http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/virus sai yhdysvaltain ilmavoimat vaihtamaan windowsin linuxiin/a755534
Outoa että alunperinkään wimdowsia käyttivät.
US Air Force vaihtoi Linuxiin
35
232
Vastaukset
- Ukkeli45
Jenikit RULAAA!!!
Kippis! - Voi Pentti parkaa
Ja muita kommunisteja käy sääliksi :(
- blaah
Windowsin konffaaminen turvalliseksihan piti olla niin hirveän helppoa.
- Wimdowsilla
>...piti olla niin hirveän helppoa.
Eikä virukset tartu itsestään vaan ne pitää itse asentaa. :) - f.e.dzerzhinsky
Wimdowsilla kirjoitti:
>...piti olla niin hirveän helppoa.
Eikä virukset tartu itsestään vaan ne pitää itse asentaa. :)Aivan. Joku oli tuonut sen örkin siirrettävän kiintolevyn mukana. Käyttiksenä dronessa oli XP.
- Nyt pomppas!
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Aivan. Joku oli tuonut sen örkin siirrettävän kiintolevyn mukana. Käyttiksenä dronessa oli XP.
"Aivan."
Jos se olisi noin helppoa niin eikö olisi ollut helpompi olla asentamatta niitä viruksia kuin vaihtaa koko järjestelmä? - f.e.dzerzhinsky
Nyt pomppas! kirjoitti:
"Aivan."
Jos se olisi noin helppoa niin eikö olisi ollut helpompi olla asentamatta niitä viruksia kuin vaihtaa koko järjestelmä?Tietenkin mutta minkäs teet, tuurilla ne laivatkin seilaa.
Järjestelmän muutos ei kuitenkaan johtunut tästä virus jutusta, siirtymisprojekti oli aloitettu jo aikaisemmin. - uteliassss
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Tietenkin mutta minkäs teet, tuurilla ne laivatkin seilaa.
Järjestelmän muutos ei kuitenkaan johtunut tästä virus jutusta, siirtymisprojekti oli aloitettu jo aikaisemmin.Kun näyt tietävän, niin kerro meillekin se varsinainen systeemin vaihdoksen syy. Jos se se virus ei ollutkaan.
Siirtymisprojekti? Aikaisemmin? Osoite? - f.e.dzerzhinsky
uteliassss kirjoitti:
Kun näyt tietävän, niin kerro meillekin se varsinainen systeemin vaihdoksen syy. Jos se se virus ei ollutkaan.
Siirtymisprojekti? Aikaisemmin? Osoite?"...it seems unlikely that the switch to Linux was a reaction to that given how long it typically takes to specify and supply military equipment."
http://bit.ly/x0VTro
Ei ole tarkempaa tietoa mutta H-Securityn arvio kuulostaa uskottavalta. - Kapteenska
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Tietenkin mutta minkäs teet, tuurilla ne laivatkin seilaa.
Järjestelmän muutos ei kuitenkaan johtunut tästä virus jutusta, siirtymisprojekti oli aloitettu jo aikaisemmin.>...tuurilla ne laivatkin seilaa.
Siihen tuuriinkin voi vaikuttaa osaavalla navigoinnilla. Jenkkien ilmavoimat teki sen luopumalla windowsista. - American dynamo
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Aivan. Joku oli tuonut sen örkin siirrettävän kiintolevyn mukana. Käyttiksenä dronessa oli XP.
"Virus oli kuitenkin löytänyt tiensä ulkoiselta kiintolevyltä hallintajärjestelmään"
Tällainen tarttumistapa on ominainen Windowseille ja vain Windowseille.
- Jenkit = kommareita?
Peräkammari laajeni taas.
- Isoperäkammarihihhul
Peräkammarin laajentaminen ei auta , jos siellä se yksi kernelin häsäri yksinään runkkaa sitä Ydintä !
- Jenkkikommarit
Isoperäkammarihihhul kirjoitti:
Peräkammarin laajentaminen ei auta , jos siellä se yksi kernelin häsäri yksinään runkkaa sitä Ydintä !
No voihan sitä esim. Inteliä sanoa yhdeksi runkkariksi jos haluaa, mutta kukaan muu ei moista vertausta ymmärrä ................ joten?
- 13+13
Kun lukee uutisen tarkemmin, huomaa, että US Air Force ei vaihtanut Linuxiin. Sen sijaan erään yksikön joissakin tietokoneissa SAATTAA olla käytössä Linux, kun vertaillaan vuonna 2009 ja 2011 otettuja valokuvia... jos Linuxin maailmanvalloitus on tällä tasolla, niin ei voi kuin surkutella.
- Ei se määrä
>...on tällä tasolla...
