Kuinka teitä on kohdeltu työpaikalla ollessanne raskaana? Ja kuinka pomonne otti asian kun hänelle kerroit?
Odotus ja työ
3
167
Vastaukset
- stenkku10
Olen yksityisessä kotihoidossa ja aloitin tuntityöläisenä 18.8.2011. Vakipaikaksi siirtyi 1.10. Kerroin raskaudesta joulukuussa ja työnantaja alkoi selittelemään, että täällä on puolen vuoden koeaika ja että tammikuussa 2012 joudut takaisin tuntiliksalaiselle.
Vaikka ei paperilla olevaa työsopimusta olekaan suullinen on kuitenkin yhtä pätevä (siinä useita todistajia kun ilmoitti että tulen taloon vakituiseksi).
Nyt jouduin sairaslomille ja pomo laittoi tekstiviestin (on itse etelässä tällähetkellä) että haluaa keskustella kanssani ens torstaina. Kysyin että mitääköhän palaveri koskee, ei tullut vastausta ja soitin oman alan liiton lakimiehelle ja kerroin tarinani. Hän lupasi tulla mukaan sinne keskusteluun, koska 4 kk on tän alan koeaika eikä mua todellakaan pysty pudottamaan enää tuntiliksalle.
Meinan pistää kovat piippuun, enkä periks anna ja vielä kaiken lisäks haen lisää saikkua. On alkanu supistelee tästä kaikestä stressistä ja otan kyllä levon kannalta jatkossa. - =)
Olen lähihoitaja, ja meillä niin työkaverit kuin asiakkaatkin ottivat raskauden hyvin vastaan.
Jouduin kertomaan esimiehelle asiasta jo rv 15. Hieman jännitti, että jatketaanko mun sopimusta sit enää, mutta niin vain sain olla töissä aivan äitiysloman alkuun saakka =)
Työkaverit oli kyllä aivan mainoita. Kovasti tuntuivat huolehtivan. Välillä vaan tuntui, että en edes maitopurkkia saisi nostaa :D - mörkö
Aluksi pomo otti asian hyvin vastaan ja onnitteli tulevasta kääröstä, mutta nyt kun raskaus edennyt pidemmälle ja sairauslomaa on joutunut ottamaan mm.kipeän vatsan takia on kaikki muuttunut päälaelleen. Lääkärien arvostelu kykyä moittii, kun kirjottavat niin helpolla sairauslomaa (vaikka enhän minä sitä tarvitsisi), nälvii päin naamaa jokaisesta pienestä asiasta, Jos yrittä huilata välillä tulee varmasti pomo nurkan takaa juoksuttamaan jonekkin päin. Hän mm. myös puuttuu kotiasioihini, mitä saan siellä tehdä ja mitä en. Ja jos en töissä pysty toimimaan 100% niin en saa tehdä sitten kotonakaan mitään. Työkaverit ovat sentään onneksi olleet iloisia ja kannustavia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026508
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h844954Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1073218Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303062Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262265Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191636Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961231Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391222Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311136- 48904