Teräaseiden myynnistä tulee luvanvaraista

Suomessa!

STT. Alahärmän koulupuukotuksen johdosta hätäkokoukseen kutsuttu valtioneuvosto on kuullut sisäasiainvaliokuntaa tapaukseen liittyen. Sisäasiainvaliokunnalta tilatun selvityksen mukaan koulupuukotuksen kaltaisten tapahtumien ehkäisemiseksi on ryhdyttävä välittömiin toimenpiteisiin.

Ratkaisuna valiokunta ehdottaa teräaseiden hallussapidolle 18 vuoden ikärajaa ja luvanvaraiseksi tekemistä. Lisäksi teräaseiden, kuten puukkojen, keittiöveitsien, vesurien, viikatteiden ja niihin rinnastettavien ihmishengen riistämiseen soveltuvien leikkaavien tai viiltävien välineiden myynti tulee siirtää aseliikkeisiin.

Poikkeuksen tästä tekisivät vain tavanomaiset tylppäkärkiset ja leikkuuterältään hengen riistämiseen soveltumattomat ruokailuvälinesarjoihin kuuluvat veitset, joita valiokunnan mukaan saisi edelleen myydä haarukkojen ja lusikkojen mukana ruokailuvälinesarjojen osana.

Selvityksessä ehdotetaan, että edellämainittujen luvanvaraiseksi tulevien teräaseiden hankkiminen edellyttäisi erityisen, tätä tarkoitusta varten suunniteltavan kurssin käymistä. Lisäksi teräaseiden säilytyksen tulisi tapahtua kotona lukitussa teräasekaapissa.

Henkilön kelpoisuus luvanvaraisen teräaseen hankkimiseen arvioitaisiin ennen kurssille pääsemistä poliisilaitoksella suoritettavan psykologisen testin sekä poliisiviranomaisen haastattelun avulla. Luvan myöntämisen jälkeen henkilön tulisi käydä vuosittain poliisilaitoksella uudelleen haastateltavana. Psykologisen testin suorittamista uusintakäyntien yhteydessä valiokunta ei pidä tarpeellisena.

Sisäasiainvaliokunnan selvityksen kuultuaan ja arvioituaan valtioneuvosto on tehnyt päätöksen ottaa esitetyt toimenpiteet käyttöön mahdollisimman nopeasti. Tarkoituksena on saattaa voimaan uusittu laki teräaseiden hallussapidosta jo ennen tulevaa kesää.
YLE

7

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen seikkail

      Taas tätä päättäjien logiikkaa. Tosin arvelin jo aselain 1. kiristysvaiheessa, että tähän tullaan vielä menemään. Saa nähdä, mutta veikkaan, että seuraavaksi laitetaan luvanvaraiseksi kaikki työkalut, joilla voi tehdä metallilevystä teräaseen. Tai teroittaa ruokailuveitsestä teräaseen.

    • Satunnainen seikkail

      Ja taas...

      Lueskelin tässä iltani kuluksi muutamia päiviä vanhoja uutisia, ja huomasin ainakin nämä kaksi uutista teräaseilla tyhdyistä ryöstöistä.

      http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/01/1481633/kioski-ryostettiin-teraaseella-uhaten---tunnistatko-kuvan-miehen

      http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/01/1481277/kaksi-siwaa-ryostettiin-puukolla-uhaten-uudellamaalla

      En yhtään ihmettele, että virkavalta, ja poliitikot ajavat taas uutta kiristystä lakiin. Mutta herää kysymys, että auttaako se yhtään mitään. Kyllä tuollaiset tyypit aina jonkun keinon keksivät, jolla yrittävät saada jonkun ryöstettyä. Nyt pitäisi lisätä poliisien määrää, eikä vähentää niitä. Tai määrätä jokaiselle kansalaiselle pakolliseksi kerran vuodessa psykologilla käynti, ja vaaralliseksi todetut jatkuvaan kontrolliin. Tai jotain muuta vastaavaa, eikä hankaloittaa ihmisten elämää aina vaan enemmän.

    • 4t3erdf

      Ei olet väärässä:

      " Lisäksi teräaseiden säilytyksen tulisi tapahtua kotona lukitussa teräasekaapissa. "
      Tämä ei kuulu suunnitelmaan. Sen sijaan sanamuoto kuuluu.

      "Lisäksi teräaseiden säilytys tulisi tapahtua vartioimisliikeluvan omaavan vartioimisliikkeen tai poliisin hallinnoimassa keskitetyssä varastossa, josta henkilöllisyystodistusta ja teräaseen hallussapitolupaa vastaan teräaseen saisi perustellusta syystä käyttöönsä määräajaksi".

    • Satunnainen seikkail

      Elämä menee jo hankalaksi, jos lakia aletaan sorvaamaan tuohan suuntaan, että teräaseiden säilytys sallittaisiin ainoastaan poliisille, tai vartiointiliikkeelle.

    • 212233446t

      joo toi ei hyödytä mitään haistakaa vittu koko suomen laki

    • 12345qwer

      Se joka haluaa saa aina kyhättyä teräaseen tai vaikka ampuma-aseen. Tuskin heitä tuollaiset säädökset kiinostaa. Heille vaan parempi kun ei normaali kansalaisella saa olla mitään millä puollustautuisi.

    • lankaan menitte taas

      Taas tämä hörhö keksinyt päästään jutun kuten aina ennenkin.Ja toiset idiootti uskoo kun laittaa STT ja Yle johonkin kohtaan:=)heh heh heh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1275
    4. 157
      1178
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1001
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe