Piruileva katsastusmies

Keleen kemiläiset

Auto 406HDi vm 2002. Satuipa nuori kloppi katsastusmies kohdalle, ollut kuulemma pari kuukautta hommissa. Tarkasti autoa niin, ettei kukaan ennen. Tutki jopa takapenkin turvavyöt. Vaihdatti talvirenkaat, nastaero kuulemma liian suuri. Ja kirjoitti korjauskehoituksen etusumuvalojen korkeudesta. Selvästi piruili, vai onko joltain muulta joskus mitattu etusumuvalojen valokuvioita? Ja takasumuvalo ei toimi, pirullako sen korjaa, kun merkkiliikekkään ei löytänyt vikaa toista vuotta sitten.

Ei ikinä ole tällaisia edes tutkittu saati niistä huomautettu, enhän minä ole pariin vuoteen sumuvaloja missään tarvinnutkaan. Minä ainakin kierrän A-katsastuksen pisteet kaukaa tästä lähtien, kun sain renkaiden vaihdolla nyt uuden otteen.

Potuttaa, pitääkö pösö viedä nyt kaatopaikalle, kun tuota takasumaria ei osaa edes merkkiliike korjata, aikaa on rekisteriotteessa tammikuun lopulle asti? Miten asia on? Kirjoittaako veemäinen poliisi sakot, jos takasumuvalo ei toimi helmikuussa enää?

12

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokumuu.

      Minkälainen merkkiliike ei saa yhtä lamppua palamaan?

      Katso nyt ensin takaluukulle menevän haitarikumin sisään, johdot murtuvat siellä ajan kanssa.

    • selvä tapaus

      Persaukinen katsari, jolla läpiruostunut -88 Corolla XLi.

    • XUD9TE

      Katsastusmies aika tarkka mutta asialliset viat löytänyt.

      Etusumuvaloja ei monestikkan korkeustarkasteta, mutta valokeila ei saa ylittää puolenvalojen korkeutta. Sehän on selvä että valot häikäisevät muuten vastaantulijaa.

      Tuo takasumuvalo täytyy toimia vaikka ei sitä käyttäisikään, koska se on autoon tyypitetty. Sen ongelma voi todella olla siellä haitarikumen alla tai lyhty hapettunut. Meehän sinne merkkiliikkeeseen takaisin ja pyydä korjaamaan vika. Kyllä niiden täytyy osata.

      Ja ne renkaat. Muistaakseni 75 % nastoista tulisi olla paikoillaan ja puuttuvat nastat tulee olla ympäri rengasta. Ei siis yhdestä kohtaa rengasta. Onhan se selvä, että ns. sekanastotus vaikuttaa jarrutettaessa puoltavasti jos toisella puolella on täysi nastotus ja toisella taas huonompi.
      Lainsäädäntö siis määrää talvirengaspakon määrätylle aikaa vuodesta mutta ei sitä onko ne nastoitettu vai ei.
      Talvirenkaissa siis ei tarvi olla nastoja ollenkaan eli toinen mahdollisuus on repiä nastat kaikista renkaista pois.

      Turvavyöt on toimittava myös takana. Sehän on selvä turvallisuus riski muuten.
      Mitä jos ei toimisi ja takapenkkiläinen kolaritapauksessa lentää tuulilasiin. Sormesi osoittaa silloi katsastusmieheen kun on hyväksynyt sen katsasutksesta.

      Nyt ajattelet että virkatoveri puolustaa kolleegaansa. En ole kemiläinen enkä toiminut katsastusmiehenä koskaan vaikka on kokemusta autoalata kuudelta vuosikymmeneltä.
      Mielestäni sinun tulisi olla tyytyväinen, koska autosi turvallisuus on tarkastettu tosi hyvin samaan rahaan.

    • oletko diplomaatti

      Kyllähän Sinun autosi tulisi läpäistä katsastus puhtain paperein, vaikka kuinka paljon olisi havaittu selviä puutteita/vikoja. Kyllähän Sinun tulisi saada autoilla surkeilla toispuoleisilla talvirenkailla, sillä sinähän olet SINÄ.

      Olet nyt joutunut kokemaan todellista vääryyttä. Vaadi väärintekijöiden päitä tilille.

    • ollin kurjat...

      Pösön sähköt on pers...., jos esim 407 ajovalojen säätömoottorit tilttaa kun rekisterikilven valot pimeänä....miksi te ostatte ranskalaista paskaa joka ei toimi...edes kesällä kun polttaa kannen tiivisteen: ranskis autoissa pitäisi sylinterin kansi saranoida niin helpompi vaihtaa tiiviste ja muutenkin areva laatua...mutta ei niin huonoa autoa ole ettei sitä fanaattinen psa torvelo osta..

    • ösöp

      Takasumuvalo ei toimi ,vika voi olla vetokoukun pistokkeessa jos on koukku.

      Pistokkeessa on pieni kytkin joka sammuttaa auton takasumuvalon jos kärry on perässä.

    • xu ja öljyt pihalla.

      Ja tämäkin vain ranskis autoissa.... esim ladassa ei mitään onkelmaa jos pistoke hapettuu..mutta lada onkin laatupirssi!! psa kötöstyksiin verrattuna

    • a 6

      Eiköhän se nuori katsastus mie hoitanu hommasa ihan niinku koulussa on homma opetettu tekemään... nämä vanhemmat konkarit vaan ei jaksa enää joka kerta niitä taka turvavöitä nykiä vaan suorittavat nuo tarkastukset pistokokeena silloin tällöin : ) Ja kyllä minulta on mitattu etusumuvalojen korkeus ennenkin...

    • Romut pois ?????????

      Mahdottoman hyvä asia ,että on vastuuntuntusia katsastusmiehiä muutenhan olisi PLÖSÖJÄ liikenteessä vielä enemmän

      • Dadaada

        Olen samaa mieltä sillä jos ihmiset ostaisivat enemmän näitä lyhyt ikäisiä ranska ja italialaisia autoja,jotka iän myötä alkavat käymään lähes viikottain huoltamolla.niin luonnon varat rasittiuisivat, sillä niitten murskaaminen ja sulattaminen vievät energiaa ihan simona.


      • Tojoman
        Dadaada kirjoitti:

        Olen samaa mieltä sillä jos ihmiset ostaisivat enemmän näitä lyhyt ikäisiä ranska ja italialaisia autoja,jotka iän myötä alkavat käymään lähes viikottain huoltamolla.niin luonnon varat rasittiuisivat, sillä niitten murskaaminen ja sulattaminen vievät energiaa ihan simona.

        Niistä pököteistä varmana irtoaa enemmän kaatopaikalle vietävää kuin esim. jostakin toyotasta.


    • mie ite

      Niin varmaan, tojotahan on jo karistanut tienvarsille suurimmat ruosteensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4274
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      100
      3720
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3409
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      2980
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2468
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2409
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2162
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1816
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1607
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      33
      1592
    Aihe