Anteeksi tyhmyyteni

kysyn vuan

Kun en niin kauheasti ole perillä tähtitieteestä ja sitä kautta astrologiasta mutta kun minulla on sellainen käsitys että kaikki näkemämme tähdet eli auringot ovat jatkuvasti suurin piirtein samoilla paikoilla ja ainoastaan maapallo muiden aurinkokuntaamme kuuluvien planeettojen mukana kiertää aurinkoa niin en oikein ymmärrä miten jotkin kuolleet taivaankappaleet voisivat jotenkin vaikuttaa meidän ihmisten elämään.
Vai onko jonkun mielestä niin, että ns. "jumala" määrittää "kohtaloamme" joidenkin planeettojen asemien perusteella jotka säännöllisin väliajoin ovat aina täsmälleen samoissa asemissa? Uudelleen ja uudelleen.
Taitaa olla täyttä soopaa.
Se millaisiksi synnymme ja millaisia luonteemme ovat riippuu kai sentään enemmän vanhempiemme geeneistä ja perintötekijöistä kuin kuolleista taivaankappaleista.
Kukahan tällaisen höpöhöpö jutun takana oikein on?

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+7

      Tai sitten ei oo kyse niistä vanhemmankaan geeneistä, saatikka myöskään horoskoopeista.

      Koska eihän se nyt sitä meinaa et lapsesta tulee luonteeltaa ilmetty isäsä tai äitisä ja niiden sekotus. Voi käydä niinkin et se lapsi on ihan täysin erillainen mitä kummatkaan vanhempansa !

      Eli se on semmonen mystinen juttu mistä se ihmisluonne kehkeytyy. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      488
      8532
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      266
      4806
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      70
      4151
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe