Teräaseiden myynnistä tulee luvanvaraista

Suomessa!

STT. Alahärmän koulupuukotuksen johdosta hätäkokoukseen kutsuttu valtioneuvosto on kuullut sisäasiainvaliokuntaa tapaukseen liittyen. Sisäasiainvaliokunnalta tilatun selvityksen mukaan koulupuukotuksen kaltaisten tapahtumien ehkäisemiseksi on ryhdyttävä välittömiin toimenpiteisiin.

Ratkaisuna valiokunta ehdottaa teräaseiden hallussapidolle 18 vuoden ikärajaa ja luvanvaraiseksi tekemistä. Lisäksi teräaseiden, kuten puukkojen, keittiöveitsien, vesurien, viikatteiden ja niihin rinnastettavien ihmishengen riistämiseen soveltuvien leikkaavien tai viiltävien välineiden myynti tulee siirtää aseliikkeisiin.

Poikkeuksen tästä tekisivät vain tavanomaiset tylppäkärkiset ja leikkuuterältään hengen riistämiseen soveltumattomat ruokailuvälinesarjoihin kuuluvat veitset, joita valiokunnan mukaan saisi edelleen myydä haarukkojen ja lusikkojen mukana ruokailuvälinesarjojen osana.

Selvityksessä ehdotetaan, että edellämainittujen luvanvaraiseksi tulevien teräaseiden hankkiminen edellyttäisi erityisen, tätä tarkoitusta varten suunniteltavan kurssin käymistä. Lisäksi teräaseiden säilytyksen tulisi tapahtua kotona lukitussa teräasekaapissa.

Henkilön kelpoisuus luvanvaraisen teräaseen hankkimiseen arvioitaisiin ennen kurssille pääsemistä poliisilaitoksella suoritettavan psykologisen testin sekä poliisiviranomaisen haastattelun avulla. Luvan myöntämisen jälkeen henkilön tulisi käydä vuosittain poliisilaitoksella uudelleen haastateltavana. Psykologisen testin suorittamista uusintakäyntien yhteydessä valiokunta ei pidä tarpeellisena.

Sisäasiainvaliokunnan selvityksen kuultuaan ja arvioituaan valtioneuvosto on tehnyt päätöksen ottaa esitetyt toimenpiteet käyttöön mahdollisimman nopeasti. Tarkoituksena on saattaa voimaan uusittu laki teräaseiden hallussapidosta jo ennen tulevaa kesää.
YLE

7

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen seikkail

      Taas tätä päättäjien logiikkaa. Tosin arvelin jo aselain 1. kiristysvaiheessa, että tähän tullaan vielä menemään. Saa nähdä, mutta veikkaan, että seuraavaksi laitetaan luvanvaraiseksi kaikki työkalut, joilla voi tehdä metallilevystä teräaseen. Tai teroittaa ruokailuveitsestä teräaseen.

    • Satunnainen seikkail

      Ja taas...

      Lueskelin tässä iltani kuluksi muutamia päiviä vanhoja uutisia, ja huomasin ainakin nämä kaksi uutista teräaseilla tyhdyistä ryöstöistä.

      http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/01/1481633/kioski-ryostettiin-teraaseella-uhaten---tunnistatko-kuvan-miehen

      http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/01/1481277/kaksi-siwaa-ryostettiin-puukolla-uhaten-uudellamaalla

      En yhtään ihmettele, että virkavalta, ja poliitikot ajavat taas uutta kiristystä lakiin. Mutta herää kysymys, että auttaako se yhtään mitään. Kyllä tuollaiset tyypit aina jonkun keinon keksivät, jolla yrittävät saada jonkun ryöstettyä. Nyt pitäisi lisätä poliisien määrää, eikä vähentää niitä. Tai määrätä jokaiselle kansalaiselle pakolliseksi kerran vuodessa psykologilla käynti, ja vaaralliseksi todetut jatkuvaan kontrolliin. Tai jotain muuta vastaavaa, eikä hankaloittaa ihmisten elämää aina vaan enemmän.

    • 4t3erdf

      Ei olet väärässä:

      " Lisäksi teräaseiden säilytyksen tulisi tapahtua kotona lukitussa teräasekaapissa. "
      Tämä ei kuulu suunnitelmaan. Sen sijaan sanamuoto kuuluu.

      "Lisäksi teräaseiden säilytys tulisi tapahtua vartioimisliikeluvan omaavan vartioimisliikkeen tai poliisin hallinnoimassa keskitetyssä varastossa, josta henkilöllisyystodistusta ja teräaseen hallussapitolupaa vastaan teräaseen saisi perustellusta syystä käyttöönsä määräajaksi".

    • Satunnainen seikkail

      Elämä menee jo hankalaksi, jos lakia aletaan sorvaamaan tuohan suuntaan, että teräaseiden säilytys sallittaisiin ainoastaan poliisille, tai vartiointiliikkeelle.

    • 212233446t

      joo toi ei hyödytä mitään haistakaa vittu koko suomen laki

    • 12345qwer

      Se joka haluaa saa aina kyhättyä teräaseen tai vaikka ampuma-aseen. Tuskin heitä tuollaiset säädökset kiinostaa. Heille vaan parempi kun ei normaali kansalaisella saa olla mitään millä puollustautuisi.

    • lankaan menitte taas

      Taas tämä hörhö keksinyt päästään jutun kuten aina ennenkin.Ja toiset idiootti uskoo kun laittaa STT ja Yle johonkin kohtaan:=)heh heh heh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe