen sen näkee, vaativat asiat kontaktin ottamisen palstan ulkopuolella.
Sitä kontaktia mä en kyllä ikinä tule tekemään. Ei siinä ole mitään järkeä. Toisin sanottuna tämä on mulle pelkkää ajanvietettä.
Mulle taas ei. Elättelen vieläkin toivoa että voisimme onnistua edes tutustumaan irl. Täällä tämä orastava tunteminen on hyvin hataralla pohjalla.