Kesätöihin

kesätyöläinen91

Moikka!
Kaipailisin kokemuksia teiltä, jotka olette menneet töihin tai kesätöihin vauvan ollessa alle vuoden vanha.
Minä olen siis menossa touko- ja kesäkuussa kesätöihin tienaamaan vähän rahaa (n. 1500€/kk) ja tyttäreni on tuolloin 11kk kun työt aloittelen.
Tytär olisi kotona isänsä kanssa.
Minua vain huolettaa, kuinka tyttö tulee "hyväksymään" tämän. On nyt niin kiinni minussa, että lenkilläkin kun käyn (1h) niin kotiin tullessa on minua vastassa itkuinen tyttö, joka syliin päästessään on onnensa kukkuloilla.
On siis lenkillä käymiseni ajan isänsä kanssa.

Miten nopeasti teillä pikkuinen tottunut viettämään päivät isänsä kanssa? Tai kenen hoteisiin nyt onkin jätetty, päiväkoti tms?

Työaikani tulisi olemaan klo 6-14:30

5

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !

      En lähtisi noin pienen palkan perässä mihinkään töihin.Oletko lapsiäiti?

    • kesätyöläinen91

      No onhan tuo nyt enemmän kuin mitkään Kelan tuet yhteensä.
      Lapsiäitikö? No jos 20-vuotias on mielestäsi lapsiäiti niin sitten kai olen tällainen "lapsiäiti" =)
      Niin ja siis yli tuplasti olisi tuo palkka verrattuna siihen, mitä nyt saan per kk.

      "Oikeisiin" töihin en ole menossa vuosiin. En halua lastani mihinkään hoitopaikkaan, ja nyt tuon kesätyöajankin hän on isänsä kanssa (isä kesälomalla)

    • Hyvin se sujuu.

      Minun äitiyslomani loppui, kun lapsi oli reilu 10 kk ikäinen, niin että en ihan normaaliin aikaan olet töihin menossa.

    • dgkhjöl'

      MAHTAVAA kuulla, että nuori äiti haluaa mennä tienaamaan rahaa eikä vaan elellä yhteiskunnan varoilla. Ehdottomasti peukut sinulle! Työkokemus - lyhytkin - on tosi tärkeää sitten siinä vaiheessa, kun alat etsiä sitä vakkarityötä.

      Pieni lapsi tottuu kyllä nopeasti ja kyseessähän on oma isä. On suorastaan tärkeää, että tytär ja isä saavat viettää aikaa yhdessä ja muodostaa sidettä välilleen. Omasta kokemuksesta väittäisin, että tyttö tottuu parissa päivässä ja alkaa luottamaan siihen, että sinä tulet kyllä takaisin. Ja se lienee selväää, että töistä tullessasi tyttö roikkuu sinussa kiinni ja voi itkeskellä, mutta hänellä on silti voinut olla ihan mukava ja turvallinen päivä oman isän kanssa. Älä pelkää, ei lapsi tästä mitään traumoja saa - pikemminkin toisen turvallisen ihmissuhteen (eli siis isän). Uskon, että tästä tulee teille kaikille rikastuttava ja positiivinen kokemus :-). Tsemppiä!

    • kesätyöläinen91

      Kiitoksia tsempeistä!! :)

      Kesätöihin oon menossa tuttuun paikkaan, tulee olemaan viides kertani nyt samaisessa työpaikassa. Viime kesä jäi väliin koska tytär oli silloin kuukauden parin vanha vasta.

      Täytyy nyt luottaa siihen, että kaikki menee hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1840
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1763
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1754
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1437
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1382
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1008
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      960
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      907
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      901
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      861
    Aihe