Se on aina merkittävä asia jos jenkkiarmeija heittää yhden windowsin roskiin. ;) - M-Kar
Miten niin saattaa? Jenkkiarmeijahan käyttää valtavasti Red Hatia.
- Aika noloa
" kiusallisen virustartunnan"
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article704159.ece - Penna Tervo
Kippis! Vai mitä H-u-o-r-a Pentti?
- Media herää myöhässä
Tällainen uutinen on vaikea mikkiksen narussa oleville tiedotusvälineille. Julkaisua pitää viivästyttää mutta kokonaan ei voi jättää julkaisematta ettei maine mene tyystin.
http://www.tietoviikko.fi/msareena/msuutiset/kaikkiareenauutiset/windows vaihtui linuxiin usan ilmavoimissa/a756073- Ihan uutta
Eipä ole tämmöisiä kommentointeja näkynyt koskaan Iltasanomissa.
"Maailmanlaajuisesti jättimäinen menestys"
http://www.iltasanomat.fi/digi/f-securen-hypponen-twiittasi-usan-armeija-vaihtoi-windowsin-suomalaiseen-linuxiin/art-1288442249626.html - Tuliko yllätyksenä?
Ihan uutta kirjoitti:
Eipä ole tämmöisiä kommentointeja näkynyt koskaan Iltasanomissa.
"Maailmanlaajuisesti jättimäinen menestys"
http://www.iltasanomat.fi/digi/f-securen-hypponen-twiittasi-usan-armeija-vaihtoi-windowsin-suomalaiseen-linuxiin/art-1288442249626.html>Eipä ole tämmöisiä kommentointeja...
Onkohan Penteille jäänyt harhainen käsitys Linux-invaasiosta. ;) - Tulipa hiljaista
Tuliko yllätyksenä? kirjoitti:
>Eipä ole tämmöisiä kommentointeja...
Onkohan Penteille jäänyt harhainen käsitys Linux-invaasiosta. ;)Pentillä ei taas riitä rohkeus kommentointiin.
Miten olis tämä toinen kommunisti, dzrzhnski, joka ei niin välitä vaikka välillä tulee vähän töppöiltyäkin ?
- Ampuuko omia?
Minkähänlainen vaikutus tuolla viruksen vaivaamalla windowsilla oli ?
- ......
Se varasti facebookin salasanoja.
- Aika paha
...... kirjoitti:
Se varasti facebookin salasanoja.
Kyllä kannatti vaihtaa pois semmonen wimdows! ;)
- Vai niin?
...... kirjoitti:
Se varasti facebookin salasanoja.
>...varasti facebookin salasanoja.
Sillä voi sii muka joutoaikoina päivitellä facebookia ? - Näin siellä luki
Vai niin? kirjoitti:
>...varasti facebookin salasanoja.
Sillä voi sii muka joutoaikoina päivitellä facebookia ?No niiden koneiden ei pitänyt olla netissä, mutta joku windowsnörde asensi niihin pelejä joissa oli virus joka ei lähtenyt uudelleenasentamallakaan pois. :) Eipä noissa varmaan mielellään pidetä arvaamattomia ylimääräisiä haittaohjelmia päällä tehtävien aikana.
- 6+8
Mitähän linux kommarit sanovat tästä? Nehän ovat yleensä olleet jenkkejä vastaan klovin. Microsoftia syyllistettiin tälläkin foorumilla "murhaajien käyttöjärjestelmäksi" jne, mutta nyt taitaa olla toinen ääni linuxilaisilla kellossa?
- Häh?
Windows-kommarit vain luulevat että linuxisteilla on jotain jenkkejä vastaan. Suuri osa linuxin kehitystyöstä ja jopa kotipaikka on jenkeissä...... joten?
- Linuxia käyttävä
Kyllä se windows ois kohta jonku murhannut. Onneksi vaihtoivat turvallisen Linuxin. Eikö jo ala win-hörhöillä käläkätin soimaan, ei Linuxia turhaan kehuta.
- Linuxia käyttävä
Nyt lauletaan: http://www.youtube.com/watch?v=tiyKiUCiKcE&feature=related
- tarlantii
Window menee alaspäin ja kovaa ;DD
http://aijaa.com/000099375140
Kippis! - tämäkin vielä
Tämä on erittäin häpellistä, että Linuxia voidaan käyttää myös väärin.
Linuxin koodi tulisi välittömästi korjata niin, ettei sitä voida enää käyttää rikollisiin tarkoituksiin, kuten armeijan eduksi, tai asetehtaiden järjestelmiin.
Olisivat %#&$:n terroristit vaan pitäytyneet Wintoyssassaan.- Linuxx
Siellä on avasti huutanu taivaalla viiiuuuuviiiiuuu! :D Ei oikein hyvä jos pitää tehdä salaisia operaatioita :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869