Vattenfallin verkko on sijoitusyhtiö LNI Acquisitionin verkko

Tietääkö Yle?

Ruotsin valtion omistama Vattenfall on myynyt Suomen sähköverkkonsa Talouselämä-lehden ja muiden tiedotusvälineiden mukaan.
Sijoitusyhtiö LNI Acquisition osti Suomen toiseksi suurimman sähköverkon yli puolellatoista miljardilla (1.54 miljardia)

Miksi sitten Yle:n uutisissa uutisankkuri kertoo, että Vattenfallin verkon alueella on sähkökatkoksia. Eikö uutinen olisi oikeampi: "Sijoitusyhtiö LNI Acquisitionin alueella on sähkökatkoksia?"

Syynä sähkökatkoksiin on tällä kertaa lumitaakka sähköjohdoilla, ei suinkaan se,
että sähköverkkoa ei ole ajanmukaistettu sähkönsiirrosta saaduilla 15 - 30 %:n voitoilla, jotka Vattenfall asiakkailtaan rahasti.

Nyt rahastajana on rahastusyhtiö eli sijoitusyhtiö LNI Acquisition, joten varmaankin sähkökatkokset jatkuvat siirtohinnan noustessa.
Syinä ovat eivät vanhentuneet ilmajohdot ja lahonneet pylväät, vaan
erilaiset sääilmiöt:
- kuten tuuli,
- huonosti juurtuneet puut,
- routa jos se ei suojaa juuria,
- liian suureksi kasvaneet puut,
- vesi,
- lumi.
Mitenkähän auringosta saataisiin myös syyllinen, jos se vaikka joskus paistaisi?

Sähköverkossa ei tietenkään ole mitään, eikä ilmajohdoissa, joita ei edes vaikeimmissa ja tiheimmissä paikoissa ole ennalta sähköä siirtäväksi.

Vattenfall ilmoitti myyvänsä Vattenfall Verkon, Vattenfall Lämmön sekä Vattenfallin asiakaspalvelun LNI Acquisitionille. Ostajakonsortioon kuuluvat 3i Infrastructure, 3i Group, GS Infrastructure Partners ja Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen.

Sopimus kattaa Suomen toiseksi suurimman sähköverkkoyhtiön Vattenfall Verkon omistamat sähköverkot Hämeessä, Pirkanmaalla, Keski-Suomessa sekä Etelä- ja Pohjois-Pohjanmaalla. Kauppaan kuuluvat myös Vattenfallin lämmöntuotanto, -jakelu ja myyntiliiketoiminta Hämeessä, Keski-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Lisäksi kaupassa on mukana Vattenfallin Suomen asiakaspalvelu.

Vattenfallin omistukseen Suomessa jää sähkönmyyntiliiketoiminta sekä vesivoiman tuotanto.

5

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paraneeko tilanne?

      Ei varmasti. Pääomasijoittajien toiminnan tarkoitus on pelkkä voiton repiminen.

      Vattenfall on sentään sähköyhtiö. LNI Acquisition pitää ostamansa toiminnot omistuksessaan tasan niin kauan, kunnes jostain löytyy enemmän maksava firma.

    • vf lni

      3i:llähän on jo omistuksessaan eltel networks eli heidän portfoliostaan löytyy myös verkon huoltoyhtiö mutta se on eri asia käyttävätkö sitä, Vattenfall kilpailutti verkon viankorjauksen/ylläpidon ja ilmeisesti Relacom sai ylivoimaisesti isoimman osuuden koko hommasta.... Hilman jälki-ilmoituksessa Relacom oli ensimmäisenä... VF on voinut kilpiluttaa ylläpidon niin halvaksi ettei se kannata urakoitsijoille, koska mitäs he enää siitä välittää kun verkko on myynnissä ja saadaan vaan näyttämään kaikki hyvältä..... No lähikuukaudet näyttää mitä tapahtuu..

    • SKPersu

      Tuskimpa tosta sähkön toimitusvarmuus sen kummemmin paranee. Siirtohintoja toki nostavat saadakseen sijoitukselleen valtiovallan toimesta määritellyn kohtuullisen tuoton. 5 prosenttia verkon arvosta.
      Kun verkon arvoa nostetaan keinotekoisesti, saadaan myös samalla nostettua sähkön siirtohintoja.
      Taas kerran suomalaisten rahat valuvat jonnekkin pois, monikansallisille suur / sijoitusyhtiöille veroparatiiseihin.

    • Miten nyt käy

      korvausten? Wattenfall lupasi hyvitystä laskuun, jos sähkö on ollut poissa määrätyt tunnit. Tapaninpäiväaamuna minulta katkesivat sähköt ja palasivat siitä neljän päivän kuluttua. Nyt tuli lasku, mutta mitään hyvitystä siinä ei ollut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1869
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1768
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1766
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1439
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1383
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1016
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      962
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      908
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      902
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      864
    Aihe