Kun tuossa eräässä kaupungin päättäjien kabinettikeskustelussa oli puheena koulujen turvallisuus, oli eräällä osallistujalla erinomainen ehdotus siitä, että kaikille Kotkan alueen kouluille hankittaisiin metallinpaljastimet oville, sekä jokaiselle opettajalle sähkölamautin ja/tai kyynelkaasua takaamaan oma sekä oppilaiden turvallisuus ja koskemattomuus.
Lisäksi jokaiseen kouluun hankittaisiin koulun koosta riippuen 2-4 käsiasetta sijoitettuna koodilukollisiin asekaappeihin eri puolille koulua. Koodin tuntevat opettajat voisivat tarpeen tullen noutaa aseen, kun oppilaiden ja/tai henkilökunnan turvallisuus on uhattuna.
En ole ihan varma sikamaisten kalliiden metallinpaljastimien tarpeellisuudesta, mutta edulliset kaasut, lamauttimet ja aseet äärimmäisiä tilanteita varten on todella hyvä, edullinen ja kaikin puolin toteuttamiskelpoinen idea.
Lisäksi jokaiseen kouluun hankittaisiin koulun koosta riippuen 2-4 käsiasetta sijoitettuna koodilukollisiin asekaappeihin eri puolille koulua. Koodin tuntevat opettajat voisivat tarpeen tullen noutaa aseen, kun oppilaiden ja/tai henkilökunnan turvallisuus on uhattuna.
En ole ihan varma sikamaisten kalliiden metallinpaljastimien tarpeellisuudesta, mutta edulliset kaasut, lamauttimet ja aseet äärimmäisiä tilanteita varten on todella hyvä, edullinen ja kaikin puolin toteuttamiskelpoinen idea.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ajatus on hyvä, mutta aseiden käyttö olisi sallittu ainostaan tietyille iskuriopettajille. Aseiden käsittely vaatii taitoa ja sen ovat saaneet kaikki Kiljavan- ja Sirola-opiston käyneet .
Tottakai opettajat kurssitettaisiin aseiden käyttöön ja samalla ratkaistaisiin myös se, kenelle voi luovuttaa koodeja tuliaseisiin. Kaikilla opettajilla ei tarvitse olla pääsyä asekaappiin.
Hyvä vaaliteema persuille olisi ollut ajaa ihmisen oikeutta puolustaa itseään, läheisiään ja omaisuuttaan vaikka asein jos niikseen tulee, mutta toisaalta, kun katsoo millaisista omaisuusrikollisista ja sahavarkaista se porukka koostuu, on ymmärrettävää etteivät tällaiset asiat ole lähimainkaan heidän prioriteettilistansa kärjessa...
Kyllä joka koulusta löytyy reserviupseerikurssin tai ainakin aukin käyneitä, joten rk 7.62 sinne kaappiin. Kyllä lähtee 22:lla uhkaajat, kuin ahtaaja kahvitunnille.
Ja sitten olisikin rikollisten helppo esim. Tiutisen koulusta käydä yöllä hakemassa se ase sieltä kaapista. Tai ottaa koko kaappi mukaan ja avata myöhemmin rauhassa. Papukaijamerkki.
emmekö me muka tunne ainuttakaan muuraria, joka kykenisi muuraamaan murtovarman asekaapin??
Aseita saa helpommin kaduilta ja kiinni jäämisen riski on jotakuinkin 0%.
Ei missään tapauksessa edes koodilukittuihin kaappeihin aseita, koska jos joku yllättäen ryntää johonkin opetusluokkaan niin ei siinä aseita enää ehdi koodata kaapeista ulos. Aseet pitäisi kokonaan tuhota ja kaikkialta, koska suomalaisessa viinapäässä ase muuttuu liian usein aikuisten leikkikaluksi.
olet vaan hidas.
Voitaisiko harkita ennaltaehkäisevää karsintaa, siis oppilaiden joukosta. Esimerkiksi ne, jotka eivät ajattele solidaarisesti ja yhteiskunnallisesti edistyksellisesti.
Opettajat vetää perässään 2-3 oppilasta , joka luokalla,joka koulussa.
Koko luokka kärsii , mutta kukaan ei voi yhtikäs mitään.
Huraa, Kotkaan saapuu vihdoin viimein "villi-länsi"! Kiva kun saadaan aseet! Kaikille mopokortin saajille aseenkanto lupa! Tai voidaan ne jakaa jo hiekkalaatikollakin? Ja lyhentäkää niitä elinkautisia tuomioita, että kaikki halukkaat pääsevät kokeilemaan valtion huolenpitoa! Sillä tungosta tulee!
Niin ja arkun tekijöitä lisää!!