Onko laatu niin huonoa että pitää olla 7v. takuu? Muuten ei mene kaupaksi?
Miksi 7-vuoden takuu?
15
368
Vastaukset
- kikkamyyntiä
no jollainhan Kiaa on koitettava saada kaupaksi, pitäisi vaan lukea ne takuuehdot tarkasti ja miettiä asiaa uudelleen.
- ne takuuehdot
kannattaa lukea myös muidenkin merkkien osalta,niin huomaa ehtojen samankaltaisuuden.Paitsi,että kiassa se on 7v muiden 2-3 vuoden sijaan
- htstrhrt
entäs jos takuu on vain 2-3 vuotta? Onko laatu silloin kohdillaan? Jos takuu lyhyt, niin myöntääkö valmistaja silloin että laatu perseestä?
- fiskars ja kunnon ta
Vi olikos se niinpäin,ettei muut luota yhtä paljon omiin tekeleisiinsä,eivätkä uskalla antaa kunnon takuuta?
- fddfgdf
Aha, tänään on sitten tälläinen keskustelu Kia-takuusta.
- yuutgcv
7 vuoden takuu näyttäisi olevan kova pala suomalaisille "autoguruille".
- pulinat pois pojat
http://autotoday.fi/page.php?page_id=4&news_id=201108016&p=3&cat=30
tässä yksi syy pitkälle takuulle.Toinen on 100 000km kestotesti auto-bildissä jossa Ceed sai ylistystä Soulkin menestyi erittäin hyvin.Mainittii lehdessä myös näin.Ei ihme että tälle autolle voi antaa 7 vuoden takuun. - Kiiiaceeeedi
itselläni nyt 5v vanha ceed bensa ex jolla ajettu 110000. Takuuseen vaihdettu muutama pikkujuttu. Ois niiden korjaus yht maksanu ehkä 400. Muuten ei mitään vikaa. Eli oman perusteella voin sanoa, että ollu kestävä auto ja pitkä takuu toiminut hyvin. Nyt vaihto ceed faceliftiin tai odotan viel vuoden uutta mallia.
- takuuta__jäljellä
ei ne autofirmat mitään hyväntekeväisyyslaitoksia ole. Kyllä siellä on tarkkaan laskettu, että tämmöinen kannattaa. Ei ihan paskalle voi tommosisia takuita myöntää, omaan nilkkaan semmoinen kalahtaa. Yksittäistapauksia on tietty merkillä kuin merkillä, mutta tuo konserni on yksi suurimmista valmistajista joten kyllä niillä on sen verran dataa, ettei ihan arvauksen varassa tarvi elää.
- i-mettelijä
Pitääkö Kia paalata 7-vuoden jälkeen?
Kuka ne korjaukset sen jälkeen maksaa? - näin se on
i-mettelijä kirjoitti:
Pitääkö Kia paalata 7-vuoden jälkeen?
Kuka ne korjaukset sen jälkeen maksaa?auton omistaja ne maksaa mutta siihen asti maahantuoja...sinun autosi takuu on jo loppunut 2-5 vuotta sitten....kuka sinun autosi korjaukset maksoi sen aikan akun minä korjasin ne takuuseen....5 vuotta on pitkä aika....
- on niissä eroja
i-mettelijä kirjoitti:
Pitääkö Kia paalata 7-vuoden jälkeen?
Kuka ne korjaukset sen jälkeen maksaa?Ei varmasti tarvitse,mutta sinun pitää maksaa vokkelosi korjaukset jo 2 vuoden jälkeen.
- S60 pihassa
Laatua on monen laista!? Kun ajat Kia:lla 7 v. ja se kestää hyvin, kiva juttu.
Ajat Volvolla, Audilla, MB, BMW... jne 7 v. ja se kestää hyvin, ja kyyti on ollut koko ajan saatanan pajlon mukavampaa. Siinä se ero on.- silmälumetta
Kyyti on ollut toki Kiaa mukavampaa, kuten 2x kalliimmassa autossa kuulukin, mutta kestäminen mainitsemissasi merkeissä on kyllä hyvin nähty. Etenkin MB ja Audi V.A.G ryhmän kantatuotteena nykyään kestävyydessään lähellä kommunististen valtioiden laatutasoa. Volvojakin tuntuu kiusaavan jatkuvasti monet pikkuhäiriöt ja talvikäyttöähän ne ei etenkin dieselinä kestä lainkaan. Lienevät hinausfirmojen tulolähde nro 1 kovilla pakkasilla.
Ehkä noista lähimmäksi kuvailuasi pääsee BMW, hiljaisia, laadukkaita mutta ei niin mukavia ajaa. Tais niissäkin olla parista hiukan suuremmasta viasta tekeillä joku ryhmäkanne??
Maailmalla kehuja niittänyt ja hyvin myynnin aloittanut Kia Optima korjaa kesällä Kia ylemmän luokan ongelman. Hiljainen, Passatia tuntuvasti isompi, loisteliaat tilat tarjoava laadukas yläluokan sedan upeilla varusteilla. Ottavat kuulemma suomen tuontiohjelmaan sen parhaimman varustetasonkin. Jokohan alkaa taksitolpilla Optima crdi:t raksuttamaan?
Uuteen cee´diin tulee Autobildin mukaan kesällä uusi tuplakytkinloota ja lopultakin ne puhutut suorasuihkutusmoottorit. Ja 7 vuoden tehdastakuulla tietenkin. Lienee kilpailijoiden pahat puheet joutumassa nurkkaan. Automaattia keskiluokasta halajava mielenkiintoisen ongelman edessä.....Ottaakko pahamaineinen VW dsg tsi 2 vuoden takuulla, vai luotettavaa uutta korealaistekniikkaa vieläpä 7 vuoden takuulla? Mitäs tähän sanotte VW miehet?
- laatu ratkaisee
http://www.mitsubishimotors.se/Sweden/Äga-och-Köpa/8-ars-nybilsgaranti.aspx kun luottaa tuotteesee niin uskaltaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875